Ագարակի ավազակային հարձակման գործով երկու անձի մեղադրանք է առաջադրվել, և նրանք կալանավորվել են 02/09/2016   17:11  |  Քրեական խրոնիկոն
Ագարակ քաղաքում փետրվարի 4-ի ուշ երեկոյան տեղի ունեցած ավազակային հարձակման դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել Կապան քաղաքի երկու բնակչի։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Փետրվարի 4-ին՝ ժամը 22:15-ին, «Մեղրիի ՏԲԿ» ՓԲԸ-ից ահազանգ է ստացվել, որ իրենց մոտ է տեղափոխվել Սյունիքի մարզի Ագարակ քաղաքի բնակիչ, 1963թ. ծնված Հարություն Բադալյանը՝ կրծքավանդակի առաջնային պատի, ձախ գոտկային շրջանի, ձախ ազդրի ծակած կտրած վերքեր, որովայնի ծակած-կտրած թափանցող վերքեր, բարակ աղու ճարպոնի, աղու միջընդերքի վնասումով, դեմքի սալջարդ վերքեր և քթոսկրի կոտրվածք ախտորոշումով:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը և ձեռնարկել անհետաձգելի քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ տղամարդու մարմնական վնասվածքներ ստանալու հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Քննությամբ պարզվել է, որ 2016թ. փետրվարի 4-ին՝ ժամը 20:30-ի սահմաններում, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձինք, նախնական համաձայնությամբ, ուրիշի գույքն ավազակության եղանակով հափշտակելու դիտավորությամբ, որպես զենք օգտագործվող սուր կտրող-ծակող առարկաներով զինված, դիմակավորված, ապօրինի մուտք են գործել Հ.Բադալյանի բնակարանին կից հագուստի վաճառասրահ։ Կյանքի և առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով՝ Հ.Բադալյանին նստեցրել են աթոռին, կապկպել կպչուն ժապավենով, սուր կտրող-ծակող գործիքով բազմաթիվ հարվածներ հասցրել որովայնի շրջանին և հափշտակելով վաճառասրահում եղած հագուստեղենն ու այլ ապրանքներ՝ դիմել փախուստի:
Դեպքի առթիվ Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում փետրվարի 5-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով:
Օպերատիվ ձեռնարկված քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է ավազակային հարձակում կատարած անձանց ինքնությունը, ովքեր հանդիսանում են Կապան քաղաքի բնակիչներ։ 2 կասկածյալները հայտնաբերվել են և փետրվարի 5-ին ձերբակալվել։
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ 2016թ. փետրվարի 7-ին Կապանի երկու բնակիչներին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով:
Նույն օրը ՀԿԳ քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ մեղադրյալների նկատմամբ  որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին, ինչը բավարարվել է։

Двум жителям Капана предъявлено обвинение по делу о разбойном нападении в городе Агарак на юге Армении - СК 02/09/2016   18:00  |  Криминальная хроника
Двум жителям города Капан предъявлено обвинение по делу о разбойном нападении в армянском Агараке, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Ранее ведомство сообщило, что 4-го февраля в 22:15 из регионального медцентра "Мегри" поступило сообщение о том, что к ним доставлен житель города Агарак Арутюн Бадалян 1963 года рождения с множественными ранениями. У него были диагностированы колото-резаные раны в области передней стенки грудной клетки, левого поясничного отдела, левого бедра, проникающие колото-резаные раны брюшной полости с повреждением сальника тонкого кишечника и брыжейки, ушибы лица и перелом переносицы.
Выехавшая немедленно на место происшествия оперативно-следственная группа предприняла неотложные следственные и оперативно-розыскные мероприятия для выяснения обстоятельств нанесения мужчине телесных повреждений.
Следствием установлено, что 4-го февраля 2016 года около 20:30 предполагаемые преступники в масках, вооруженные используемым в качестве оружия острым колюще-режущим предметом, по предварительному сговору с целью умышленного хищения чужого имущества, незаконно проникли в салон по продаже одежды, расположенной рядом с домом Бадаляна. Применив опасное для жизни и здоровья насилие, они усадили А. Бадаляна на стул, привязав его скотчем, нанесли ему множественные удары острым колюще-режущим предметом в область живота и, похитив находящуюся в магазине одежду и другие товары, скрылись с места происшествия.
5-го февраля по данному факту следственным управлением по Сюникской области возбуждено уголовное дело по пункту 3 части 3 статьи 175( (разбой, совершенный с причинением тяжкого вреда здоровью) Уголовного кодекса Армении.
В результате предпринятых в оперативном порядке следственных и оперативно-розыскных мероприятий установлены личности совершивших разбойное нападение лиц. Они являются жителями города Капан. Двое подозреваемых были обнаружены и 5-го февраля задержаны.
На основе добытых следствием доказательств 7-го февраля 2016 года двум жителям города Капан было предъявлено обвинение по пункту 3 части 3 статьи 175( (разбой, совершенный с причинением тяжкого вреда здоровью) Уголовного кодекса Армении.
“В тот же день следователь по расследованию особо важных дел подал в суд ходатайство об избрании в отношении обвиняемых меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено.Предварительное расследование продолжается”, - говорится в сообщении.