Այսօր Հայ Առաքելական եկեղեցին տոնում է Սուրբ ծնունդը և Աստվածահայտնությունը 01/06/2016   11:28  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Եկեղեցին Քրիստոսի Ծնունդն ու Մկրտությունը տոնում է միասին` հունվարի 6-ին` «Հայտնություն» կամ «Աստվածահայտնություն» ընդհանուր անվամբ: Օրն անփոփոխ ու անխախտ նշվում է առաքելական ժամանակներից: Հունվարի 6-ի առավոտյան մատուցվեց տոնական Ս.Պատարագ, որից հետո` կատարվեց Ջրօրհնեաց կարգ` ի հիշատակ Հիսուսի մկրտության: Խաչը ջուրն են իջեցնում և օրհնում, ինչպես Հիսուս օրհնեց ջուրն իր մկրտությամբ:
Ս. Ծննդյան տոնից հետո քահանաներն այցելում են հավատացյալների տներն` ավետելու Հիսուս Քրիստոսի Ծնունդը՝ կատարելով Տնօրհնեքի արարողություն:
Վաղը՝ հունվարի 7-ին, Ննջեցյալների հիշատակության օրն է (մեռելոց): Կմատուցվի Մեռելոց Սուրբ Պատարագ:
Ստորև ներկայացնում ենք Ն. Ս. Օ. Տ. Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց  Կաթողիկոսի պատգամը Հիսուս Քրիստոսի Սուրբ ծննդյան և Աստվածահայտնության տոնի առիթով.
«Յանուն Հօր եւ Որդւոյ եւ Հոգւոյն Սրբոյ. ամէն:
«Փառք ի բարձունս Աստուծոյ,
և յերկիր խաղաղութիւն, ի մարդիկ հաճութիւն»
(Ղուկ. 2:14):
Սիրելի բարեպաշտ ժողովուրդ,
Սուրբ Ծննդյան ավետիսն այսօր առաջնորդել է մեզ դեպի մեր եկեղեցիները, որպեսզի խնդությամբ և հոգու երկյուղածությամբ խոնարհվենք Մանուկ Հիսուսի` աշխարհի Փրկչի սնարի առջև:
Բեթղեհեմի մսուրում ծնվեց Քրիստոս, և Փրկչի աշխարհ գալով սկսվեց ճանապարհը Աստծո հետ հաշտության, մեղքի պատճառով Նրանից հեռացած մարդկության դարձի և փրկության: Իր Որդու մարդեղության խորհրդով Աստված մարդկանց ժառանգորդ դարձրեց երկնից արքայության և Նրա միջոցով ցույց տվեց այդ փառքին արժանանալու ուղին` ըստ հրեշտակների օրհնաձայն փառաբանության`«յերկիր խաղաղութիւն, ի մարդիկ հաճութիւն»:
Մարդեղացյալ Աստվածորդին Իր փրկչական առաքելությամբ շրջափոխեց պատմության ընթացքը` կոչելով մարդկանց սիրո և խաղաղության սկզբունքի վրա հաստատելու կյանքը: Քրիստոս մարդկանց պարգևում է այս աշխարհում մեծագույն բարիքը` Իր խաղաղությունը. «Խաղաղություն եմ թողնում ձեզ, իմ խաղաղությունն եմ տալիս ձեզ, ձեզ չեմ տալիս, ինչպես այս աշխարհն է տալիս, ձեր սրտերը թող չխռովվեն և չվախենաք» (Հովհ. 14:27),- ասում է Տերը:
Փրկչի խաղաղության կոչին ու հրավերին հանդիման մեր ժամանակի մեծագույն մարտահրավերներից է անհատի, հասարակությանց ու պետությանց կյանքում խաղաղության խաթարումը: Մարդկությունը 21-րդ դար թևակոխել է մեծ տագնապներով: Հակամարտություններ, աշխարհաքաղաքական շահերի բախում, ճգնաժամեր, հումանիտար աղետներ շարունակում են հուզել աշխարհը, սերմանել անհանդուրժողություն ու անվստահություն, սփռել ավերածություն, աղքատություն, տառապանքներ: Հասարակություններում խաթարվում են բարքերը, խեղաթյուրվում հոգևոր-բարոյական արժեքները, առավել տարածում են գտնում կեղծիք, մոլություններ, սպանություններ, սասանվում են ընկերային կյանքի, ընտանիքի հիմքերը: Ծայրահեղական գաղափարներ քարոզող ահաբեկչական խմբավորումները հավատքի անունով մահ ու ավեր են սփռում հատկապես Մերձավոր Արևելքում, որտեղ այլ ժողովուրդների կողքին տառապում և զրկանքներ են կրում նաև մեր ժողովրդի զավակները:
Կործանարար ու կորստաբեր այս իրավիճակներից մարդկությունը ելք և կարգավորման ուղիներ է փնտրում, որոնց անորոշության մեջ, բարձրացող հարցականների առջև այսօր քաղցրորեն հնչում է մեր հոգիներին Բեթղեհեմում աշխարհ եկած Փրկչի հուսադրող խոսքը: «Խաղաղություն եմ թողնում ձեզ, իմ խաղաղությունն եմ տալիս ձեզ, ձեզ չեմ տալիս ինչպես այս աշխարհն է տալիս»: Քրիստոսի պարգևածը այս աշխարհի խաղաղությունը չէ, որն անհաստատ է և անկայուն: Քրիստոսի խաղաղությունը հոգու խաղաղությունն է, որ խարսխված առ Աստված հավատքի, Աստծո խոսքի ու պատվիրանների վրա` վերափոխում է կյանքը: Այն բնակվում է անչար սրտում, ճշմարտության, արդարության մեջ, զորանում է հավիտենական կյանքի հույսով ապրող հոգիներում: Այս իմաստով առաքյալն ասում է. «Եվ Աստծո խաղաղությունը, որ վեր է քան ամենայն միտք, պիտի պահի ձեր սրտերը և մտածումները Հիսուս Քրիստոսով» (Փիլ. 4:7): Արդարև, կյանքը կանգուն է Աստծո սիրով լեցուն հոգու խաղաղությամբ: Ամեն բան անհաստատ է, երբ մարդկանց մեջ տկարանում է Աստծո ներկայության զգացումը, երբ մարդկային առնչություններից մինչ ազգերի ու պետությունների հարաբերություններ կառուցվում են սոսկ սեփական շահերի ու ձգտումների կամ՝ պարտադրանքի վրա: Գտնել Քրիստոսի խաղաղությունը, նշանակում է ունենալ սեր և երջանկություն ընտանիքներում, համերաշխություն ու բարօրություն հասարակությանց ու պետությանց մեջ: Մարդեղացյալ Աստվածորդին, բոլոր դարերում և բոլոր ժողովուրդների կյանքում պարգևում է զորությունը` իրագործելու Աստծո հետ հաշտության և մարդկանց մեջ հաճության պատգամը, պարգևում է զորությունը ընդունելու երկնային փրկարար շնորհները, որոնք բնակվում են մեր մեջ, երբ համախմբված ենք խաղաղություն, արդարություն հաստատելու, աջակցություն և մխիթարություն բերելու: «Արդարության պտուղը խաղաղությամբ է սերմանվում նրանց համար, ովքեր խաղաղություն են անում» (Հակ. 3:17):
Սիրելի բարեպաշտ զավակներ Մեր, հայրենական մեր կյանքում ևս ծառացած է խաղաղության պահպանման հրամայականը: Տարիներ շարունակ մեր երկիրը գտնվում է շրջափակման մեջ Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից: Վերջինս մեր սահմաններում սադրանքների է դիմում՝ ձգտելով ոտնահարել Արցախի ժողովրդի ազատ ապրելու իրավունքը: Հավատում ենք, որ խաղաղության նախանձախնդրությամբ և առ Քրիստոս հավատքով զորացյալ՝ մեր ժողովուրդը իր հոգու խաղաղությունը պիտի պատվար դարձնի ընդդեմ թշնամյաց հարձակումների, անխորտակելի վահան՝ ընդդեմ հայրենյաց սահմանների ոտնձգությունների՝ հերոսաբար պաշտպանելով մեր երկիրն ու սրբազան արժեքները և կուռ ու միասնական ոգով ներդնելով իր ջանքերը դժվարությունները հաղթահարելու, շենացնելու մեր հայրենիքը, աշխարհասփյուռ մեր կյանքը:
Սիրելիներ, Քրիստոս է մեր զորությունը: Աներկմիտ, անվարան հավատքով հետևենք մեր Տիրոջ պատգամներին: Մեր Փրկչի քաջալերող խոսքի համաձայն՝ թող մեր սրտերը չխռովվեն և չվախենանք: Ապավինենք ոչ միայն մարդկային մեր տկար ուժերին, այլև՝ Աստծո օրհնությանը, որը կարող է մեզ համար անհնարինը հնարավոր դարձնել: Պարտավորվածությունից առավել թող մեզ առաջնորդեն ծառայության, սիրո ու նվիրումի ոգին, որով ծնունդ առած մեր գործերը հանապազօրյա անհրաժեշտություն են՝ իրականացնելու համար ազգային զարթոնքի, լուսավոր գալիքի մեր տեսիլքները:
Մեր Փրկչի Ծննդյան այս սուրբ օրը բերկրությամբ լեցուն մեր հոգիներից միասնաբար աղոթք բարձրացնենք երկինք, որ Քրիստոս մեր Տերը երկնային շնորհներով, հավատքով, հույսով ու սիրով զորացնի մարդկանց հոգիները` կերտելու ապահով, խաղաղ ու բարօր աշխարհ, խաղաղ պահի նաև մեր երկիրն ու ժողովրդին, օրհնի մեր կյանքն այս աշխարհում և առաջնորդի դեպի հավիտենական կյանքի լույսը:
Քրիստոսի Սուրբ Եկեղեցու հանապազ աղոթքն և մաղթանքն ենք, իբրև պատգամ, կրկին հնչեցնում՝ Խաղաղություն ամենեցուն:
Սուրբ Ծննդյան մեծասքանչ ավետիսով ողջույն ենք հղում Առաքելական մեր Սուրբ Եկեղեցու Նվիրապետական Աթոռների Գահակալներին՝ Ն. Ս. Օ. Տ. Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսին, Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարք Ամենապատիվ Տ. Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանին, Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարք Ամենապատիվ Տ. Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆյանին, Քույր Եկեղեցիների հոգևոր Պետերին և մեր Եկեղեցու ուխտապահ ողջ հոգևոր դասին: Հայրապետական օրհնությամբ ողջունում ենք Սուրբ Պատարագի արարողությանը ներկա Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ տիար Սերժ Սարգսյանին և Առաջին տիկնոջը, ողջույն ենք հղում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Նախագահ Տիար Բակո Սահակյանին, հայոց պետական ավագանուն, Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներին: Հայրապետական Մեր օրհությունն ենք բերում աշխարհասփյուռ համայն մեր ժողովրդին՝ հոգու բերկրությամբ ողջունելով.
Քրիստոս ծնաւ եւ յայտնեցաւ,
ձեզ եւ մեզ մեծ աւետիս»։
13:54 21/12/2015  |  ԱնցուդարձԲրունեյում Սուրբ Ծննդյան տոնը նշելու համար կարելի է հայտնվել բանտում
13:38 06/01/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՆ. Ս. Օ. Տ. Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի պատգամը՝ Սուրբ Ծննդյան և Աստվածահայտնության տոնի առիթով
11:12 06/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայ Առաքելական եկեղեցին նշում է Սուրբ Ծնունդը
11:57 05/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀունվարի 5-ի երեկոյան Հայ առաքելական բոլոր եկեղեցիներում կմատուցվի ճրագալույցի Սուրբ Պատարագ
17:02 28/12/2013  |  Միջազգային լրահոսՄիայնակ մայրը 100.000 ֆունտ ստեռլինգ է շահել
18:14 25/12/2013  |  Միջազգային լրահոսՍուրբ Ծնունդի կապակցությամբ բազմաթիվ մարդիկ հավաքվել են Բեթղեհեմում

Католикос всех армян обратился с посланием по случаю праздника Святого Рождества и Богоявления 01/06/2016   13:48  |  Актуальная тема
В духовном центре Армянской Апостольской церкви – Святом Первопрестольном Эчмиадзине – прошла Рождественская литургия.
Верховный Патриарх и Католикос всех армян Гарегин II по случаю праздника Богоявления и Святого Рождества Христова обратился с посланием:
“Возлюбленный благоверный народ!
Благовестие Святого Рождества сегодня привело нас к нашим церквям, дабы с радостью и благоговением души преклонились перед яслями Младенца Христа – Спасителя мира.
В яслях Вифлеемовых родился Христос, и явлением в мир Спасителя начался путь примирения с Богом, обращения и спасения человечества, из-за греха удалившегося от Него. Таинством воплощения Своего Сына Бог сделал людей наследниками Царства небесного и через Него указал путь удостоиться этой славы, согласно благословенному славословию ангелов: ''Мир на земле, в человеках благоволение''.
Вочеловечившийся Сын Божий Своей спасительной миссией изменил ход истории, призвав людей утвердить жизнь на принципе любви и мира. Христос дарует людям величайшее добро в этом мире – Свой мир. ''Мир оставляю вам, мир Мой даю вам; не так, как мир дает, Я даю вам. Да не смущается сердце ваше и да не устрашается'', - говорит Господь.
Вопреки призыву и приглашению Спасителя к миру одним из самых больших вызовов нашего времени в жизни человека, обществ и государств является нарушение мира. Человечество вступило в 21-й век с большими тревогами. Конфликты, столкновение геополитических интересов, кризисы, гуманитарные катастрофы продолжают волновать мир, сеять нетолерантность и недоверие, разносить разрушение, бедность, страдания. В обществе рушатся устои, искажаются духовные и моральные ценности, получают все большее распространение ложь, заблуждения, убийства, колеблются основы социальной жизни, семьи. Террористические группировки, проповедующие экстремистские идеи, под предлогом веры сеют смерть и разрушения в частности, на Ближнем Востоке, где, рядом с другими народами, страдают и переносят лишения и чада нашего народа.
Из этих сокрушительных и губительных ситуаций человечество ищет выходы и пути урегулирования, перед неопределенностью которых, перед поднимаемыми вопросами сегодня сладостно звучит для наших душ обнадеживающее слово родившегося в Вифлееме Спасителя: ''Мир оставляю вам, мир Мой даю вам; не так, как мир дает, Я даю вам''. Дар Христов - не мир мира сего, который неустойчив и нестабилен. Мир Христа – это мир души, который, будучи основан на вере в Бога, на слове Божьем и заповедях, изменяет жизнь. Он поселяется в незлобивом сердце, в истине и правде, укрепляется в душах, живущих надеждой вечной жизни. В этом смысле апостол говорит: ''И мир Божий, который превыше всякого ума, соблюдет сердца ваши и помышления ваши во Христе Иисусе'' (Филип. 4:7). Воистину, жизнь прочна миром души, полной Божьей любви.
Все неустойчиво, когда в людях слабеет чувство Божьего присутствия, когда все - от человеческих связей до отношений между нациями и государствами - зиждется лишь на собственной выгоде и устремлениях или на принуждении. Найти мир Христов означает иметь мир и счастье в семьях, солидарность и благоденствие в обществах и государствах. Вочеловечившийся Сын Божий во все времена и жизни всех народов дарует силу, дабы осуществить призыв к примирению с Богом и благоволению в человеках, дарует силу принять небесные спасительные дары, которые вселяются в нас, когда мы объединяемся, чтобы утвердить мир, справедливость, принести помощь и утешение. ''Плод же правды в мире сеется у тех, которые хранят мир'' (Иак. 3:17).
Возлюбленные Наши благоверные чада, одним из императивов нашей отечественной жизни остается сохранение мира. На протяжении многих лет наша страна находится в блокаде со стороны Турции и Азербайджана. Последний предпринимает диверсии на наших границах, стремясь попрать право народа Арцаха на свободную жизнь. Верим, что наш народ, укрепленный рвением к миру и верою во Христа, обратит мир своей души в преграду от вражеских наскоков, в непобедимый щит против посягательств на границы Отчизны, героически защищая нашу страну и священные ценности, единым сплоченным духом вкладывая свои усилия для преодоления трудностей, благоустройства нашей Родины, нашей распростертой по миру жизни. Дорогие, Христос – наша сила. Недвусмысленною, решительною верою да будем следовать назиданиям нашего Господа. По вдохновляющему слову нашего Спасителя, «да не смутится сердце наше и да не устрашимся». Будем уповать не только на наши слабые человеческие силы, но и на благословение Божье, которое может невозможное обратить для нас в возможное. Превыше обязательства пусть нас предводительствует дух служения, любви и преданности, и порожденные им деяния наши являются повседневной необходимостью для осуществления нашего видения национального подъема, светлого грядущего.
В этот священный день Рождества нашего Спасителя вознесем совместную молитву из наполненных радостью наших душ, дабы Христос наш Господь небесными дарами, верой, надеждой и любовью укрепил души людей для созидания безопасного, мирного и благоденного мира, хранил в мире также нашу страну и народ, благословил нашу жизнь в этом мире и предводительствовал к свету вечной жизни.
Вновь возносим, как напутствие, повседневную молитву и пожелание Святой Церкви Христовой: Мир всем.
С великим и дивным благовестием Святого Рождества шлем приветствие главам иерархических престолов нашей Апостольской Святой Церкви - Католикосу Великого Дома Киликийского Его Святейшеству Араму Первому, Блаженнейшему Патриарху Иерусалима Архиепископу Нурхану Манукяну, Блаженнейшему Патриарху Константинопольскому Архиепископу Месропу Мутафяну, предстоятелям сестринских Церквей и всему верному духовенству нашей Церкви.
Патриаршим благословением приветствуем присутствующих на Божественной Литургии Президента Республики Армения господина Сержа Саргсяна и его супругу, шлем приветствия Президенту Нагорно-Карабахской Республики господину Бако Саакяну, всем государственным мужам, представителям аккредитованных в Армении дипломатических миссий. Приносим Наше Патриаршее благословение всему нашему народу, с радостью души благовествуя: