Հանդուրժողական չենք լինելու. Աղվան Հովսեփյանը հանձնարակականներ է տվել քննչական ստորաբաժանումներին 03/03/2016   18:13  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարտի 2-ին տեղի է ունեցել ՀՀ քննչական կոմիտեի կոլեգիայի ընդլայնված նիստ, որի ընթացքում քննարկվեցին 2015 թվականին կատարված, արձանագրված ցուցանիշները, դրական արդյունքներն ու բացթողումները։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Քննարկման արդյունքներով ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը տվեց կոնկրետ հանձնարարականներ՝ քրեական գործերով նախաքննության արդյունավետությունը բարձրացնելու ուղղությամբ։
Զեկույցներով հանդես եկան ՀՀ ՔԿ նախագահի տեղակալներ Ա.Թամազյանը, Վ.Հարությունյանը, Հ.Գրիգորյանը և Ա.Ղամբարյանը՝ ըստ համակարգման ոլորտի վերլուծելով կատարված աշխատանքները։
2015 թվականին ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչներն աշխատել են գերծանրաբեռնված։ ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանության ինֆորմացիոն կենտրոնից ստացված վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ հանրապետությունում նախաքննություն կատարելու իրավասություն ունեցող քննական մարմինների վարույթում 2015 թվականին ընդհանուր առմամբ քննվել է 21.955 քրեական գործ, որից շուրջ 93 տոկոսը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթում, մնացած 7 տոկոսը քննել են ՀՔԾ, ՀՀ ֆինանսների նախարարության և Ազգային անվտանգության քննչական ծառայությունները։ Քննչական կոմիտեի քննիչի միջին ծանրաբեռնվածությունը կազմել է 66 քրեական գործ և նյութ։ Համեմատության համար ասենք, որ այդ թիվը Ռուսաստանում կազմում է 36, Վրաստանում՝ 5, Բելառուսում և Տաջիկսատնում՝ 45։
Վերլուծելով հանցավորության շարժընթացում արձանագրված դրական կամ բացասական փոփոխությունները՝ բանախոսներն արձանագրեցին, որ 2015 թ. գրանցվել է հանցագործությունների նվազում 503 դեպքով, սակայն ընդհանուր առմամբ աճել են մարդու և սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունները, շարունակում է մտահոգիչ մնալ մահվան ելքով ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թիվը. 2015 թ. ՃՏՊ-ների հետևանքով զոհվել է 227 մարդ, իսկ 2014 թ.՝ 181։
Ընդհանուր առմամբ հաշվետու ժամանակահատվածում ՔԿ վարույթում քննված քրեական գործերի արտադրողականությունը (քրեական գործերի դատավարական ավարտը) կազմել է 85,1 տոկոս՝ 2014թ. 84,7  տոկոսի դիմաց։ ՀՀ ՔԿ նախագահը կարևորեց յուրաքանչյուր քրեական գործով բազմակողմանի և օբյեկտիվ քննության իրականացումը, ոչ միայն առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնության բացահայտումը, այլ նաև՝ շարժառիթի, նպաստող հանգամանքների, պայմանների պարզումը։
Արձանագրելով, որ գործող օրենսդրությամբ Քննչական կոմիտեի հիմնական լիազորությունը նախաքննության իրականացումն է՝ Ա.Հովսեփյանն ընդգծեց, որ նախաքննության առաջնահերթ խնդիրը պետք է լինի հանցագործությունների բացահայտումը։ «Հետևողական քայլեր ենք ձեռնարկում կոմիտեի ծառայողների աշխատանքային, նյութատեխնիկական պայմանները բարելավելու ուղղությամբ, ներդրվել են նորարարական մի շարք ծրագրեր, շահագրգիռ բոլոր մարմինների՝ դատախազության, օպերատիվ-հետախուզական ստորաբաժանումների հետ ձևավորվել են համագործակցության մեխանիզմներ՝ քննիչի աշխատանքն ավելի դյուրին դարձնելու համար։ Ամեն ինչ անում ենք, որ լավ պայմաններում աշխատեք, ինչի նկատմամբ ձեր վերաբերմունքը, գնահատականը կարող է լինել ձեր իսկ աշխատանքի արդյունավետությունը։ Լուրջ վերաբերմունք ենք դրսևորելու չբացահայտված յուրաքանչյուր քրեական գործի նկատմամբ։ Յուրաքանչյուր չբացահայտված քրեական գործով քննիչը պետք է ներկայացնի, թե ինչ քայլեր է ձեռնարկել՝ բացահայտումն ապահովելու ուղղությամբ։ Ձեր աշխատանքի ցուցանիշը լինելու է հանցագործությունների բացահայտումը»,- հայտարարեց ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը՝ նշելով, որ որպես մեղադրյալ ներգրավման ենթակա անձի հայտնի չլինելու հիմքով քրեական գործերի կասեցումը դիտարկվելու է որպես բացասական ցուցանիշ։
ՔԿ նախագահը կոնկրետ հանձնարարականներ տվեց՝ նախաքննության որակը, քննության ժամկետները բարելավելու ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ քննչական ստորաբաժանումների ղեկավարները անմիջական պատասխանատվություն են կրելու բացթողումների համար։ «Ստորաբաժանումների ղեկավարները ոչ միայն դատավարական վերահսկողություն իրականացնող անձինք են, այլ նաև պետք է աջակցեն քննիչներին, ովքեր հիմնականում երիտասարդ են և չունեն հարուստ փորձ»,- նշեց Ա.Հովսեփյանը՝ ընդգծելով, որ քննիչի կողմից դատավարական ժամկետները խախտելու, օրեր շարունակ քննչական գործողություններ չկատարելու, քննչական պլանների բացակայության կամ թերի լինելու համար պատասխանատու են լինելու ստորաբաժանումների ղեկավարները։
«Ձեր ցուցումները պետք է արտահայտված լինեն քննչական պլանում և եթե այնտեղ կա թերություն, դա նաև քննչականների պետերի թերությունն է, դուք եք ձեր ստորագրությամբ հաստատում դրանք,- խոսքն ուղղելով տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարներին՝ ընդգծեց Ա.Հովսեփյանը՝ ավելացնելով,- հանդուրժողական չենք լինելու»։
Արձանագրելով նյութատեխնիկական բազան բարելավելու ուղղությամբ ձեռնարկված աշխատանքները՝ փաստվեց, որ 2015 թվականին ներդրված փորձարարական ծրագրերի արդյունավետությունը հաշվի առնելով՝ 2016 թվականին կոմիտեի բոլոր ստորաբաժանումներում ներդրվել է քրեական գործերի թվայնացման ծրագիրը, ինչը հնարավորություն կստեղծի էապես կրճատել դատավարական փաստաթղթերի պատճենահանման վրա  ծախսվող գումարները, գործարկվել է նաև ներքին էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության համակարգը։
2015 թվականին սկսվել են «Էլեկտրոնային նախաքննություն» ծրագրի մշակման աշխատանքները, որի արդյունքում նախատեսվում է ունենալ տեղեկատվական հարուստ բազա։ Քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում դատարանների որոշումների հիման վրա համապատասխան կապի օպերատորներից հնարավորինս օպերատիվ վերծանումներն ստանալու համար ձեռք են բերվել հստակ պայմանավորվածություններ՝ կապի 4 օպերատորների հետ և ստեղծվել էլեկտրոնային ծառայողական փոստով դրանք ստանալու իրավական կառուցակարգերը, ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր:
Բացի այդ, պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել պետական գերատեսչությունների տեղեկատվական բազաների հասանելիությունն ապահովող համակարգի ներդրման ուղղությամբ, որը թույլ կտա ապահովել հարցման առցանց ներկայացումը և փաստաթղթաշրջանառությունը էլեկտրոնային միջոցների օգնությամբ, ինչը կնպաստի խնայել ժամանակ ու միջոցներ, որպես արդյունք՝ նախաքննության ժակետների պահպանմանը:
Քննչական կոմիտեն շատ ակտիվ համագործակցել է նաև միջազգային կազմակերպությունների, դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հետ՝ քննչական կոմիտեի մասնագիտական տեխնիկական բազան համալրելու, քննիչների մասնագիտական ունակությունները զարգացնելու համար, ծառայողներն ակտիվ ներգրավվել և մասնակցել են բազմաթիվ սեմինարների, քննարկումների, միջազգային կոնֆերանսների։

Глава СК Армении дал поручения по повышению эффективности предварительного расследования 03/03/2016 20:10 | Актуальная тема
2-го марта состоялось расширенное заседание Коллегии Следственного комитета Армении, в ходе которого были обсуждены зафиксированные в 2015 году показатели, положительные результаты и упущения, сообщает пресс-служба СК.
По итогам обсуждения председатель СК Агван Овсепян дал конкретные поручения по повышению эффективности предварительного расследования.
С докладами выступили заместители председателя СК РА А. Тамазян, В. Арутюнян, А. Григорян и А. Гамбарян, проанализировав проделанную работу в курируемых сферах.
В 2015 году следователи Следственного комитета РА были перегружены работой. Согласно статическим данным, полученным из информационного центра Полиции при правительстве Армении, в ведении следственных органов, уполномоченных производить предварительное следствие в республике, были расследованы в целом 21.955 уголовных дел, из которых 93% - в производстве Следственного комитета. Остальные 7% расследовали Специальная следственная служба, следственные службы Министерства финансов РА и Службы национальной безопасности. Средняя нагрузка на следователя Следственного комитета составила 66 уголовных дел и материалов. Для сравнения, как отмечается в сообщении, аналогичный показатель в России составляет 36, в Грузии – 5, Беларуси и Таджикистане – 45.
Проанализировав зафиксированные в динамике преступности положительные или негативные изменения, спикеры зафиксировали сокращение числа преступлений в 2015 году на 503 случая, однако в целом наблюдался рост преступлений, направленных против человека и собственности. По-прежнему вызывают тревогу число дорожно-транспортных происшествий со смертельным исходом. В 2015 году в результате ДТП погибли 227 человек против 181 - в 2014 году. В целом продуктивность уголовного судопроизводства в подотчетный период(завершение процессуального производства по уголовным делам) оставляет 85.1% против 84.7% – в 2014 году. Председатель СК РА придал важность проведению всестороннего и объективного расследования уголовного дела не только в плане установления личности предполагаемого преступника, но и мотива, сопутствующих обстоятельств и условий.
Констатировав, что основным полномочием Следственного комитета в соответствии с действующим законодательством является производство предварительного расследования, А. Овсепян подчеркнул, что первоочередной задачей следствия должно быть раскрытие преступлений.
“Мы предпринимаем последовательные шаги, направленные на улучшение условий труда сотрудников и материально-технических условий: для облегчения работы следователя внедрен ряд инновационных программ, сформированы механизмы сотрудничества со всеми заинтересованными органами - Прокуратурой, оперативно-розыскными подразделениями. Мы делаем все, чтобы Вы работали в хороших условиях. Мы со всей серьезностью будем подходить к любому нераскрытому уголовному делу. Следователь по любому нераскрытому уголовному делу должен отчитаться о предпринятых им шагах по обеспечению раскрытия дела. Критерием оценки вашей деятельности является раскрываемость преступлений”, - заявил председатель СК РА Агван Овсепян, отметив, что приостановление производства по уголовному делу на основании неустановленности личности человека, подлежащего привлечению в качестве обвиняемого, будет рассматриваться как негативный показатель.
Председатель СК дал конкретные поручения по улучшению качества предварительного следствия, сокращению сроков расследования, подчеркнув, что руководители следственных подразделений понесут непосредственную ответственность за упущения. “Главы подразделений не только являются лицами, осуществляющими процессуальный надзор; они должны помогать молодым следователям, не обладающим богатым опытом работы”, - отметил А. Овсепян, подчеркнув, что за нарушение процессуальных сроков, непроведение следственных действий на протяжении многих дней, отсутствие или неполноценность следственных планов будут отвечать руководители подразделений.
“Ваши указания должны быть отражены в следственном плане. Если там есть недостатки, то это также недостатки глав следственных подразделений: Вы же своей подписью заверяете их”, - подчеркнул А. Овсепян, обращаясь к руководителям подразделений. ”Мы не потерпим этого”, - добавил он.
Говоря о проделанной работе по улучшению материально-технической базы, он констатировал, что с учетом эффективности внедренной в 2015 году экспериментальной программы, в 2016 году во всех подразделениях Комитета внедрена программа оцифровки уголовных дел, что позволит существенно сократить расходы на ксерокопию процессуальных документов. Запущена также система внутреннего документооборота.
Было также отмечено, что в 2015 году начались работы по разработке программы “Электронное предварительное расследование”, в результате чего планируется создать богатую информационную базу. Достигнуты четкие договоренности с четырьмя операторами сотовой связи для оперативного получения на основе решений судов расшифровок в ходе предварительного расследования уголовных дел и созданы правовые механизмы их получения по служебной электронной почте, подписан меморандум о сотрудничестве.
Кроме того, достигнуты договоренности по внедрению системы, обеспечивающей надежность информационной базы государственных ведомств, которая позволит обеспечить представление онлайн-опроса и документооборот с помощью электронных средств, позволит сэкономить время и средства, и в результате будет способствовать соблюдению сроков предварительного расследования.
Следственный комитет очень активно сотрудничал и с международными организациями, диппредставительствами для восполнения профессиональной технической базы СК, развития профессиональных навыков следователей. Служащие активно участвовали в многочисленных семинарах, обсуждениях и международных конференциях.