Ադրբեջանի ՊՆ-ի կողմից տարածված հայտարարությունն ապատեղեկատվություն է. հայտարարում է ԼՂՀ ՊՆ-ն 04/03/2016   17:03  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից տարածված` մարտական գործողությունների միակողմանի դադարեցնելու մասին հայտարարությունն ապատեղեկատվություն է: Այս մասին, մասնավորապես, ասված է ԼՂՀ ՊՆ հայտարարության մեջ:
Ըստ հայտարարության՝ ապրիլի 1–ի լույս 2-ի գիշերը ադրբեջանական կողմը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սկսել է լայնածավալ հարձակողական գործողություններ, կիրառել է իր զինանոցում եղած ռազմական տեխնիկայի գրեթե բոլոր հնարավոր տեսակները, ավելին՝ նույն հայտարարության տարածումից հետո ՄՄ-21 («Գրադ») տիպի հրթիռահրետանային կայանքներից և 152 միլիմետրանոց հրանոթներից արկակոծել հայկական խաղաղ բնակավայրերը, մասնավորապես՝ Մարտակերտ քաղաքը:
«Նշված փաստերն, ինչպես նաև հայտարարության մեջ «հակահարձակողական գործողություններ» և «ազատագրված տարածքների ամրապնդում» եզրույթների օգտագործումը ի ցույց են դնում այդ փաստաթղթի կեղծ բնույթը, որի իրական նպատակը բացահայտ նախապայմաններով լի կրակի դադարեցման իմիտացիան է:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը պատրաստ է ընդառաջել և քննարկել կրակի դադարեցման մասին առաջարկը՝ նախնական դիրքերի վերականգնման համատեքստում»,-հայտարարում է ԼՂՀ ՊՆ-ն:

Минобороны НКР: Заявление Баку об одностороннем прекращении боевых действий - дезинформация 04/03/2016 17:34 | Актуальная тема
Распространенное Министерством обороны Азербайджана заявление об одностороннем прекращении боевых действий является дезинформацией. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.
Как отмечается в сообщении, в ночь на второе апреля азербайджанская сторона начала широкомасштабные наступательные действия против Нагорного Карабаха, применив почти все виды имеющейся у нее в арсенале военной техники. Более того, после распространения заявления о прекращении огня азербайджанские ВС подвергли обстрелу мирные армянские населенные пункты, в частности город Мартакерт, из РСЗО “Град”.
“Указанные факты, а также использованные в заявлении формулировки “контрнаступательные действия" и “укрепление освобожденных территорий” показывают, что этот документ является фальшивкой, настоящей целью которого является имитация прекращения огня с явными предусловиями", - отмечается в сообщении оборонного ведомства НКР.
“Армия обороны НКР готова пойти на встречу и обсудить предложения о прекращении огня в контексте восстановления прежних позиций”, - говорится также в сообщении.