Բացահայտվել է 455 հազար ԱՄՆ դոլարի հափշտակություն. մանրամասնում է Քննչական կոմիտեն 11/11/2015   16:52  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վարույթում ավարտվել է ՀՀ զինված ուժերի օպերատիվ կառավարման կենտրոնի հեռուստակոնֆերանս համակարգի ստեղծման գործընթացում առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, ՀՀ քննչական կոմիտեի՝ մի քանի այլ երկրների իրավապահ մարմինների հետ համագործակցության արդյունքում ձեռք բերված փաստաթղթերի բնօրինակները փաստում են, որ նշված համակարգի ստեղծման համար սարքավորումների ձեռքբերման ընթացքում ներկայացվել են ուռճացված գներ, հաշիվ-ապրանքագրերում ներառվել կեղծ տեղեկություններ։ Արդյունքում՝ նախնական տվյալներով հափշտակվել է շուրջ 455 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ։
2013 թվականի օգոստոսի 21-ին «Էյ Ար-Այ Սի Թի» ՍՊ ընկերությունը ՀՀ ՊՆ-ի հետ ստորագրել է թիվ ԲԸԱՀԱՊՊՁԲ-1-3 պայմանագիրը՝ ՀՀ ԶՈՒ օպերատիվ կառավարման և իրավիճակների վերահսկման կենտրոնի տեսակոնֆերանս համակարգի ստեղծման համար անհրաժեշտ սարքավորումների ձեռքբերման վերաբերյալ։ Պայմանագրի արժեքը կազմել է 485.831.189 ՀՀ դրամ։
Նախաքննության ընթացքում կատարված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ նախքան ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ պայմանագրի կնքումը նշված ընկերության տնօրենը մասնակցել է բանակցային գործընթացին։  Նկատի ունենալով, որ ՀՀ-ում նմանատիպ համակարգ չկա, և համակարգի ստեղծման համար առաջադրված խնդիրները բարդ ու մեծածավալ են, որոնք պահանջում են նոր տեղեկատվական տեխնոլոգիայի կիրառում, և անհրաժեշտ կլինի մի շարք երկրներից ձեռք բերել տարբեր տեսակի ու քանակի սարքավորումներ, որոնք ՀՀ շուկայում չկան, ինչի պարագայում  ՀՀ պաշտպանության նախարարության համապատասխան պաշտոնատար անձինք հնարավորություն չեն ունենա ներկայացված գնային առաջարկն ուսումնասիրել և համեմատել շուկայական արժեքների հետ, բացի այդ,  արտերկրից ձեռք բերված ապրանքները հասցեագրվելու են ՀՀ պաշտպանության նախարարության անունով, և դրանք ենթակա չեն հայտարարագրման՝ արտերկրից ձեռք բերվող ապրանքների գնային առաջարկում ներկայացրել է դրանց իրական արժեքներից տարբերվող, ուռճացված գներ:
Չարաշահումների վերաբերյալ հիմնավոր կասկածներն ստուգելու ուղղությամբ ձեռնարկվել են անհրաժեշտ քննչական մեծածավալ գործողություններ։ Պարզվել է, որ անհրաժեշտ սարքավորումները ձեռք են բերվել  տարբեր երկրներից և քրեական գործով քննության բազմակողմանիությունը, լրիվությունն ու օբյեկտիվությունն ապահովելու նպատակով իրավական օգնություն ցույց տալու մասին միջնորդություններ են ուղարկվել մի քանի այլ երկրների իրավապահ մարմիններին։
Համագործակցության արդյունքում ԱՄՆ-ից և Վրաստանից ստացվել են տվյալ երկրներում գործող տարբեր ընկերություններից սարքավորումներ ձեռք բերելու վերաբերյալ «Էյ Ար-Այ Սի Թի» ՍՊ ընկերության գործարքների արժեքների մասին փաստական տվյալներ, պարզվել կատարված հափշտակության մեխանիզմը։
Նախնական քննության արդյունքների համաձայն՝ կատարված խարդախությունը թաքցնելու նպատակով ձեռք են բերվել պայմանագրի տեխնիկական տվյալներին համապատասխան ապրանքներ, սակայն նշված ընկերության տնօրենի կողմից դրանց վերաբերյալ պատրաստվել են կեղծ տեղեկություններ պարունակող փաստաթղթեր. մուծվել է պայմանագրով նախատեսված հարկային պարտավորությունների ողջ գումարը, իսկ հափշտակված գումարներն ընկերության  հաշվապահական հաշվառման փաստաթղթերում ձևակերպվել են որպես կրեդիտորական պարտքեր:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ 2015թ. հոկտեմբերի 28-ին որոշում է կայացվել՝ քրեական գործով դեռևս 2014 թվականին որպես մեղադրյալ ներգրավված «Էյ Ար-Այ Սի Թի» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ա.Սարգսյանի մեղադրանքի ծավալը փոփոխելու մասին, և նրան մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից առանձնապես խոշոր չափերի գումար՝ 454.916,65 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 186.136.612 մլն ՀՀ դրամ հափշտակելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Վեջինս գտնվում է նախնական կալանքի տակ:
Քննության արդյունքների մասին հավելյալ տեղեկություններ նախաքննության այս փուլում հրապարակման ենթակա չեն։

СК Армении представил подробности дела о хищении у Минобороны примерно $455 тыс. 11/11/2015   18:30  |  Актуальная тема
Главным военным следственным управлением Следственного комитета Армении завершено производство предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по факту хищения в особо крупных размерах в процессе создания системы видеоконференцсвязи в Центре оперативного управления Вооруженными силами РА.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, полученные в результате взаимодействия Следственного комитета РА с правоохранительным органами других стран оригиналы документов подтверждают тот факт, что в ходе приобретения оборудования для создания указанной системы были представлены раздутые цены, в счета-фактуры были внесены подложные данные. В итоге, по предварительным данным, было совершено хищение суммы в драмах, эквивалентной порядка 455 тыс. долларов США.
21-го августа 2013 года ООО “Эй Ар-Ай Си Ти” подписала с МО РА договор №ԲԸԱՀԱՊՊՁԲ-1-3 на покупку оборудования, необходимого для создания системы видеоконференции в Центре оперативного управления ВС РА. Сумма договора составила 485.831.189 драмов.
В результате проведенных в ходе предварительного расследования следственных действий было установлено, что еще до заключения с министерством обороны Армении договора директор указанной компании участвовал в переговорах. С учетом отсутствия подобной системы в РА и сложности и масштабности поставленной задачи по созданию системы, требующей применения новых информационных технологий, и необходимости закупки из других стран разного рода оборудования в разном количестве, которого нет на рынке РА, и отсутствия в подобных условиях у соответствующих должностных лиц министерства обороны РА возможности изучения ценового предложения и сравнения его с рыночной стоимостью; кроме того, с учетом того, что приобретенные за рубежом товары будут адресованы на имя министерства обороны РА, и не подлежат декларированию, в ценовом предложении по закупаемым за рубежом товарам были указаны раздутые цены, отличающиеся от их реальной стоимости.
Для проверки обоснованных подозрений в злоупотреблениях были предприняты необходимые крупномасштабные действия. Выяснилось, что необходимое оборудование было закуплено из разных стран. С целью обеспечения всесторонности, полноты и объективности расследования уголовного дела правоохранительным органам нескольких стран были направлены ходатайства об оказании правовой помощи.
В результате сотрудничества из США и Грузии были получены фактические данные о стоимости сделок ООО “Эй Ар-Ай Си Ти” по приобретению оборудования у компаний, действующих в указанных странах, установлен механизм совершения хищения.
Согласно результатам предварительного следствия, с целью сокрытия совершенного мошенничества были приобретены товары, соответствующие техническим данным, указанным в договоре, однако директором указанной компании были подготовлены документы, содержащие подложные данные: была выплачена вся сумма налоговых обязательств, предусмотренная договором, а расхищенные деньги были оформлены в документах бухгалтерского учета как кредиторская задолженность.
"По совокупности добытых доказательств, 28-го октября 2015 года было вынесено решение об изменении объема обвинения директору ООО “Эй Ар-Ай Си Ти”А. Саркисяну, привлеченному в качестве обвиняемого еще в 2014 году. Ему предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 178 Уголовного кодекса РА – за хищение у министерства обороны РА особо крупной суммы - 186.136.612 млн. драмов(454.916,65 долларов США). Он находится под предварительным заключением.Дополнительные сведения о результатах расследования на данном этапе следствия не подлежат разглашению", - говорится в сообщении.