Զինված խմբի կալանավորված 33 անդամներից 8-ն ազատ են արձակվել. ԱԱԾ-ն շարունակում է գաղտնի պահել նրանց ինքնությունը 01/28/2016   14:41  |  Քրեական խրոնիկոն
Թե որքան մարդ է ներգրավված Արթուր Վարդանյանի կողմից ղեկավարվող զինված խմբի հետ համագործակցելու մեղադրանքով, դրանցից քանիսն են կալանավորված ու քանիսի նկատմամբ է այլ խափանման միջոց կիրառվել, քրեական գործի նախաքննությունն իրականացնող ԱԱԾ-ն հրաժարվում է հայտնել:
Սակայն, փաստաբանների տեղեկություններով, անազատության մեջ գտնվողների թիվն անցնում է երեք տասնյակից:
«Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան՝ գործով զբաղվող մի քանի փաստաբաններ նշեցին, թե գործում ներգրավվածները 33-ն են, նրանցից 8-ը վերջին օրերին ազատ են արձակվել` խափանման միջոցի փոփոխության հիմքով:
Կալանքից ազատված հիշյալ 8 անձանցից հաջողվեց պարզել միայն 6-ի ով լինելը: Ինչպես արդեն հայտնել ենք, օրեր առաջ չհեռանալու մասին ստորագրությամբ ազատ էին արձակվել կալանավորված 5 կանացից 3-ը` Նելի Մինասյանը, Լիլիթ Թորոսյանն ու Սրբուհի Այվազյանը:
Ավելի ուշ ազատ արձակվեցին նաև երկու եղբայրներ Հայկ և Հրանտ Վարդանյանները:
Կալանքից ազատված երրորդ անձը Գյումրիում գործող «Ռադիո Մարիամ Հայաստան» ռադիոկայանի տնօրեն հայր Անտոնիո ծայրագույն վարդապետ Թութունջյանն է, ում խափանման միջոցը ևս փոխարինվել է չհեռանալու մասին ստորագրությամբ:
Ըստ փաստաբանների ունեցած տեղեկությունների, ազատ արձակվածների ցանկն այսքանով չի ավարտվում, նրանց տեղեկություններով, կան ևս երկու ազատվածներ, որոնց ով լինելը, սակայն, մեզ հետ զրուցած փաստաբաններից ոչ ոք չգիտեր:
Էլ ավելի հանելուկային է գործում ներգրավվածների թիվը: ԱԱԾ-ն այս հարցում ևս քար լռություն է պահպանում:
ԱԱԾ տարածած միակ պաշտանական տեղեկատվության մեջ նշված խմբի անդամների ընդհանուր թիվը 20-ն է: Դրանից հետո, չնայած ձերբակալությունները շարունակվեցին, բայց ԱԱԾ-ն այլևս պաշտոնապես ոչինչ չհայտնեց:
Պաշտոնապես հայտարարվեց միայն ՀՀ պաշտպանության նախարարի նախկին տեղակալ Վահան Շիրխանյանի, «Հայրենիք և պատիվ» կուսակցության նախագահ Գառնիկ Մարգարյանի և «Եղվարդի մարզակոշիկների ֆաբրիկա» ԲԲ ընկերության հիմնական բաժնետեր Վլադիմիր Առաքելյանի ձերբակալության մասին:
Այսպիսով, ըստ ԱԱԾ-ի՝ հարուցված քրեական գործով կալանավորվածների պաշտոնական թիվը 23 է: Եթե նրանց ավելացնենք նաև Գյումրիում ձերբակալված «Ռադիո Մարիամ Հայաստան» ռադիոկայանի տնօրեն հայր Անտոնիոյին ու նույն ռադիոկայանի աշխատակցուհի Լիլիթ Թորոսյանին, որոնց մասին ԱԱԾ-ն թեև ոչինչ չի հայտնել, բայց մամուլին հայտնի էր դարձել, գործում ներգրավվածների թիվը կհասնի 25-ի: Մինչդեռ փաստաբանները, ինչպես նշեցինք, 33 անձի մասին են նշում:
Թե ովքեր են մնացած 8 հոգին, պարզել չհաջողվեց:
Նշենք, որ առաջադրված մեղադրանքները նույնն են` հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելը և ապօրինի զենք պահելը, որը կատարվել է կազմակերպված խմբի կողմից:
Ենթադրյալ հանցախմբի անդամները, ըստ ԱԱԾ-ի, հավաքագրվել և ղեկավարվել են հանցախմբի ղեկավար ներկայացվող «Հայոց վահան» կազմակերպության ղեկավար Արթուր Վարդանյանի կողմից:
ԱԱԾ-ն նաև հայտարարել էր, որ զինված խումբը ծրագրել էր մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների և քաղաքական գործիչների սպանություններ, իսկ թե ում` շարունակում է գաղտնիք մնալ:

Восемь фигурантов дела об обезвреженной в Ереване вооруженной группе освобождены из-под стражи 01/28/2016   15:31  |  Криминальная хроника
Восемь фигурантов дела об обезвреженной в Ереване вооруженной группе освобождены из-под стражи на основании замены им меры пресечения. Об этом “ФактИнфо” сообщили адвокаты.
По официальным данным СНБ,  по данному делу арестованы 23 человека. Если к ним прибавить директора гюмрийской радиостанции “Радио Мариам Армения” отца Антонио Тотонджяна и сотрудницу Лилит Торосян, хотя СНБ о них не сообщала, однако сведения о них муссировались в прессе, число фигурантов дела достигнет 25. Между тем адвокаты заявляют о 33 арестованных.
Как уже ранее сообщало "ФактИнфо", на днях под подписку о невыезде на свободу были отпущены трое из пяти арестованных женщин: Нелли Минасян, Лилит Торосян и Србуи Айвазян.
Позже были освобождены и двое братьев – Айк и Грант Варданяны.
Под подписку о невыезде освободили также директора действующей в Гюмри радиостанции “Радио Мариам Армения” отца Антонио Тотонджяна.
По сведениям адвокатов, список освобожденных ими не исчерпывается. Они располагают данными об освобождении еще двоих, личности которых им пока не известны.
По делу о вооруженной группе 19 декабря был задержан бывший заместитель министра обороны Ваан Ширханян. Пресс-центр Службы нацбезопасности Армении сообщил, что Ширханян подозревается в участии в созданном Артуром Варданяном преступном сообществе и ведении в пользу него деятельности. Ему предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 223 УК (Участие в преступном сообществе).
14 января с.г. СНБ Армении сообщила о задержании председателя партии “Родина и честь” Гарника Маргаряна и основного акционера ОАО “Егвардская фабрика спортивной обуви” Владимира Аракеляна,в отношении которых позже была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Их подозревают в совершении преступлений, предусмотренных частью 2 статьи 223(Участие в преступном сообществе) и части 3 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные организованной группой) Уголовного кодекса РА.