Ադրբեջանը և նրան հովանավորողները փորձում են Հարավային Կովկասը դարձնել միջազգային ահաբեկչության նոր օջախ 04/07/2016   15:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԼՂՀ Ազգային ժողովի խմբակցությունները համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել:
Ս.թ. ապրիլի 2-ի լուսադեմին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ սկսելով` Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է 1994թ. մայիսին ստորագրված զինադադարի մասին եռակողմ պայմանագիրը:
Նախորդ տարիներին պաշտոնական Բաքվի կողմից հրադադարի ռեժիմի պարբերաբար խախտումների հանդեպ միջազգային կառույցների անհամարժեք վերաբերմունքը հանգեցրել է ադրբեջանական կողմի աննախադեպ հարձակողական գործողությունների ծավալմանը, որի ընթացքում կիրառվել են բազմաթիվ արգելված զինատեսակներ, հրետակոծվել ու հրթիռակոծվել են սահմանամերձ մի շարք գյուղեր ու քաղաքներ, գրանցվել վայրագ սպանությունների եւ հակամարդկային բռնարարքների դեպքեր:
Մենք՝ ԼՂՀ Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունների պատգամավորներս, որպես ժողովրդի ընտրյալ ներկայացուցիչներ, դատապարտելով Ադրբեջանի սանձազերծած նոր ագրեսիան Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ՝
- վերահաստատում ենք, որ, կողմնակից լինելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը, Արցախի Հանրապետության համար գերագույն խնդիրը եղել եւ մնում է իր ժողովրդի անվտանգության ապահովումը, որը վտանգված էր վերջին օրերի ադրբեջանական ահաբեկչության հետեւանքով,
- գտնում ենք, որ, ձեռնարկելով ռազմական գործողությունների նոր փուլ Արցախի ժողովրդի հանդեպ՝ Ադրբեջանը և նրան հովանավորողները փորձում են Հարավային Կովկասը դարձնել միջազգային ահաբեկչության նոր օջախ, որը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանի անվտանգային համակարգին,
- բարձր ենք գնահատում երկրի ու ժողովրդի անվտանգության ապահովման համար ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի վստահ ու վճռական գործողությունները,
- կոչ ենք անում միջազգային կառույցներին եւ, առաջին հերթին, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միակ ճանաչված մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը, հստակ իրավական ու քաղաքական գնահատական տալ վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հանդեպ իրականացված ահաբեկչական գործողություններին և կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի ագրեսիան զսպելու ուղղությամբ:
Ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման ամենակարճ ու միակ ողջամիտ ճանապարհը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իրավական ճանաչումն է, որը թույլ կտա լիարժեք ու միջազգայնորեն ընդունված երաշխիքներով ապահովել նրա ժողովրդի անվտանգությունն ու տարածաշրջանի կայունությունը:
ԼՂՀ Ազգային ժողովի՝
«Հայրենիք»
«Ժողովրդավարություն»
«Դաշնակցություն»
«Շարժում-88» եւ
«Վերածնունդ» խմբակցություններ
7 ապրիլի, 2016թ.
11:54 07/04/2016  |  Միջազգային լրահոսYeni Akit. «Ղարաբաղյան բախումների թիրախում թուրքական գազատարի նախագծի խափանումն է»
11:37 07/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎտանգի պահին մենք միշտ միասնական ենք եղել և այս փորձությունն այդպես էլ մենք մեր վրա վերցրեցինք. Սեյրան Օհանյան
11:26 07/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական կողմը Արցախում շտապօգնության ավտոﬔքենա է խոցել
11:22 07/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը, տեղեկություններ տարածելով, թե հայկական կողմը Նախիջևանի ճակատում ակտիվություն է դրսևորել, նվազագույնը 4 հիմնական խնդիր է լուծում
11:04 07/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀրադադարի պայմանավորվածության խախտում. գնդակոծել են Բաղանիս գյուղի ուղղությամբ

Азербайджан и спонсирующие его силы пытаются превратить Южный Кавказ в новый очаг международного терроризма - заявление 04/07/2016 15:29 | Лента новостей
Фракции Национального собрания НКР выступили с совместным заявлением, в котором призвали международные структуры и, в первую очередь, сопредседателей Минской группы ОБСЕ дать четкую правовую и политическую оценку террористическим действиям против НКР и предпринять конкретные шаги по сдерживанию агрессии Азербайджана.
‘Начав ранним утром 2-го апреля текущего года широкомасштабные военные действия по всему периметру карабахско-азербайджанской границы, Азербайджан грубо нарушил подписанный в мае 1994-го года трехсторонний договор о режиме прекращения огня.
За прошедшие годы несоразмерная реакция международных структур к периодическим нарушениям режима прекращения огня официальным Баку привело к разворачиванию наступательных действий со стороны Азербайджана, в результате которых были применены многочисленные запрещенные виды оружия, артиллерийскому и ракетному обстрелу подверглись ряд приграничных сел и городов, были зафиксированы случаи зверских убийств и антигуманных насильственных действий.
Мы, депутаты всех фракций Национального собрания НКР, как избранные представители народа, осуждая спровоцированную Азербайджаном новую агрессию против мирного населения Арцаха,
-подтверждаем, что, будучи сторонником мирного урегулирования карабахской проблемы, для Республики Арцах сверхзадачей было и остается обеспечение безопасности ее народа, оказавшейся под угрозой в результате террора со стороны Азербайджана в последние несколько дней;
-считаем, что инициировав новый этап военных действий против народа Арцаха, Азербайджан и спонсирующие его силы пытаются превратить Южный Кавказ в новый очаг международного терроризма, который представляет серьезную угрозу системе региональной безопасности;
-высоко оцениваем уверенные и решительные действия Армии обороны НКР по обеспечению безопасности страны и народа;
-призываем международные структуры и, в первую очередь, сопредседателей Минской группы ОБСЕ, имеющей единственный признанный мандат урегулирования карабахской проблемы, дать четкую правовую и политическую оценку террористическим действиям против Нагорно-Карабахской Республики в последние несколько дней, и предпринять конкретные шаги по сдерживанию агрессии Азербайджана.
Кратчайший и единственный разумный путь разрешения сложившейся ситуации – международно-правовое признание Нагорно-Карабахской Республики, которое позволит обеспечить безопасность ее народа и стабильность в регионе с полноценными и международно признанными гарантиями».
Совместно заявление было подготовлено фракциями Национального собрания НКР"Родина", "Дашнакцутюн", "Демократия", "Движение-88", "Возрождение".