Արդարադատության նախկին նախարար Հովհաննես Մանուկյանը, հնարավոր է, նույնպես Գյումրիի քաղաքապետի թեկնածու առաջադրվի. «Ժողովուրդ» 03/09/2016   09:12  |  Մամուլ
Ինչպես հայտնի է՝ այս տարվա սեպտեմբերին Գյումրիում պետք է տեղի ունենան ՏԻՄ ընտրություններ։ Այս մասին գրում է «Ժողովուրդ»-ը:
Մինչև վերջերս թվում էր, թե Հայաստանի երկրորդ քաղաքի քաղաքապետի պաշտոնի համար հիմնական պայքարը ընթանալու է իշխանությունների հովանավորությունը վայելող չորս խմբերի միջև։ Դրանք են՝ գործող քաղաքապետ Սամվել Բալասանյաևը, նախկին ԲՀԿ-ական պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանը, ՕԵԿ խմբակցության անդամ Հովհաննես Մարգարյանը և նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը։
Սակայն, ինչպես թերթն է ներկայացնում, կենացները գնալով քաղցրանում են։ Նախ՝ հայտնի դարձավ, որ հնարավոր է՝ առաջին անգամ գյումրեցիներն իրենց քադաքապետին ուղղակի չընտրեն։ ՀՀ ընտրական նոր օրենսգրքի նախագծով նախատեսվում է, որ Գյումրիում ևս, ինչպես Երևանում, կընտրվի ավագանի, որի մեծամասնությունն էլ իր կազմից կընտրի քաղաքապետին։
Օրերս էլ քաղաքական շրջանակներում լուրեր տարածվեցին այն մասին, որ ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Հովհաննես Մանուկյանը, հնարավոր է, նույնպես Գյումրիի քաղաքապետի թեկնածու առաջադրվի։
«Սակայն ընտրությունների ձևի փոփոխությունը նրա ծրագրերը լրջորեն վտանգել է։ Նոր կարգի համաձայն՝ ավագանու ընտրություններին կարող են մասնակցել միայն կուսակցությունները՝ ավագանու անդամների թեկնածուների իրենց ցուցակներով։ Այսինքն՝ եթե նախկին նախարարը որոշի այնուամենայնիվ ընտրություններին մասնակցել, ապա նա ստիպված է լինելու ընդգրկվել իշխանական կամ ընդդիմադիր կուսակցություններից մեկում և նրանց ցուցակով մասնակցել ընտրություններին։ Արդյոք նա կգնա այդ քայլին, ցույց կտա ժամանակը»,- գրում է թերթը։
Հոդվածն ամբողջությամբ կարող եք կարդալ «Ժողովուրդ» օրաթերթի՝ 09.03.16թ. համարում:
15:12 07/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Բաղդասարյանի խոսնակի նախընտրական շտաբը կղեկավարի պատգամավոր Լևոն Դոխոլյանը
09:05 05/03/2016  |  ՄամուլԹալինցի ՀՀԿ-ական պատգամավորը քաղաքապետի պաշտոնում տեսնում է սեփական կնոջը. «Ժամանակ»

СМИ узнали о возможном выдвижении кандидатуры экс-главы Минюста на выборах мэра Гюмри 03/09/2016   10:44  |  Пресса
На днях в политических кругах муссировались слухи о возможном выдвижении кандидатуры бывшего министра юстиции Армении Ованнеса Манукяна для участия в выборах мэра Гюмри, пишет газета “Жоговурд”.
Издание напоминает, что в Гюмри в сентябре текущего года пройдут выборы в органы местного самоуправления.
“До недавнего времени, казалось, что основная борьба за пост мэра второго по величине города в Армении развернется между четырьмя пользующимися покровительством властей претендентами – действующим мэром Самвелом Багдасаряном, бывшим депутатом от партии "Процветающая Армения" депутатом Мартуном Григоряном, членом фракции "Оринац еркир" Ованнесом Маркаряном и бывшим мэром Гюмри Варданом Гукасяном”, - говорится в публикации.
Однако, как пишет СМИ, вечер перестает быть томным. Сначала стало известно о том, что мэра будут выбирать не жители Гюмри. Проект нового Избирательного кодекса предусматривает такой порядок избрания, при котором в Гюмри также как и в Ереване по итогам выборов будет сформирован Совет старейшин, который изберет из своего состава мэра.
“Однако, как отмечает издание, вышеуказанные изменения, сорвали его планы. Согласно новому порядку, в выборах в Совет старейшин могут участвовать только партии со своими списками кандидатов. Если экс-министр все же решит принять участие в выборах, то ему придется вступить в ряды к одной из провластных или оппозиционных партий. Пойдет ли он на это, покажет время”, - заключает автор публикации.