Դատապարտյալները դժգոհում են, որ նույնանման հանգամանքներում տարբերակված մոտեցում է ցուցաբերվում և օրենքը միատեսակ չի գործում 11/05/2015   14:59  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հացադուլ հայտարարած դատապարտյալների հետ երեկվա հանդիպումից հետո Օմբուդսմենն այսօր հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում մասնավորապես ասված է.
«Մենք այցելեցինք Վարդաշեն քրեակատարողական հիմնարկ, որտեղ հանդիպեցինք հացադուլ հայտարարած բոլոր դատապարտյալներին: Երեկ արդեն ներկայացրել ենք նրանց անձնական խնդիրները, իսկ այժմ անդրադառնում ենք համակարգային խնդիրներին, որոնք դատապարտյալների` հացադուլ հայտարարելու հիմնական պատճառն են: Այդ համակարգային խնդիրներն են.
1. Պատշաճ կարգով չի իրականացվում բաց ուղղիչ հիմնարկ տեղափոխման հարցը, ինչի հետևանքով դատապարտյալները դժգոհում են, որ նույնանման հանգամանքներում տարբերակված մոտեցում է ցուցաբերվում և օրենքը միատեսակ չի գործում:
2. Օրենսդրությամբ ուղղիչ հիմնարկի տեսակը փոխելու վերաբերյալ համապատասխան հանձնաժողովին միջնորդագրեր ներկայացնելը, ըստ օրենքի, հայեցողական է և պարտադիր բնույթ չի կրում: Բացի այդ, միջնորդագրեր չներկայացնելը չի պատճառաբանվում ինչն էլ դատապարտյալների շրջանում առաջացնում է դժգոհություններ:
3. Կալանավայրերում իրականացվող առանձին աշխատանքները, մասնավորապես ազատազրկվածների բնութագրեր տալը, պատշաճ չի կատարվում: Ըստ դատապարտյալների, բնութագրեր տալու գործում էական դեր ունեցող հոգեբանը լավագույն դեպքում տարեկան 1-2 անգամ է այցելում իրենց և հաճախ առանց հանդիպելու կամ անձին պատշաճ ծանոթանալու տրամադրում է համապատասխան եզրակացություն դատապարտյալի վարքագծի և ուղղման ընթացքի վերաբերյալ: Նշված աշխատանքների անարդյունավետությունը պայմանավորված է իրավական դաշտի ոչ լիարժեք կարգավորմամբ, երբ չկան դատապարտյալների վարքի, կրկնահանցագործություն կատարելու ռիսկի գնահատման հստակ չափորոշիչներ, ինչպես նաև անձնակազմի որակական ու քանակական անբավարարությամբ (մեկ հոգեբանը սպասարկում է մի քանի հարյուր դատապարտյալի, մինչդեռ, միջազգային պրակտիկայում սահմանված է առավելագույնը 20-25 հոգի):
Հաշվի առնելով համակարգում առկա խնդիրներն ու ստեղծված իրավիճակը՝ Արդարադատության նախարարությանն առաջարկում ենք անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել ոլորտը հրատապ կարգավորելու և բարձրացված խնդիրները հնարավորինս արագ շտկելու ուղղությամբ:
Մտահոգված լինելով հացադուլ հայտարարած անձանց առողջական խնդիրների հետագա հնարավոր բարդացումներով` խնդրում ենք դատապարտյալներին դադարեցնել հացադուլը` հույս ունենալով, որ համապատասխան մարմինները և հանրությունը հասկացել են խնդրի լրջությունը և անհրաժեշտ քայլեր կձեռնարկեն այս ուղղությամբ»:

Омбудсмен Армении выступил с заявлением после встречи с объявившими голодовку заключенными 11/05/2015   16:26  |  Актуальная тема
После вчерашней встречи с объявившими голодовку заключенными, омбудсмен Армении Карен Андреасян выступил с заявлением, в котором в частности говорится:
“Мы побывали в УИУ “Вардашен”, где встретились со всеми заключенными, объявившими голодовку. Накануне уже были представлены их личные проблемы, теперь же коснемся системных проблем, которые и стали причиной объявления голодовки.
1.Процесс перевода заключенных в исправительное учреждение открытого типа осуществляется не на должном уровне, в результате чего заключенные выражают недовольство проявлением различных подходов при аналогичных обстоятельствах и неодинаковым действием закона.
2.. По законодательству, подача в соответствующую комиссию письменных ходатайств об изменении вида исправительного учреждения носит концептуальный и необязательный характер. Кроме того, причины подачи прошений не разъясняются, что и вызывает недовольство заключенных.
3. Осуществляемые в УИУ отдельные работы, в частности, выдача заключенны характеристик, проводятся не на должном уровне.
По словам осужденных, психолог, который представляет характеристики, посещает их в лучшем случае один или два раза в год, и часто без встречи или надлежащего знакомства с заключенным выносит заключения по поводу его поведения и процесса исправления. Неэффективность указанных работ обусловлена неполной отрегулированностью правового поля, отсутствием четких критериев оценки рисков повторного совершения осужденными преступлений, а также нехваткой квалифицированного персонала (один психолог обслуживает несколько сотен заключенных, в то время как в международной практике на одного специалиста приходится максимум от 20 до 25 человек).
С учетом существующих в системе проблем и создавшейся ситуации, предлагаем Министерству юстиции Армении предпринять необходимые шаги для незамедлительного урегулирования сферы, а также скорейшего разрешения затронутых проблем.
Мы просим заключенных прекратить голодовку, так как обеспокоены возможными осложнениями для их здоровья. Надеемся, что соответствующие органы и общество осознали всю серьезность проблемы и предпринят необходимые шаги в этом направлении”.