Կառավարությունում շարունակվում են էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ զարգացման վերաբերյալ քննարկումները 11/04/2015   13:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր շարունակվել են Հայաստանի էներգետիկ համակարգի վիճակի, մարտահրավերների և երկարաժամկետ զարգացման վերաբերյալ քննարկումները: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Մասնավորապես, քննարկվել են էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ զարգացման ուղիները` մշակված ոլորտի համալիր ուսումնասիրության արդյունքների հիման վրա:
Արծարծվել են Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ապահովմանը, նոր ենթակառուցվածքների ներդրմանը վերաբերող հարցեր, ներկայացվել են մի շարք առաջարկություններ:
Ընդգծելով, որ կառավարության նպատակը Հայաստանում երկարաժամկետ կայուն և անվտանգ էներգետիկ համակարգ ձևավորելն է՝ վարչապետը կարևորել է պատասխանատու գերատեսչությունների համատեղ աշխատանքը և հանձնարարել ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությանը լրամշակել ներկայացված փաստաթուղթը՝ հաշվի առնելով հնչած առաջարկությունները:

В правительстве Армении обсуждают перспективы долгосрочного развития энергосистемы республики 11/04/2015   15:49  |  Лента новостей
В правительстве Армении в среду продолжили обсуждение состояния, вызовов и возможности долгосрочного развития энергетической системы республики. Об этом сообщает пресс-служба армянского правительства.
Обсуждение проходило под председательством премьер-министра Армении.
В частности, были обсуждены пути долгосрочного развития энергетической системы Армении, разработанные на основе результатов комплексного исследования сферы энергетики.
Были затронуты также вопросы, касающиеся обеспечения энергетической безопасности Армении, внедрения новых инфраструктур, а также был представлен ряд предложений.
Подчеркнув, что целью правительства является формирование в Армении стабильной и безопасной энергетической системы, премьер Овик Абраамян придал важность совместной работы ответственных ведомств и поручил министерству энергетики и природных ресурсов РА доработать представленный документ с учетом озвученных предложений.