ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի. ևս մեկ անգամ ընդգծել է Սերգեյ Լավրովը 11/09/2015   20:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրին՝ Նախագահը գոհունակությամբ է նշել, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դաշնակցային հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են, ինչին, ըստ նրա, անկասկած, նպաստում են տարբեր մակարդակի պարբերական փոխայցերը, որոնց շրջանակներում ընթացիկ տարում Երևանում և Մոսկվայում կայացել են ՀՀ և ՌԴ նախագահների հանդիպումները: Բարձր մակարդակի մի շարք հանդիպումներ են տեղի ունեցել նաև Եվրասիական միության, ՀԱՊԿ, ԱՊՀ ձևաչափերով կայացած միջոցառումների շրջանակներում: ՀՀ Նախագահի գնահատմամբ, կանոնավոր բնույթ են կրում երկու երկրների օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների ներկայացուցիչների միջև շփումները: Ըստ ժամանակացույցի, ընթացիկ տարում արդեն անցկացվել են միջկառավարական և միջխորհրդարանական հանձնաժողովների նիստեր: Օրերս Երևանում հաջողությամբ գործունեությունն ավարտեց միջտարածաշրջանային համագործակցության չորրորդ համաժողովը, որին մասնակցեց նաև պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն: Հոկտեմբերի վերջին Երևանում անցկացվեց Արևելյան լեզուների Լազարյան ճեմարանի 200-ամյակին նվիրված Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի շրջանավարտների երրորդ միջազգային ֆորումը:
Բոլոր այդ հանդիպումներն ու միջոցառումները, ըստ Նախագահի, եղել են երկուստեք օգտակար և արդյունավետ: Սերժ Սարգսյանի համոզմամբ, շփումների նման ինտենսիվությունը վկայում է բոլոր ուղղություններով դաշնակցային փոխգործակցությունը զարգացնելու երկու երկրների փոխադարձ հետաքրքրվածության և առկա ձևաչափերի շրջանակներում ընթացիկ հարցերը համատեղ քննարկելու պատրաստակամության մասին:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հետևողականորեն զարգանում է համագործակցությունը տնտեսական, ռազմատեխնիկական և հումանիտար ոլորտներում: Վերջին մեկ ու կես տարվա ընթացքում իրավապայմանագրային բազան հարստացել է գրեթե երեք տասնյակ միջպետական, միջկառավարական, միջգերատեսչական և միջտարածաշրջանային փաստաթղթերով, ինչը, ըստ նրանց, վկայում է երկկողմ օրակարգի հագեցվածության մասին: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ՌԴ դերը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում և տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության հաստատման գործում:
Արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը ՀՀ Նախագահին է փոխանցել ՌԴ Նախագահի ջերմ ողջույնները և ընդգծել, որ Վլ. Պուտինը հետևողական է հայ-ռուսական բարձր մակարդակի պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու հարցում: Սերգեյ Լավրովը ևս գոհունակությամբ է փաստել բոլոր ուղղություններով հայ-ռուսական երկկողմ փոխգործակցության արդյունքում արձանագրված առաջընթացն ու դինամիկ զարգացող հարաբերությունները նաև ինտեգրացիոն գործընթացների շրջանակներում: Հայաստանի լիիրավ անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին, նրա համոզմամբ, անշուշտ, դրական ազդեցություն կունենա տնտեսական հարաբերությունների առավել խորացման ու զարգացման տեսանկյունից:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացին՝ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի:

Сергей Лавров: Президент РФ последователен в вопросе реализации армяно-российских договоренностей на высоком уровне 11/09/2015   23:25  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял в понедельник министра иностранных дел России Сергея Лаврова, передает пресс-служба главы армянского государства.
С. Саргсян выразил удовлетворение динамичным развитием отношений между Арменией и РФ, чему, по словам президента, способствуют систематические взаимные визиты, встречи глав государств, парламентариев двух стран, заседания межправительственной комиссии, высокие встречи в форматах сотрудничества в рамках ОДКБ, Евразийского экономического союза (ЕАЭС), СНГ, а также международные форумы и культурные мероприятия.
Все эти контакты и мероприятия были, по словам президента Армении, обоюдно полезными и эффективными, а их интенсивность свидетельствует о взаимной заинтересованности в развитии союзнических отношений по всем направлениям, о готовности совместно обсуждать текущие вопросы.
Собеседники сошлись во мнении относительно того, что сотрудничество между Арменией и Россией в экономической, военно-технической и гуманитарной сферах последовательно развивается. Стороны констатировали, что за последние полтора года нормативно-правовую базу пополнили практически три десятка межгосударственных, межправительственных, межведомственных и межрегиональных документов, которые свидетельствует о насыщенности двусторонней повестки. Президент Серж Саргсян высоко оценил роль России в процессе урегулирования карабахского конфликта и в деле обеспечения безопасности и стабильности в регионе.
Сергей Лавров передал президенту Армении сердечные приветствия президента РФ Владимира Путина и подчеркнул, что глава российского государства последователен в вопросе реализации армяно-российских договоренностей на высоком уровне.
Глава МИД РФ выразил также удовлетворение прогрессом, зафиксированным по всем направлениям армяно-российского взаимодействия, а также динамично развивающимися отношениями в рамках интеграционных процессов. По его убеждению, полноценное членство Армении в ЕАЭС, безусловно, положительно скажется на процессе дальнейшего углубления и развития экономических отношений.
Касаясь процесса карабахского урегулирования, глава МИД России еще раз подчеркнул, что мирное решение проблемы не имеет альтернативы.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по актуальным проблемам международной повестки и текущим вызовам.