Ո՞րը կլինի միջազգային հանրության արձագանքը՝ Ադրբեջանի կողմից հայ զինվորների դիակների անարգման նկատմամբ 04/11/2016   13:19  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Համաձայն նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ ս.թ. ապրիլի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովը՝  Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի միջնորդությամբ, Բաշ Քարվենդ բնակավայրի մոտակայքում իրականացրել է զոհվածների մարմինների փոխանակում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև։ Փոխանակման ընթացքում ղարաբաղյան կողմին է հանձնվել ս․թ․ ապրիլի 2-5 Ադրբեջանի կողմից իրականացված լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի արդյունքում առաջնագծում զոհված ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի 18 զինծառայողի մարմին:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աշխատակիցների ներկայությամբ ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովի կողմից արձանագրվել է, որ ադրբեջանական կողմից հանձնված զոհվածների բոլոր մարմինները ենթարկվել են խոշտանգման ու անարգանքի։
ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովի տարածած հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է՝ այս արարքը, հանդիսանալով հակահումանիզմի աղաղակող դրսևորում, հակասում է պատերազմի օրենքներին ու սովորույթներին և կոպտորեն ոտնահարում միջազգային մարդասիրական իրավունքի, մասնավորապես, 1949 թ. Գործող բանակներում վիրավորների և հիվանդների վիճակի բարելավման մասին Ժնևյան 1-ին կոնվենցիայի, 1949 թ․Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին Ժնևյան 3-րդ կոնվենցիայի և 1977 թ․ Միջազգային զինված ընդհարումների զոհերի պաշտպանության մասին 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի Ժնևի կոնվենցիաների 1-ին արձանագրության պահանջները։
Ղարաբաղյան կողմը հետամուտ է լինելու, որպեսզի ադրբեջանական կողմի նման պահվածքը ենթարկվի միջազգային հանրության և մասնագիտացված կառույցների խստագույն դատապարտմանը, իսկ մեղավորները կրեն պատասխանատվություն։
12:31 11/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԹալիշի վայրագությունների կրկնօրինակով խեղվել են հայ զինվորների մարմինները
11:33 11/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական կողմին վերադարձված անհետ կորած զինծառայողների մարմինների մեծ մասը խեղված է
10:15 11/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՍտոկհոլմում հոգեհանգստի արարողություն է մատուցվել Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով զոհված հայ նահատակների համար
22:39 10/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայկական կողմին է հանձնվել 18 զոհվածի մարմին. Դավիթ Բաբայան
19:49 10/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԼռության երթ Երևանում՝ ի հիշատակ զոհված զինվորների (Ուղիղ).1in.am
18:33 10/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂՀ-ն և Ադրբեջանը զոհվածների մարմիններ են փոխանակել (լրացված)
16:41 10/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիների կողմից գլխատված ժամկետային զինծառայող Քյարամ Սլոյանին վերահուղարկավորել են. News.am

Степанакерт будет добиваться осуждения международным сообществом фактов глумления азербайджанцев над телами армянских военнослужащих 04/11/2016   13:46  |  Актуальная тема
Карабахская сторона будет добиваться того, чтобы поведение азербайджанской стороны было подвергнуто строжайшему осуждению со стороны международного сообщества и специализированных структур, а виновные - понесли наказание, говорится в заявлении, размещенном на сайте МИД НКР.
10 апреля с.г., в соответствии с ранее достигнутой договоренностью, Государственная комиссия Нагорно-Карабахской Республики по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших при посредничестве Международного Комитета Красного Креста и Офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ осуществила близ населенного пункта Баш-Карвенд обмен телами погибших между Нагорно-Карабахской Республикой и Азербайджаном.
В ходе обмена карабахской стороне были переданы тела 18 военнослужащих Армии обороны НКР, погибших на передовой линии в результате широкомасштабной военной агрессии, осуществленной Азербайджаном с 2-5 апреля с.г..
Государственная комиссия Нагорно-Карабахской Республики по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших в присутствии сотрудников Международного Комитета Красного Креста зафиксировала, что переданные азербайджанской стороной тела погибших были подвергнуты истязаниям и глумлению.
“Данный поступок, будучи вопиющим проявлением антигуманизма, противоречит законам и обычаям войны и грубо попирает нормы международного гуманитарного права, в частности, требования 1-ой Женевской конвенции 1949 г. об улучшении участи раненых и больных в действующих армиях, 3-й Женевской конвенции 1949 г.  об обращении с военнопленными, а также 1-ого дополнительного протокола 1977 г. к Женевским конвенциям от 12 августа 1949 года, касающегося защиты жертв международных вооруженных конфликтов”, - отмечается в заявлении.
Карабахская сторона будет добиваться того, чтобы подобное поведение азербайджанской стороны было подвергнуто строжайшему осуждению со стороны международного сообщества и   специализированных структур, а виновные - понесли наказание.