Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը մասնակցել է ԱՊՀ անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին 10/30/2015   13:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հոկտեմբերի 30-ին Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում մասնակցել է Անկախ պետությունների համագործակցության (ԱՊՀ) մասնակից պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին: Այս մասին հայտնում է կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետի գլխավորած պատվիրակության կազմում եմ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական  ինտեգրման  և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, փոխնախարար Սուրեն Կարայանը, ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
«Ազգի» պալատում պատվիրակությունների ղեկավարները հանդիպում են  ունեցել Տաջիկստանի  նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի հետ:
Հանդիպումից հետո «Նավրուզ» պալատում տեղի է ունեցել ԱՊՀ անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստը՝ նեղ կազմով, որին հաջորդել է ԱՊՀ անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների ընդլայնված կազմով խորհրդի նիստը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են օրակարգային շուրջ 30 հարցեր, որոնք առնչվում էին  առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանը,  ինչպես նաև սոցիալական, ֆինանսական, իրավապայմանագրային և հումանիտար ոլորտներում փոխգործակցության խորացմանը:
Մասնավորապես, քննարկվել է մինչև 2020 թվականն ընկած ժամանակահատվածի համար ԱՊՀ տնտեսական զարգացման Ռազմավարության երրորդ փուլի իրականացման (2016-2020թթ.) միջոցառումների ծրագիրը, որն ուղղված է ԱՊՀ մասնակից երկրների գիտատեխնիկական և կրթական ներուժի իրականացմանը, ենթակառուցվածքային նախագծերի մշակմանը, տնտեսության, էներգետիկայի զարգացմանը, ինչպես նաև բարձր տեխնոլոգիական և տրանսպորտային համակարգերի, միջտարածաշրջանային համագործակցության, մրցակցային քաղաքականության և սպառողների շահերի պաշտպանության, գյուղատնտեսության և այլ ոլորտների զարգացմանը:
ԱՊՀ անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարները քննարկել են  2011 թ. հոկտեմբերի 18-ին ստորագրված Ազատ առևտրի գոտու ստեղծման պայմանագրով նախատեսված քայլերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր: Հաստատվել է  2016 թվականի ընթացքում ԱՊՀ-ի 25-ամյակին նվիրված միջոցառումների իրականացման ծրագիրը:
ԱՊՀ երկրների վարչապետները  հանդիպման արդյունքներով ստորագրել  են փոխգործակցության ամրապնդմանն ու խորացմանն ուղղված մի շարք  փաստաթղթեր:
Որոշվել է  ԱՊՀ անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների  խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել մայիսին Ղրղզստանում:

Премьер-министр Армении принял участие в заседании Совета глав правительств стран СНГ 10/30/2015   14:43  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Овик Абраамян в пятницу принял участие в проходящем в Душанбе очередном заседании Совета глав правительств стран СНГ, сообщает пресс-служба армянского правительства.
В состав возглавляемой премьером делегации вошли вице-премьер, министр международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриелян, его заместитель Сурен Караян, замглавы МИД Шаварш Кочарян.
Главы делегаций встретились с президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном.
После встречи состоялось заседание глав правительств в узком составе, за которым последовали переговоры в расширенном формате.
В ходе заседания было рассмотрено порядка 30 вопросов, касающихся развития и углубления торгово-экономического сотрудничества, а также взаимодействия в социальной, финансовой, договорно-правовой и гуманитарной сферах. В частности, на встрече обсуждался план мероприятий по реализации второго этапа(2016-2020гг.) Стратегии экономического развития СНГ, который нацелен на использование научно-технического и образовательного потенциала, разработку инфраструктурных проектов, развитие экономики и энергетики, межрегионального сотрудничества, и т.д.
Главы правительств обсудили ход реализации положений Договора о зоне свободной торговли от 18 октября 2011 года и план мероприятий, приуроченных к 25-летию СНГ.
По итогам встречи главы правительств стран СНГ подписали ряд документов, направленных на укрепление и углубление сотрудничества. Следующее заседание Совета глав правительств стран СНГ пройдет в мае в Киргизии.