Սերժ Սարգսյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալին ներկայացրել է ԼՂ-ի շփման գծում օրեր առաջ ստեղծված իրավիճակը 04/11/2016   19:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Ջեֆֆրի Ֆելթմանին:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման սկզբում զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանի կայունությանը և անվտանգությանը վերաբերող հարցեր: Նշելով, որ Ջեֆֆրի Ֆելթմանի այցը համընկել է այնպիսի բարդ ժամանակահատվածի հետ, երբ տարածաշրջանի անվտանգությունը կրկին վտանգված է, Հանրապետության Նախագահը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում օրեր առաջ ստեղծված իրավիճակը, ընդգծելով, որ 1994թ․ զինադադարի հաստատումից հետո Ադրբեջանը սանձազերծել է ռազմական գործողություններ՝ հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով ուժ կամ ուժի սպառնալիք չգործադրելու հիմնարար սկզբունքը: Նախագահ Սարգսյանն այս իրավիճակում էլ ավելի է կարևորել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալի՝ որպես միջազգային անվտանգության և խաղաղության պահպանության համար պատասխանատու կառույցի բարձրաստիճան պաշտոնյայի ներկայությունը տարածաշրջանում: ՀՀ Նախագահի խոսքով, Ջեֆֆրի Ֆելթմանի այցը Հայաստան և տարածաշրջանի այլ երկրներ հնարավորություն կընձեռի հանդիպումների արդյունքում հստակ և ճշգրիտ պատկերացում կազմել ստեղծված իրավիճակի մասին:
Ջեֆֆրի Ֆելթմանը, նշելով, որ ՄԱԿ-ը հանդիսանում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ջատագովը, ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների դերակատարումը որպես խաղաղ կարգավորման համաձայնեցված ձևաչափ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայաստան-ՄԱԿ համագործակցությանը: Ջեֆֆրի Ֆելթմանը նշել է, որ ՄԱԿ-ում կարևորում են այն դերը, որ կատարում է Հայաստանը Կազմակերպությունում, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության և սկզբունքների իրագործման գործում: Սերժ Սարգսյանը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը` շարունակելու ակտիվ ներգրավվածությունը ՄԱԿ-ի և նրա կառույցների գործունեությանը: Հայաստան-ՄԱԿ համագործակցության համատեքստում կողմերը կարևորել են նաև ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի կողմից Հայաստանում իրականացվող սահմանային անցակետերի արդիականացման ծրագիրը, որպես համագործակցության լավ օրինակ:

Президент Армении обратил внимание замгенсека ООН на нарушение Азербайджаном базового принципа неприменения силы 04/11/2016   20:58  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял в понедельник заместителя генерального секретаря ООН по политическим вопросам Джеффри Фелтмана. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Глава армянского государства отметил, что визит Джеффри Фелтмана совпал с таким сложным периодом, когда региональная безопасность вновь оказалась под угрозой. Президент Армении представил заместителю генсека ООН сложившуюся в последние дни ситуацию на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил, подчеркнув, что после установления режима прекращения огня в 1994 году Азербайджан развязал военные действия, в очередной раз грубо нарушив базовый принцип неприменения силы и угрозы силой. В сложившейся ситуации Серж Саргсян придал важность присутствию в регионе заместителя генсека ООН по политическим вопросам как высокопоставленного должностного лица структуры, ответственной за поддержание международной безопасности и мира.
По словам главы государства, визит Джеффри Фелтмана в Армению, а также в другие страны региона позволит по итогам проведенных встреч составить четкое и точное представление о сложившейся ситуации.
Фелтман, отметил, что ООН выступает исключительно за мирное урегулирование карабахского конфликта. Он подчеркнул роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ как согласованного формата.
На встрече речь также зашла о сотрудничестве Армении и ООН и в качестве позитивного примера была названа программа по модернизации приграничных контрольно-пропускных пунктов. Джеффри Фелтман отметил, что в ООН считают важной ту роль, которую играет Армения в Организации, в частности в деле реализации республикой Устава и принципов ООН.
В свою очередь президент Серж Саргсян подтвердил готовность Армении к продолжению активного участия в деятельности ООН и ее структур.