Հայաստանի և Վրաստանի արտգործնախարարների հանդիպումը 11/26/2015   16:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 26-ին աշխատանքային այցելությամբ Թբիլիսի ժամանած արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ Վրաստանի ԱԳ նախարար Գեորգի Կվիրիկաշվիլիի հետ։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով Էդվարդ Նալբանդյանին` Գեորգի Կվիրիկաշվիլին շնորհակալություն հայտնեց Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը մասնակցելու հրավերն ընդունելու և Թբիլիսի այցելելու համար։
Հանդիպմանը քննարկվեցին Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի` Թբիլիսի կատարած այցելության ընթացքում երկու երկրների ղեկավարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը, կարևորեցին բարձրաստիճան փոխայցելությունները, արտգործնախարարությունների միջև խորհրդատվությունների անցկացումը, միջազգային կառույցներում փոխգործակցության սերտացումը։
Նախարարներն անդրադարձան տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների։ Այս համատեքստում Էդվարդ Նալբանդյանը գործընկերոջը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերը։

Глава МИД Армении обсудил с грузинским коллегой вопросы углубления сотрудничества в рамках международных организаций 11/26/2015   16:48  |  Лента новостей
Mинистр иностранных дел Эдвард Налбандян встретился в четверг в Тбилиси со своим грузинским коллегой Георгием Квирикашвили, сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Приветствуя Эдварда Налбандяна, Георгий Квирикашвили поблагодарил за принятие приглашения по участию в неофициальной встрече министров иностранных дел Восточного партнерства и посещение Тбилиси.
В ходе встречи стороны обсудили ход реализации договоренностей, достигнутых между президентами двух стран в ходе визита президента Армении в Тбилиси, отметили важность взаимных визитов на высоком уровне, проведения консультаций между МИД двух стран, углубления сотрудничества в рамках международных организаций.
Министры коснулись актуальных региональных проблем. В этом контексте Эдвард Налбандян представил коллеге усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта.