Արագածավանում սպանության գործով ձերբակալվել է նույն գյուղի բնակիչ 02/04/2016   14:51  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արագածոտնի մարզային քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել են Արագածավան գյուղի բնակիչներ Արտյոմ Խամոյանի և Վարդգես Գալստյանի սպանության մի շարք հանգամանքներ, շարժառիթը, մեկ կասկածյալ ձերբակալվել է։
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, փետրվարի 3-ին՝ ժամը 23:45-ին, «Թալին» Բ/Կ-ից հաղորդում է ստացվել, որ շտապ օգնության ավտոմեքենայով իրենց մոտ է բերվել 2 անձի դիակ՝ հրազենային վնասվածքով։
Պարզվել է, որ մահացածները հանդիսանում են Արագածավան գյուղի բնակիչներ՝ Արտյոմ Խամոյանը և Վարդգես Գալստյանը։
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը՝ Արագածոտնի մարզային քննչական վարչության պետ Մարատ Դուրյանի գլխավորությամբ։
Օպերատիվ ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ նախկինում ձևավորված անբարյացկամ հարաբերությունների պատճառով փետրվարի 3-ին՝ ժամը 23-ի սահմաններում, Արագածավան գյուղի Հոկտեմբերյան խճուղու թիվ 33 շենքի բակում տեղի է ունեցել վիճաբանություն, որի ժամանակ նույն գյուղի բնակիչ, 35-ամյա տղամարդը կրակել է, որի հետևանքով Արտյոմ Խամոյանը և Վարդգես Գալստյանը մահացել են, իսկ Արման Խամոյանն ստացել է մարմնական վնասվածք։
Դեպքի առթիվ Արագածոտնի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ  հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (երկու կամ ավելի անձանց սպանություն) և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք ձեռք բերելը և պահելը)։
Կատարվել է դեպքի վայրի, դիակների զննություն, վերցվել փորձանմուշներ, հարցաքննվել են վկաներ, քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքների պարզաբանման համար  նշանակվել փորձաքննություններ։
Սպանության կասկածանքով ձերբակալվել է Արագածավան գյուղի 35-ամյա բնակիչ։ Նրա մոտ  հայտնաբերվել և առգրավվել է հանցագործության գործիք հանդիսացող հրացանը:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ վիճաբանության հնարավոր այլ մասնակիցների ինքնությունը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ։

СК Армении сообщил о задержании жителя села Арагацаван по подозрению в убийстве своих односельчан 02/04/2016   18:21  |  Криминальная хроника
Житель армянского села Арагацаван задержан по подозрению в убийстве своих односельчан.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, в результате предпринятых следственных действий установлены ряд обстоятельств убийства жителей села Арагацаван - Артема Хамояна и Вардгеса Галстяна, мотив преступления.
3 февраля в 23:45 из медцентра “Талин” поступил сигнал о том, что к ним на карете “Скорой помощи” доставлены тела двоих человек с огнестрельными ранениями.
Выяснилось, что погибшие - жители села Арагацаван Артем Хамоян и Вардгес Галстян. На место происшествия немедленно выехала оперативно-следственная группа во главе с начальником следственного управления по Арагацотнской области Маратом Дуряном.
В результате предпринятых в оперативном порядке необходимых следственных действий было установлено, что из-за ранее сложившихся недружественных отношений 3 февраля примерно в 23:00 во дворе здания №33 на Октемберянском шоссе в селе Арагацаван произошла ссора, во время которой 35-летний житель того же села открыл стрельбу, в результате чего Артем Хамоян и Вардгес Галстян погибли, а Арман Хамоян получил огнестрельное ранение.
По данному факту следственным управлением СК Армении по Арагацотнской области возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 2 статьи 104(Убийство двух и более лиц) и части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств)Уголовного кодекса РА.
Произведен осмотр места происшествия и тел погибших, взяты образцы, допрошены свидетели. Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, назначены экспертизы.
По подозрению в совершении убийства задержан 35-летний житель села Арагацаван. У него было обнаружено и изъято орудие преступление - ружье.
“Расследование продолжается, предпринимаются меры, направленные на установление личностей других возможных участников конфликта, индивидуализацию действий каждого из них”, - отмечается в сообщении.