Օջալանը մեկնաբանել է ընտրություններում քրդական կուսակցության անհաջողությունը 11/07/2015   13:10  |  Միջազգային լրահոս
Քրդերի առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանը, որը բանտարկված է Իմրալը կղզում, անդրադարձել է նոյեմբերի 1-ին Թուրքիայում կայցած ընտրություններում քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (HDP-ԺԴԿ) գրանցած արդյունքներին։ Այս մասին գրում է Ermenihaber.am-ը:
Օջալանն ընտրություններում քրդամետ կուսակցության անհաջողությունը պայմանավորել է ԺԴԿ-ի և «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» (PKK-ՔԲԿ) սխալ քաղաքականությամբ։
Ըստ թուրքական իշխանամետ «Sabah» պարբերականի՝ Օջալանը պետական պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացրել է ընտրություններին նախորդող շրջանի և արդյունքների վերաբերյալ իր գնահատականները։
Օջալանը նշել է, որ ԺԴԿ-ի անհաջողությունը նոյեմբերի 1-ին իրեն հիասթափեցրել է։ Ըստ Օջալանի՝ ՔԲԿ-ն և ԺԴԿ-ն չեն կարողացել հասկանալ ժողովրդին, վերլուծել նրա ցանկությունները, չեն տեսել Թուրքիային ներքին, տարածաշրջանային և համաշխարհային քաղաքական իրավիճակը և, ժողովրդին այլընտանք չթողնելով, նրան մղել են իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (AKP-ԱԶԿ) գիրկը։
«Ես ասել եմ, որ զենքերի ստվերում խաղաղություն չի լինի։  Ասել եմ՝ երբ զենքի ձայն է լսվում, խաղաղ կարգավորումից, խաղաղությունից հնարավոր չէ խոսել։ Չլսեցին, իսկ ես իրավացի  դուրս եկա։ Ժամանակն է, որ ՔԲԿ-ն և ԺԴԿ-ն ինքնաքննադատությամբ մաքրվեն։ Նրանց քաղաքականությունը անհաջողության մատնվեց։ Ամենափոքր անհաջողությունից զենքի դիմեցին, պետության հետ բախումների գնացին»,-ասել է Օջալանը։
Նա ընդգծել է, որ  մի քանի անգամ կոչ է արել վայր դնել զենքերը, սակայն ՔԲԿ-ն ականջալուր չի եղել, իսկ ԺԴԿ-ն քաղաքականության մեջ նոր փաստարկներ չի կարողացել բերել,  չի կարողացել նոր քաղաքականություն ձևավորել։
14:13 04/11/2015  |  Միջազգային լրահոսԵԽ նախագահը Դավութօղլուին կոչ է արել Թուրքիայում ամրապնդել հիմնարար ազատությունները
12:26 04/11/2015  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանի 20 տարվա վարորդը պատգամավոր է դարձել
14:50 02/11/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի նորընտիր խորհրդարանում 3 հայ պատգամավորներն էլ պահպանել են իրենց տեղերը

Оджалан прокомментировал провал прокурдской Народно-демократической партии на парламентских выборах в Турции 11/07/2015   16:19  |  Международные новости
Лидер курдов Абдуллах Оджалан, отбывающий пожизненное заключение в турецкой тюрьме на острове Имралы прокомментировал результаты участия прокурдской Народно-демократической партии на внеочередных парламентских выборах в Турции, которые прошли 1 ноября. Об этом пишет сайт Ermenihaber.am.
Оджалан объяснил неудачу прокурдской партии ошибочной политикой, проводимой Народно-демократической партией и Рабочей партией Курдистана.
Как пишет провластное издание “Sabah”, Абдуллах Оджалан, представляя свои оценки предвыборного периода и итогов голосования, выразил разочарование в связи с провалом прокурдской Народно-демократической партии на выборах.
Оджалан отметил, что Народно-демократическая партия и Рабочая партия Курдистана не сумели понять народ, проанализировать желания людей, разглядеть внутреннюю, региональную и внешнюю политическую ситуацию в Турции, и, не оставив народу альтернативы, толкнули его в объятия правящей партии.
Пришло время, чтобы Народно-демократическая партия и Рабочая партия Курдистана очистились самокритикой. Их политика потерпела фиаско” – заявил Оджалан.