Շվեյցարիայում մտադիր են յուրաքանչյուր քաղաքացուն ամսական 2 250 եվրո վճարել 01/31/2016   19:28  |  Միջազգային լրահոս
Շվեյցարացիները պետք է քննարկեն մի առաջարկություն, համաձայն որի երկրի յուրաքանչյուր քաղաքացի՝ անկախ նրանից, թե նա աշխատում է կամ ոչ, յուրաքանչյուր ամիս 2500 շվեյցարական ֆրանկ կամ մոտ 2250 եվրո կստանա: Երեխաներին առաջարկվում է վճարել 625-ական ֆրանկ:
«Interfax.ru»-ն, հղում կատարելով  «The Independent»-ին, հայտնում է, որ դաշնային կառավարությունն արդեն որոշել է այս հարցով քվեարկությունն անցկացնել հունիսին:
Եթե նախաձեռնությունը հավանության արժանանա, Շվեյցարիան կդառնա առաջին երկիրը, որտեղ բնակիչներն ապահովված կլինեն ոչնչից կախում չունեցող նվազագույն ամսական եկամտով:
Demoscope ընկերության հետազոտությունները ցույց են տվել, որ շվեյցարացիների մեծամասնությունը մտադիր է շարունակել աշխատել, եթե անգամ նման օրենք ընդունվի: Հարցվածների միայն 2 տոկոսն է հայտնել, որ եթե իրենք յուրաքանչյուր ամիս նշված գումարը ստանան, աշխատանքից կազատվեն:
Մինչդեռ 1076 հարցվածների մեկ երրորդը համոզված է, որ օրենքի ընդունման դեպքում մնացած քաղաքացիները կդադարեն աշխատել:
Ի դեպ՝ հարցված շվեյցարացիների 56 տոկոսը կարծում է, որ նախագիծը հավանության չի արժանանա:
Եթե այդուհանդերձ որոշումն ընդունվի, ապա նախաձեռնությունը տարեկան 208 մլրդ  կարժենա: Դրանից 150 մլրդ-ը պետության եկամուտներն են հարկերից, ևս 55 մլրդ-ը ենթադրվում է վերցնել սոցիալական ապահովագրության հիմնադրամներից:

Швейцария собралась платить всем гражданам по 2250 евро в месяц 02/01/2016   09:39  |  Международные новости
Швейцарцам предстоит обсудить предложение, в соответствии с которым каждый гражданин страны, независимо от того, работает он или нет, будет каждый месяц получать по 2500 швейцарских франков (примерно 2250 евро).
Детям предполагается выплачивать по 625 франков.
Как пишет “Интерфакс” со ссылкой на The Independent, федеральное правительство уже определило, что всеобщее голосование по данному вопросу пройдет в июне.
Если инициатива будет одобрена, Швейцария станет первой страной, в которой гражданам гарантирован некий минимальный ежемесячный доход, ни от чего не зависящий.
Исследование компании Demoscope показали, что большинство швейцарцев намерены продолжать работать, даже если такой закон будет принят. Лишь 2% респондентов заявили, что уволятся, если им будут гарантированы ежемесячные выплаты в 2500 франков.
При этом треть из 1076 опрошенных убеждена, что остальные граждане перестанут работать, если закон будет принят. Впрочем 56% опрошенных швейцарцев полагают, что проект не будет одобрен.
Если решение все же будет положительным, эта инициатива будет обходиться Швейцарии в 208 млрд швейцарских франков в год. Из них 150 млрд придется на доходы государства от сбора налогов, еще 55 млрд предполагается брать из фондов соцстрахования.