Հայաստանին անհրաժեշտ է փողերի լվացման դեպքերի քննության և պատժի արդյունավետ ազգային քաղաքականություն. ՄԱՆԻՎԱԼ-ի զեկույց 01/29/2016   14:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանին անհրաժեշտ է փողերի լվացման դեպքերի քննության և պատժի   արդյունավետ ազգային քաղաքականություն: Նման եզրահանգման է եկել Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի միջոցառումների հանձնախումբը (ՄԱՆԻՎԱԼ):
Եվրոպայի խորհրդի պաշտոնական կայքում ՄԱՆԻՎԱԼ-ի հրապարակված զեկույցի համաձայն՝ ԵԽ-ի փորձագետներն էական թերություններ են արձանագրել Հայաստանում փողերի լվացման դեպքերի քննության և նման դեպքերի համար քրեական հետապնդման հարցում:
Նրանց կարծիքով՝ իշխանություններին անհրաժեշտէ անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի իրավապահ մարմինների ջանքերն ամբողջությամբ համաչափ լինեն Հայաստանում փողերի լվացման առկա չափերին:
Նշվում է, որ ընդհանուր առմամբ, սակայն, ամուր իրավական դաշտի ստեղծման հարցում Հայաստանը բավարար առաջընթաց է արձանագրել.
ֆինանսական ոլորտում կանխարգելիչ միջոցները համարվում են արդյունավետ: Ահաբեկչության հայտնաբերման, տարածման և ֆինանսավորման կանխարգելման մեխանիզմները բավականին արդյունավետ են:
Փողերի լվացման տեսանկյունից առավել մեծ սպառնալիք է խարդախությունը, հարկերից խուսափելը, մաքսանենգությունը և հափշտակությունը: Հայաստանի տնտեսության մեջ փողերի լվացման հարցում առավել խոցելի են բանկային համակարգը և անշարժ գույքի շուկան:
Բավականին արդյունավետ է ֆինանսական հետախուզությունը, սակայն ոստիկանությունը ոչ միշտ է դրա արդյունքները համարժեք օգտագործում փողերի լվացումից գոյացած հանցավոր եկամուտներն ապացուցելու, հետևելու և բռնագանձելու համար:

Армении нужна эффективная национальная политика расследований и наказаний за отмывание капиталов - доклад 01/29/2016   14:32  |  Лента новостей
Армении нужна эффективная национальная политика расследований и наказаний за отмывание капиталов. К такому выводу пришел Комитет экспертов по оценке мер борьбы с отмыванием денег и финансированием терроризма(МАНИВЭЛ).
“Эксперты Совета Европы выявили в Армении существенные недостатки в расследовании и уголовном преследовании за отмывание денег. По их мнению, властям надлежит незамедлительно принимать меры в обеспечение того, чтобы усилия правоохранительных органов были полностью соизмеримы с масштабами риска отмывания денег, существующими в Армении”,- говорится в докладе, размещенном на сайте СЕ.
Однако, как отмечается, в целом Армения добилась достаточного прогресса в создании прочной правовой базы, считаются эффективными превентивные меры, принимаемые в финансовом секторе. Механизмы обнаружения, предотвращения финансирования и распространения терроризма в значительной степени действенны.
“С точки зрения отмывания денег, наибольшую угрозу представляют собой мошенничество, уклонение от уплаты налогов, контрабанда и хищения. В экономике Армении наиболее уязвимы для отмывания денег банковский сектор и сфера недвижимости. Весьма эффективна финансовая разведка, но правоохранительные органы не всегда адекватно используют результаты ее работы для выявления доказательств, отслеживания, ареста и конфискации преступных доходов от отмывания денег”- говорится в докладе.