Սահմանադրական բարեփոխումներից հետո հսկայական օրենսդրական աշխատանք կա կատարելու. Արփինե Հովհաննիսյան 12/28/2015   15:15  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Անձին ազատությունից զրկելը չպետք է լինի ինքնանպատակ: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը խոսելով 2015թ. քրեակատարողական ոլորտում իրականացված աշխատանքների մասին` ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը:
Նախարարը փաստեց, որ Արդարադատության նախարարությունը պատժի կրման պայմանների համար պատասխանատու պետք է լինի, անձին ազատությունից զրկելը չպետք է նշանակի զրկանքներ կրել, պատժի կրման պայմանների առումով հիմնական զրկանքը պետք է լինի ազատությունից զրկվելը կամ մեկուսացվելը:
Այս հարցի հետ կապված` նախարարությունն իր առջև խնդիր է դրել է և քայլեր է ձեռնարկում:
Այդ քայլերից մեկն էլ այն է, որ օրեր առաջ շահագործման է հանձնվել «Արմավիր» ՔԿՀ-ն, որը, նախարարի գնահատմամբ, համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին և ունակ է լուծում տալ դատապարտյալների պատժի կրման պայմանների հետ կապված մի շարք կարևորագույն հարցերին՝ մասնավորապես, դատապարտյալների գերբնակեցման խնդրին:
Արդարադատության նախարարը նաև նշեց, որ այդուհանդերձ պետությունն անընդհատ չի կարող շարժվել նոր քրեակատարողական հիմնարկներ կառուցելու ծաղսատար և ժամանակատար ուղով. «Անկասկած անելիքներ կան ՔԿՀ-ների կառուցման և վերանորգման առումով, սակայն սա մեր միակ ուղղին չէ»:
Այս առումով նախարարը կարևորեց, այլընտրանքային մեխանիզմների զարգացումը՝ շեշտը դնելով պրոբացիայի ինստիտուտի վրա:
Ըստ նախարարի՝ աշխարհի տարբեր երկրների հաջողված փորձը ցույց է տալիս, որ դատապարտյալների թվի նվազման և նրանց վերասոցիալականացման, հասարակություն վերաինտեգրման ամենակարևոր ուղիներից մեկը պրոբացիայի ինստիտուտի ներդրումն է:
Ոչ մեծ և միջին ծանրության հանցագործությունների համար նոր քրդատօրենսգրքով նախատեսված այլընտրանքային խափանման միջոցների կատարման համար ծառայություն, որի նպատակը լինելու է այնպես անել, որ դատապարտյալը վերաինտեգրվի և հասարակությունից չկտրվի:
Արդարադատության նախարարության 2016թ. առաջնահերթ նպատակներից մեկը պրոբացիոն ծառայության ներդրումն է:
Մեկ այլ ծրագրով էլ նախատեսվում է առաջիկայում թվով 10 ՔԿՀ-ներում բուժսարքավորումների արդիականացման խնդրի հարցի լուծում:
Նախատեսվում է նաև ՔԿՀ-ներում  էներգախնայողության համակարգի ներդրում, որը հնարավորություն կտա մինչև 60 տոկոս միջոցներ խնայել, դրանք ուղղելով  համակարգում առկա այլ խնդիրների լուծման:
Խոսելով հաջորդ տարվա անելիքների մասին՝ նախարարը նշեց, որ Սահմանադրական բարեփոխումներից հետո հսկայական օրենսդրական աշխատանք կա կատարելու, օրինագծերի հսկայական ծավալ, որոնք պետք է մշակվեն և ներկայացվեն Ազգային ժողով և հանրության դատին, «որոնց շնորհիվ մենք կարող ենք արձանագրել, որ սահմանադրական փոփոխությունները իրենց ամբողջական ուղեծրով կսկսեն գործել»,- ասաց Արփինե Հովհաննիսյանը:

Глава Минюста Армении рассказала о приоритетах деятельности ведомства на 2016 год 12/28/2015   16:04  |  Актуальная тема
Лишение человека свободы не должно становиться самоцелью, заявила на итоговой пресс-конференции в понедельник министр юстиции Армении Арпине Ованнисян.
Министр заявила, что Минюст должен нести ответственность за условия отбывания наказания. Единственным лишением для заключенных должно быть лишение свободы или изоляция”, - сказала Ованнисян.
По ее словам, в этой связи возглавляемое ею ведомство поставила перед собой задачу и предпринимает шаги по ее выполнению.
Одним из таких шагов стала сдача в эксплуатацию уголовно-исполнительного учреждения “Армавир”, которое, по оценке, министра, соответствует международным стандартам и способно решить целый ряд вопросов, связанных с условием отбывания наказания осужденных, в частности, проблему перенаселенности тюрем.
При этом глава Минюста Армении также отметила, что государство не может постоянно двигаться по пути строительства новых пенитенциарных учреждений, которое требует вложений и занимает много времени.
“Безусловно, предстоит еще многое сделать в плане строительства и ремонта УИУ, однако это не единственный путь”, - сказала она, придав важность развитию альтернативных механизмов, в частности акцентируя внимание на внедрение Института пробации.
По словам Арпине Ованнисян, успешный опыт многих стран показывает, что внедрение Института пробации является самым важным способом сокращения числа осужденных, их ресоциализации и реинтеграции в социум.
Арпине Ованнисян сообщила, что одним из приоритетов Минюста Армении на 2016 год станет внедрение Службы пробации.
Еще одним проектом планируется решить вопрос модернизации медицинского оборудования в 10-ти пенитенциарных учреждениях.
Планируется также внедрение энергосберегающей системы в УИУ, которая позволит сэкономить до 60% средств, которые можно будет перенаправить на решение других назревших в системе проблем.
Министр также отметила, что после реформы Конституции Армении предстоит проделать громадную работу по законопроектам, которые нужно будет разработать и представить на рассмотрение Национального Собрания и на суд общественности.