165 դոլարից էլ ցածր սակագնի հարցն արդեն ապագա բանակցությունների հարց է. Շավարշ Քոչարյան 03/10/2016   15:09  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ  նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցը Ռուսաստան մի կողմից  աշխատանքային  է, մյուս կողմից բնական է՝ ցանկացած նման կարգի հանդիպում միշտ որոշակի արդյունքների է բերում: Այս մասին լրագրողներին այսօր հայտնել է  ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
Փոխնախարարը նշել է, որ Հայաստանի ու Ռուսաստանի նախագահների հանդիպմանը նախատեսվում է, որ քննարկում կլինի,  որպեսզի պահպանվի  գազի սակագինը՝  165 դոլար հազար խորանարդ մետր գազի դիմաց՝  մինչև շարունակվեն բանակցությունները:
Լրագրողներից մեկի այն դիտարկմանը, թե  այդ գնից էլ ցածր գին ունենալու համար էր բանակցում հայկական կողմը, Շավարշ Քոչարյանը նշել է. «Դա այլ բան է, դա արդեն ապագա բանակցությունների հարց է, բայց տվյալ պարագայում կֆիքսվի 165 դոլար գինը: Խոսքը վերաբերում է  կարճատև որոշմանը, որպեսզի 165 դոլար գինը պահպանվի, որպեսզի բանակցություններ ընթանան ավելի արտոնյալ պայմանների մասին»:

Серж Саргсян и Владимир Путин планируют обсудить также вопрос о цене на газ для Армении – замглавы МИД 03/10/2016   15:34  |  Актуальная тема
Президенты Армении и РФ Серж Саргсян и Владимир Путин на предстоящей сегодня встрече в Москве планируют обсудить также вопрос о цене на газ для Армении. Об этом сообщил в четверг журналистам заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
"Визит президент Армении носит рабочий характер и, естественно, что любая такая встреча дает определенные результаты. В данном случае планируются обсуждение по сохранению цены на газ для Армении на уровне $165 пока до окончательного завершения переговоров по этому вопросу”, - сказал Шаварш Кочарян.
На замечание одного из журналистов по поводу того, армянская строона верла переговоры о снижении цены на газ, Кочарян отметил:
“Речь о другом: это вопрос будущих переговоров. В данном же случае будет зафиксирована цена в $165. Речь идет о краткосрочном решении по сохранению текущей стоимости, что позволит вести переговоры о более льготных условиях”, - сказал Кочарян.