Դավիթ Տոնոյանը ԿԽՄԿ-ի պաշտոնյային ներկայացրել է Ադրբեջանի ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված իրավիճակը 04/04/2016   21:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 4-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ընդունեց Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Կարոլին Դույեզին:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում Դավիթ Տոնոյանը ԿԽՄԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարին մանրամասներ ներկայացրեց ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում Ադրբեջանի կողմից լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Նշվեց նաև, որ հայկական կողմի մոտ առկա են ադրբեջանական զինուժի կողմից կատարված գործողությունների մի շարք փաստեր, որոնք միջազգային մարդասիրական իրավունքի համաձայն ռազմական հանցագործություններ են:
Կարոլին Դույեզին իր հերթին նշեց, որ ԿԽՄԿ պատվիրակությունը պատրաստ է օժանդակել ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի մոտ տեղակայված բնակավայրերի բնակչությանը, ինչպես նաև համապատասխան կերպով արձագանքել ու պատվիրակության իրավասության շրջանակներում միջոցներ ձեռնարկել` անհայտ կորած անձանց ճակատագրերի բացահայտման և զոհվածների աճյունների փոխանակման աշխատանքների իրականացման ուղղությամբ:

Армянская сторона располагает доказательствами военных преступлений Азербайджана – Давид Тоноян 04/04/2016   23:31  |  Лента новостей
Первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян принял главу делегации Международного Комитета Красного Креста (МККК – ICRC) в РА Каролин Дуе. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
В ходе встречи Давид Тоноян представил главе делегации МККК в Армении подробности о ситуации, сложившейся на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил в результате предпринятых Вооруженными силами Азербайджана широкомасштабных агрессивных военных действий. Тоноян отметил, что армянская сторона располагает доказательствами совершенных азербайджанскими ВС действий, которые, согласно международному гуманитарному праву, являются военными преступлениями.
В свою очередь Каролин Дуе отметила, что делегация МККК в Армении готова оказать содействие мирным гражданам приграничных населенных пунктов, а также соответствующим образом отреагировать на происходящее и в рамках полномочий Международного Комитета Красного Креста предпринять меры по выяснению судеб без вести пропавших лиц и осуществлению работ по обмену телами погибших.