Պահեստազորի մայորը ձերբակալվել է՝ վարձատրության դիմաց Թուրքիայում գործող ադրբեջանական հատուկ ծառայություններին տեղեկություններ փոխանցելու համար 12/09/2015   10:17  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ընթացքում, ստացված օպերատիվ տվյալների իրացման արդյունքում, 2015թ. դեկտեմբերի 4-ին ձերբակալվել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, Արմավիրի մարզի բնակիչ, պահեստազորի  մայոր՝ Գարիկ Խաչիկի Մարությանը` ծնված 1977.: Այս մասին հայտնում է ԱԱԾ Մամուլի կենտրոնը:
Նա երկար տարիներ զբաղեցնելով ՀՀ ՊՆ տարբեր զորամասերի հետախուզության պետի պաշտոններ, համացանցային սոցիալական կայքերի միջոցով կապ է հաստատել Թուրքիայում գործող ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների հետ և վարձատրության դիմաց նրանց փոխանցել ծառայության բերումով իրեն հայտնի դարձած, այդ թվում՝ պետական գաղտնիք պարունակող տվյալներ:
Հարուցվել է քրեական գործ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով և Գ. Մարությանին առաջդրվել  մեղադրանք պետական դավաճանության համար: Կատարվում է նախաքննություն:

Майор запаса Минобороны Армении арестован по обвинению в госизмене - СНБ 12/09/2015   10:44  |  Актуальная тема
Майор запаса Министерства обороны Армении арестован по обвинению в государственной измене, сообщает пресс-центр СНБ.
В сообщении отмечается, что в ходе осуществленных Службой нацбезопасности оперативно-разведывательных мероприятий, а также в результате проверки полученных оперативных данных, 4 декабря был задержан гражданин Армении, житель Армавирской области, майор запаса Гарик Хачикович Марутян 1977 года рождения.
“Гарик Марутян, занимая на протяжении многих лет должность начальника разведки в различных воинских частях Министерства обороны Армении, через социальные сети наладил связь с действующими на территории Турции азербайджанскими спецслужбами, и за плату передавал им известные ему по роду службы данные, в том числе составляющие государственную тайну”, - говорится в сообщении.
“Возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 299 Уголовного кодекса РА. Г.Марутяну предъявлено обвинение в государственной измене. Ведется следствие”, - говорится в сообщении.