Հայաստանը 50 հազար եվրո կվճարի «Մատաղիսի գործով» արդարացվածներին 03/17/2016   15:06  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանն այսօր հրապարակել է «Զալյանը և մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» գործով վճիռը։ Այս գործը հայ հանրությանն առավել ծանոթ է որպես «Մատաղիսի գործ»։
Շիրակի մարզի դատարանի կողմից արդարացված Ռազմիկ Սարգսյանի, Մուսա Սերոբյանի ու Արայիկ Զալյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը, շուրջ 11 տարի առաջ ներկայացված գանգատներում Ռ.Սարգսյանը, Մ.Սերոբյանը ու Ա. Զալյանն ու նրանց փաստաբանները  խնդրում են ճանաչել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ  և 5-րդ հոդվածների՝  համապատասխանաբար՝  Խոշտանգումների արգելումը և  Ազատության և անձեռնմխելիության իրավունք,  խախտումները:
«Փաստինֆո» -ին  Հայկ Ալումյանը  տեղեկացրել էր,  որ գանգատում մասնավորապես, բարձրացվել է  հիշյալ երեք անձանց 4 օր ապօրինի անազատության մեջ պահելու հարցը: Հենց այդ ընթացքում էլ իրականացված  խոշտանգումների ազդեցության ներքո փորձ է արվել նրանցից խոստովանական ցուցմունքներ կորզել, ինչի հետևանքով  անձանցից մեկը չէր դիմացել այդ խոշտանգումներին  ու տվել էր այդպիսի ցուցմունք:
ՄԻԵԴ-ը վճռել է, որ դիմումատուների նկատմամբ տեղի չեն ունեցել Եվրոպական Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի խախտումներ (կտտանքի արգելք), բայց տեղի են ունեցել նույն հոդվածի այլ խախտումներ: Դատարանը գտել է նաև, որ Զալյանի նկատմամբ չեն խախտվել պատշաճ բուժօգնություն ստանալու նրա իրավունքը, բայց խախտվել է ազատության իրավունքը՝ նախատեսված Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածով նախատեսված:
ՄԻԵԴ-ը վճռել է, որ Հայաստանի կառավարությունը դիմումատուներին պետք է ընդհանուր առմամբ շուրջ 50 000 եվրո դրամական փոխհատուցում վճարի:
ՄԻԵԴ վճռի վերաբերյալ փաստաբան Հայկ Ալումյանը խոստացավ առավել հանգամանալից մեկնաբանություն տալ՝ դրան ծանոթանալուց հետո։

ЕСПЧ огласил вердикт по жалобе оправданных по “делу Матагиса” 03/17/2016   16:34  |  Актуальная тема
Европейский  суд по правам человека  сегодня огласил вердикт по жалобе “Залян и другие против Армении”. Это дело более известно общественности под условным названием “дело Матагиса”.
Как сообщил ранее корреспонденту “ФактИнфо” адвокат Айк Алумян, оправданные по делу - Араик Залян, Муса Серобян и Размик Саргсян - просили в поданных им почти 11 месяцев назад жалобах признать нарушение статей 3(Запрещение пыток) и 5(Право на свободу и личную неприкосновенность) Европейской конвенции по правам человека.
Айк Алумян отметил, речь идет об удержании вышеупомянутых лиц в неволе в течение 4 дней. За это время, как отмечается в жалобах, была предпринята попытка выбить из них признательные показания: один из них не выдержал пыток и дал такие показания.
ЕСПЧ не увидел нарушения статьи 3 Европейской конвенции по правам человека(Запрещение пыток), однако  констатировал другие нарушения той же статьи. Суд посчитал, что право Заляна на получение надлежащей медпомощи не было нарушено, однако имело место нарушение права на свободу, которое предусмотрено статьей 5 Конвенции.
Евросуд постановил, что правительство Армении должно выплатить заявителям денежную компенсацию в общей сложности в размере  50 тыс евро.
18:01 14/03/2016  |  Актуальная темаЕСПЧ огласит вердикт по жалобам оправданных по громкому “делу Матагиса”