Սիրիայից ռուսաստանյան զորքերի դուրս բերումն անակնկալ էր Իսրայելի համար 03/16/2016   14:26  |  Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանյան նախագահ Վլադիմիր Պուտինի որոշումը Սիրիայից զորքերը դուրս բերելու մասին անսպասելի անակնկալ է դարձել Իսրայելի համար: Ըստ BBC-ի ռուսական ծառայության,  այսպիսի գնահատականով հանդես է եկել Իսրայելի պաշտպանության բանակի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Գադի Այզենկոտը:
Ելույթ ունենալով Քնեսեթի արտաքին գործերի ու պաշտպանության հանձնաժողովի պատգամավորների առջև, Այզենկոտը խոստովանել է, որ սիրիական հակամարտության վերաբերյալ Մոսկվայի վերջին որոշումները մինչև վերջ հասկանալի չեն:
«Անցյալ տարվա սեպտեմբերին մեր հետախուզությունը տվյալներ ուներ, որոնք մատնացույց էին անում սիրիական հակամարտությանը Մոսկվայի հնարավոր ռազմական միջամտությանը: Այն ժամանակ դա օգնեց մեզ լավ նախապատրաստվել, ինչը չի կարելի ասել Մոսկվայի վերջին որոշման մասին: Այն մեզ համար  լրիվ անսպասելի էր»,- ասել է իսրայելցի գեներալը:
Ընդ որում, գեներալը նշել է, որ անցյալ տարվա հոկտեմբերին Մոսկվայի ու Երուսաղեմի կողմից ստեղծված կոորդինացիոն կենտրոնը  հաջողությամբ է  իրեն դրսևորել և կշարունակի գործել նաև հետագայում՝  հակառակ Սիրիայում  ռուսաստանյան զինվորականների ռազմական ներկայության կրճատմանը:
Ի՞նչ է իրականում ստիպել Պուտինին հեռանալ Սիրիայից հարցի պատասխանը Իսրայելում հույս ունեն ստանալ արդեն մոտակա 24 ժամվա ընթացքում:
21:35 12/03/2016  |  Միջազգային լրահոս24 ժամվա ընթացքում Սիրիայում հրադադարի տասը խախտում է եղել. ՌԴ ՊՆ-ն հայտարարում է
13:47 24/02/2016  |  Միջազգային լրահոսՍկսվել է Սիրիայի հարցով համաձայնագրի գործնական իրագործումը
12:15 26/01/2016  |  Միջազգային լրահոսԴավութօղլու. «Իրականում Ռուսաստանն օկուպացնում է Սիրիան»
19:48 16/11/2015  |  Միջազգային լրահոսՊուտինն արձանագրել է Էրդողանի հետ դիրքորոշումների մերձեցում՝ Սիրիայի քաղաքական կարգավորման հարցում
21:26 23/10/2015  |  Միջազգային լրահոսԼավրով. Ասադի հեռանալու մասին ինչ-ինչ պայմանավորվածության մասին պնդումները հորինվածք են
11:01 22/10/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքական մամուլում քննարկում են Ասադի Մոսկվա կատարած այցի հնարավոր երթուղիները
22:11 14/10/2015  |  Միջազգային լրահոսՌԴ Օդային-տիեզերական ուժերը Սիրիայում պահեստ ու ահաբեկիչներ պատրաստող բազա են ոչնչացրել (Տեսանյութ)
13:50 17/01/2014  |  Միջազգային լրահոսԴամասկոսը Մոսկվային է փոխանցել Հալեպի շրջանում անվտանգության ապահովման ծրագիրը

Решение Путина о выводе российских войск из Сирии стало сюрпризом для Израиля 03/16/2016   16:17  |  Международные новости
Решение российского президента Владимира Путина о выводе войск из Сирии стало сюрпризом для Израиля. С такой оценкой выступил во вторник начальник генштаба Армии обороны Израиля генерал-лейтенант Гади Айзенкот.
Выступая перед депутатами комиссии кнессета по иностранным делам и обороне, Айзенкот признался, что последние решения Москвы в сирийском конфликте не до конца понятны, передает Русская служба Би-би-си
"В сентябре прошлого года наша разведка располагала данными, которые указывали на возможное военное вмешательство Москвы в сирийский конфликт, - заявил израильский генерал. - Тогда это помогло нам хорошо подготовиться, чего нельзя сказать о последнем решении Москвы. Оно стало для нас полной неожиданностью".
При этом генерал отметил, что координационный центр, созданный Москвой и Иерусалимом в октябре прошлого года, успешно себя зарекомендовал и будет продолжать функционировать далее, несмотря на сокращение присутствия российских военных в Сирии.
Ответ на вопрос о том, что же на самом деле заставило Путина покинуть Сирию, в Израиле надеются получить уже в ближайшие сутки.
09:58 15/03/2016  |  Международные новостиАгентство Stratfor оценило последствия вывода войск России из Сирии
09:24 15/03/2016  |  Международные новостиПриказ Путина о выводе группировки ВКС РФ застал Белый дом врасплох - СМИ
22:02 14/03/2016  |  Международные новостиПутин приказал начать вывод воинской группировки РФ из Сирии
14:24 16/02/2016  |  Международные новостиВ Кремле отвергли обвинения в адрес России в обстреле больницы на севере Сирии
18:15 22/01/2016  |  Международные новостиВ Кремле опровергли сообщение о том, что Путин предлагал Асаду уйти в отставку
16:18 09/12/2015  |  Международные новостиСергей Лавров прокомментировал возможность использования ядерного оружия против террористов