Մարտի 1-ը՝ ՄԻՊ զեկույցում. Նիկոլ Փաշինյանը համոզված է՝ դրա բացահայտման քաղաքական կամք չկա 10/27/2015   13:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Մարտի մեկի ոճրագործութունը վաղեմության ժամկետ չունի և պետք է մնա ՀՀ քաղաքական օրակարգում, քանի դեռ այն չի բացահայտվել ու զոհերի հարազատները չեն ստացել անհրաժեշտ փոխհատուցում»,- ԱԺ-ում այսօր հայտարարեց ԱԺ ՀԱԿ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը՝ փաստելով, որ ՄԻՊ տարեկան զեկույցում այս խնդրին նույնպես արձագանք է արվել:
Իսկ բացահայտվելու միակ պայմանը, ըստ Փաշինյանի, քաղաքական կամքն է:
«Մարտի մեկի զոհերից 10-ը՝ Արմեն Ֆարմանյանը, Տիգրան Խաչատրյանը, Գոռ Քլոյանը, սպանվել են «Չերյոմուխա-7» ատուկ միջոցից արձակված կրակոցից: Նախաքննության մարմինը հայտարարում է, որ ինքը պարզել է, թե 2008թ-ի մարտի մեկին ովքեր են օգտագործել «Չերյոմուխա -7» հատուկ միջոց: Նրանց անունները հայտնի են. թիվ 1033 զորամասի ենթասպաներ Մկրտիչ Ղարիբյան, Վարդան Սահակյան, ինչպես նաև ՀՀ Ոստիկանության զորքերի հատուկ նշանակության ջոկատի ենթասպաներ Լևոն Հակոբյան և Ավետիք Աթաբեկյան»,- հայտարարեց Ն.Փաշինյանը՝ նշելով, որ այս ոստիկաններին 2009 թ-ին ՀՔԾ-ն զենքի հետ վարվելու կանոնների խախտման մեղադրանք էր առաջադրել, բայց խափանման միջոց նրանց նկատմամբ չի կիրառվել:
Ընդդիմադիր պատգամավորի կարծիքով՝ դրա նպատակը հրաման տվող անձանց չբացահայտելն է:
«Սա նշանակում է, որ ՀՀ գործող իշխանությունը չի ունեցել և չունի քաղաքական կամք՝ հանցագործությունը բացահայտելու, դա կարող է անել միայն ՀՀ նոր իշխանությունը»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Депутат НС Армении Никол Пашинян заявил об отсутствии у властей политической воли для раскрытия событий 1 марта 2008 года 10/27/2015   14:21  |  Лента новостей
Преступление, совершенное во время событий 1 марта 2008 года, не имеет срока давности и должно оставаться в политической повестке Армении, пока оно не будет раскрыто и пока родственники погибших не получат необходимого возмещения. Об этом на заседании Национального Собрания во вторник заявил депутат от оппозиционного “Армянского национального конгресса” Никол Пашинян, констатировав, что эта проблема была затронута также в ежегодном докладе омбудсмена.
По словам Пашиняна, единственным условием для раскрытия событий семилетней давности является наличие политической воли.
“Трое из 10 жертв 1 марта – Армен Фарманян, Тигран Хачатрян, Гор Клоян– были убиты выстрелами из спецсредства “Черемуха-7”. Следствие заявило, что установило лиц, применивших “Черемуху-7”. Их имена известны. Это - прапорщики воинской части №1033 Мкртыч Гарибян, Вардан Саакян, а также прапорщики отряда специального назначения войск полиции РА Левон Акопян и Аветик Атабекян”, - сказал Н. Пашинян, отметив, что Специальная следственная служба в 2009-м году предъявила вышеупомянутым полицейским обвинение в нарушении правил обращения с оружием, но не применила в отношении них меры пресечения.
По мнению оппозиционного депутата, это делалось с целью нераскрытия имен лиц, отдававших приказы.
“Это означает, что у действующей власти в Армении не было и нет политической воли для раскрытия преступления, которое может сделать только новая власть”, - резюмировал Никол Пашинян.