Ոտքերը գամած դատապարտյալը ՔԿՀ աշխատակիցներին ներկայացրել է անօրինական պահանջներ 03/19/2016   13:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ հանրային կապերի բաժինը պարզաբնում է ներկայացրել՝ մարտի 19-ին armlur.am էլեկտրոնային կայքում հրապարակված «Ահազանգ. «Հրազդան» ՔԿՀ դատապարտյալը գամել է ոտքերը» հրապարակման առնչությամբ:
Ըստ կայքի՝ դատապարտյալ Գարիկ Մելքոնյանի հարազատները հայտնել են, «որ վերջինս գամել է ոտքերը: Ահազանգողների փոխանցմամբ` դատապարտյալը նման քայլի է դիմել՝ իր նկատմամբ կատարված անօրինականությունների պատճառով»:
ՔԿՎ հանրային կապերի բաժինը տեղեկացնում է, որ ՀՀ ԱՆ «Հրազդան» քրեակատարողական հիմնարկի փակ տիպի դատապարտյալ Գարիկ Մելքոնյանը (նախկինում 5 անգամ դատապարտված) հիմնարկի վարչակազմին ներկայացրել է անօրինական պահանջներ, մասնավորապես` որպեսզի իր խցի դուռը շուրջօրյա բաց լինի: Բավարարում չստանալով` մարտի 18-ին կատարել է ինքնախեղում` ոտնաթաթի մատերի թաղանթից հատակին գամելու միջոցով:
ՀՀ ԱՆ «Հրազդան» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցների կողմից տարվում են համապատասխան աշխատանքներ` ինքնախեղումը դադարեցնելու նպատակով:
ՀՀ ԱՆ «Հրազդան» դատապարտյալ Գ. Մելքոնյանը դատապարտվել է 31.10.2012թ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 183 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 333 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով` 5 տարվա ազատազրկման:

Пригвоздивший ноги к полу заключенный выдвигал перед сотрудниками УИУ “Раздан” незаконные требования 03/19/2016   14:42  |  Лента новостей
Управление уголовно-исполнительных учреждений Министерства юстиции Армении выступило с разъяснениями в связи с опубликованным 19-го марта на сайте armlur.am материалом под заголовком “Осужденный УИУ “Раздан” прибил гвоздем ноги”.
Отмечалось, что эту информацию изданию сообщили родственники осужденного Гарика Мелконяна. По их словам, заключенный пошел на это “из-за беззакония в отношении него” .
Отдел по связям с общественностью Управленив уголовно-исполнительных учреждений сообщает, что осужденный Гарик Мелконян(ранее пять раз судимый), отбывающий наказание в УИУ “Раздан” закрытого типа, выдвинул перед администрацией пенитенциарного учреждения незаконные требования. В частности, он требовал, чтобы дверь в его камеру была открыта круглосуточно. Получив отказ, осужденный 18-го марта совершил членовредительство, пригвоздив пальцы ног к полу.
Сотрудниками УИУ “Раздан” проводятся работы, направленные на прекращение акта членовредительства.
Г. Мелконян в октябре 2012 года был приговорен к пяти годам лишения свободы по обвинению в совершении преступлений, предусмотренных пунктами 1 и 3 части 1 статьи 183 и пунктом 1 части 2 статьи 333 Уголовного кодекса Армении.