Քննչական կոմիտեն՝ Դսեղում հնչած կրակոցների մասին 02/02/2016   13:09  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Թումանյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ Դսեղի առողջության կենտրոնի մոտակայքում հնչած կրակոցների դեպքի առթիվ:
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2016 թվականի փետրվարի 1-ին՝ ժամը 21:15-ին, Դսեղի առողջության կենտրոնից ահազանգ է ստացվել, որ իրենց մոտ ձախ սրունքի հրազենային վնասվածքով բուժօգնություն է ստացել Լոռու մարզի Դսեղ գյուղի բնակիչ Ա.Խաչատրյանը, ով հետո տեղափոխվել է «Վանաձորի բժշկական կենտրոն», այնուհետև՝ Երևան քաղաքի թիվ 1 Հերացու անվան համալսարանական հիվանդանոցային համալիր:
Դեպքի առթիվ 2016 թվականի փետրվարի 2-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Թումանյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասի (դիտավորությամբ մեկ ուրիշին մարմնական վնասվածք պատճառելը) և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի (ապօրինի կերպով հրազեն  ձեռք բերել, պահելը) հատկանիշներով:
Նախնական տվյալներով՝ 42-ամյա Ա.Խաչատրյանը հրազենային վնասվածքն ստացել է «Դսեղի առողջության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի մոտակայքում: Կատարվել է տեղանքի զննություն, որի ժամանակ ՊՈԱԿ-ից շուրջ 100 մետր հեռավորության վրա հայտնաբերվել են արնանման հետքեր, վերցվել են փորձանմուշներ։
Քրեական գործի համար էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու համար նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ, կատարվել առգրավումներ և հարցաքննություններ:
Քննիչի որոշմամբ՝ Ա.Խաչատրյանը ճանաչվել է որպես տուժող:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ։

СК Армении завел уголовное дело по факту стрельбы в лорийском селе Дсех 02/02/2016   13:40  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту вчерашней стрельбы близ Центра здоровья в селе Дсех Лорийской области Армении, сообщает пресс-служба Следственного комитета республики.
Дело заведено туманянским следственным отделом следственного управления Следственного комитета РА по Лорийской области по признакам части 1 статьи 112((Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью) и  части 1 статьи  235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА.
Как отмечается в сообщении, 1 февраля с.г. в 21:15 из Центра здоровья Дсеха пришло сообщение о том, что поступившему к ним с огнестрельным ранением левой голени жителю села Дсех Лорийской области А. Хачатряну была оказана медпомощь, после чего он был доставлен в “Ванадзорский медицинский центр”, а затем -  в Ереван, в Университетскую клиническую больницу №1 имени Гераци.
По предварительным данным, 42-летний А. Хачатрян получил огнестрельное ранение близ ГНКО “Центр здоровья Дсеха”. Произведен осмотр местности, в ходе которого на расстоянии примерно 100 метров от ГНКО были обнаружены следы, похожие на кровь, взяты образцы. Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, назначен ряд экспертиз, произведены изъятия и допросы.
“Решением следователя А. Хачатрян признан потерпевшим. Предварительное расследование уголовного дела продолжается. Предпринимаются необходимые мероприятия, направленные на  установление все обстоятельств произошедшего и личности предполагаемого преступника”, - говорится в сообщении.