«analitik.am»-ի տնօրենի օգնականը կալանավորվեց՝ հաշվի չառնվեց անգամ 2,5 տարեկան երեխայի առկայությունը 05/06/2016   18:14  |  Քրեական խրոնիկոն
«analitik.am»-ի տնօրենի օգնականը կալանավորվեց՝ հաշվի չառնվեց անգամ 2,5 տարեկան երեխայի առկայությունը
Դատարանը քիչ առաջ երկու ամսով կալանավորել է շորթման մեջ մեղադրվող, «analitik.am»-ի տնօրենի օգնական Վարդիթեր Գիշյանին: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Վ.Գիշյանի պաշտպան, փաստաբան Ստեփան Ոսկանյանը՝ տարակուսանք հայտնելով, որ անգամ գրավ չկիրառվեց:
Պաշտպանը նշեց, որ սա ամենաապօրինի որոշումներից մեկն է, որն ինքը երբևէ տեսել է իր փաստաբանական գործունեության ընթացքում, շատ զարմացել ու հիասթափվել է դատական համակարգից:
Փաստաբանը պարզաբանեց, որ որոշումն ապօրինի է, քանի որ դատարանի կողմից հաշվի չառնվեց, որ  բացակայում են հիմնավոր կասկածն ու կալանավորման հիմքերը , հաշվի չեն առնվել նաև դատարանին ներկայացված անձը բնութագրող տվյալները: Դատարանը հաշվի չի առել անգամ այն, որ կինն ունի երկուսուկես տարեկան երեխա, տվել է օբյեկտիվ ու արժանահավատ ցուցմունքներ:
Ս.Ոսկանյանը հայտնեց, որ անպայման բողոքարկելու է դատարանի այս որոշումը Վերաքննիչ քրեական դատարան:
Վ.Գիշյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ շորթում, մեղադրանքը նա չի ընդունում:

Суд арестовал на два месяца помощницу директора информационного сайта “аnalitik.am” 05/06/2016 18:43 | Криминальная хроника
Суд избрал в отношении помощницы директора информационного сайта “аnalitik.am” Вардитер Гишян,обвиняемой в вымогательстве, меру пресечения в виде заключения под стражу сроком на два месяца.
Об этом корреспонденту “Фактинфо” сообщила адвокат Гишян – Степан Восканян.
Адвокат выразил недоумение по поводу того, что суд даже не учел, что у его подзащитной 2.5-летнийj ребенок, и не применил залог.
По его словам, это самое противоправное решение из когда-либо им увиденных за всю его адвокатскую деятельность.
Он пояснил, что решение незаконное, поскольку суд не учел, что отсутствует обоснованное подозрение и основания для заключения под стражу. Не были учтены, по его словам, и представленные суду харакетиристика личности Гишян.
Восканян заявил, что обязательно обжалует решение в Апелляционном уголовном суде.
Помощнице директора информационного сайта “аnalitik.am” Вардитер Гишян предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 182(Вымогательство, совершенное группой лиц по предварительному сговору) УК Армении.Помощнице директора информационного сайта “аnalitik.am” предъявлено обвинение