Բաքուն օգտագործել է բանակցային գործընթացը որպես քող՝ ռազմական ուղիով խնդիրը լուծելու համար. Շավարշ Քոչարյան 05/12/2016   12:05  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանի պատասխանը Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիան բոլորին ապացուցեց, որ անցած 22 տարիների ընթացքում Բաքուն օգտագործել է բանակցային գործընթացը որպես քող սպառազինվելու և ռազմական ուղիով խնդիրը լուծելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարությամբ է հանդես եկել  ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը։
Այսօր լրանում է 1994թ. մայիսի 12-ին Լեռնային Ղարաբաղի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված զինադադարի համաձայնագրի 22-ամյակը: Այդ կոնտեքստում  «Արմենպրես»-ի խնդրանքով  փոխնախարարը  մեկնաբանեք Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի դեմ:
«Նախ արձանագրենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև 1994թ. մայիսի 12-ին կրակի և ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին անժամկետ համաձայնագրի կնքումը հնարավոր դարձավ, քանի որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը նախաձեռնեց ուղղակի բանակցություններ Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարության հետ: Սա ապացույց է, որ հակամարտության կարգավորման հարցում առաջընթացը հնարավոր է միայն բանակցային գործընթացին Լեռնային Ղարաբաղի լիիրավ մասնակցության պարագայում:
Արձանագրենք նաև, որ 1994թ. զինադադարի պահպանումը հանդիսանում է կողմերի միջազգային պարտավորությունը, իսկ ապրիլի 2-5-ը Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական գործողությունների վերսկսումը նաև այդ միջազգային պարտավորության կոպիտ ոտնահարում է և ագրեսիայի բացահայտ դրսևորում:
Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիան բոլորին ապացուցեց, որ անցած 22 տարիների ընթացքում Բաքուն օգտագործել է բանակցային գործընթացը որպես քող սպառազինվելու և ռազմական ուղիով խնդիրը լուծելու համար, ինչը և հակամարտության գոտում ստատուս քվոյի պահպանման հիմնական պատճառն էր:
Միանգամայն հասկանալի են Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների կոչերն անշեղորեն պահպանել և ամրապնդել 1994թ. եռակողմ համաձայնագրով հաստատված զինադադարը՝ որպես խաղաղ բանակցային գործընթացի հիմք»:
09:25 12/05/2016  |  ՄամուլԼավրովը մեխանիզմների ներդրման հարցը դրեց Գերմանիայի վրա. «168 Ժամ»
09:11 12/05/2016  |  ՄամուլԵրկարատև խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ Է թշնամուն լռեցնել. Վիտալի Բալասանյան. «Ժողովուրդ»
16:35 09/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄենք պետք է հակահարված տայինք, հակագրոհի անցնեինք. Վիտալի Բալասանյան
09:31 05/05/2016  |  ՄամուլՊատերազմը ճանապարհ է բացում նաև բազմաթիվ ինքնուս «քաղաքագետների», «ռազմագետների» և «դիվանագետների» համար. «Առավոտ»
09:09 03/05/2016  |  ՄամուլԱդրբեջանն իրավիճակը փակուղի է մտցրել և ինքը հայտնվել փակուղում. «Ժողովուրդ»
17:20 02/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանը փորձում է չեղարկել 1994-1995թթ. զինադադարի համաձայնագրերը. Էդվարդ Նալբանդյան
16:16 02/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՊատերազմական գործողություններով Ադրբեջանը փորձում է ծածկել ներքին խնդիրները. Արա Պապյան

Апрельская агрессия Азербайджана доказала, что Баку использовал переговорный процесс в качестве ширмы для приобретения вооружений 05/12/2016   12:32  |  Карабахский конфликт
Подвижки в вопросе урегулирования конфликта возможны только в случае полноправного участия Нагорного Карабаха в переговорном процессе, заявил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, комментируя по просьбе информагентства “Арменпресс” 22-летие соглашения о перемирии, заключенного 12-го мая 1994г. Нагорным Карабахом, Арменией и Азербайджаном с учетом апрельской агрессии Баку против Нагорного Карабаха.
Во-первых, как отметил замглавы МИД Армении, заключение 12-го мая 1994г. бессрочного соглашения о прекращении огня и боевых действий Нагорным Карабахом, Арменией и Азербайджаном стало возможным, поскольку руководство Азербайджана инициировало прямые переговоры с руководством Нагорного Карабаха.
“Это является доказательством того, что подвижки в вопросе урегулирования конфликта возможны только в случае полноправного участия Нагорного Карабаха в переговорном процессе”, - сказал Кочарян.
Он также отметил, что соблюдение перемирия от 1994г. является международным обязательством сторон, а возобновление Азербайджаном военных действий против Нагорного Карабаха со 2-го по 5-ое апреля – грубым нарушением также и этого международного обязательства, и явным проявлением акта агрессии.
“Апрельская агрессия Азербайджана всем доказала, что на протяжении прошедших 22-х лет Баку использовал переговорный процесс в качестве ширмы для приобретения вооружений и решения проблемы военным путем, что и являлось основной причиной сохранения статус-кво в зоне конфликта”, - заявил заглавы МИД Армении.
Он добавил, что вполне понятны призывы стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ неуклонно соблюдать и укреплять перемирие, установленное трехсторонним соглашением от 1994г. – как основы мирного переговорного процесса.