Վենետիկի հանձնաժողովը միաձայն հաստատել է ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի վերաբերյալ եզրակացությունները 10/24/2015   12:25  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 23-ին մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) նիստին, որի շրջանակում հաստատվել  են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի 1-7 եւ 10 գլուխների վերաբերյալ նախնական եզրակացությունը, 8, 9 եւ 11-16 գլուխների վերաբերյալ երկրորդ նախնական եզրակացությունը, որոնք պատրաստվել էին հանձնաժողովի անդամներ Ս. Բարտոլեի, Ա. Էնդինշի, Ք. Գրաբենվարտերի, Տ. Խաբրիեւայի, Ե. Տանչեւի եւ Կ. Տուորիի նկատառումների հիման վրա: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Անդրադառնալով ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումներին՝ Վենետիկի հանձնաժողովի անդամներ Տ. Խաբրիեւան, Ե. Տանչեւը, Ս. Բարտոլեն եւ Ա. Էնդինչը բարձր են գնահատել Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը՝ բնութագրելով այն ժողովրդավարության միջազգային չափանիշներին համապատասխանող փաստաթուղթ:
Վենետիկի հանձնաժողովի լիագումար նիստում, որին մասնակցել են վաթսուն երկրների ներկայացուցիչներ, միաձայն հաստատվել են փորձագետների խմբի կողմից ներկայացրած եզրակացությունները:
09:16 24/10/2015  |  ՄամուլԱրդյոք Վարդան Օսկանյանը բարոյական իրավունք ունի՞ քննադատելու սահմանադրական փոփոխությունները. «168 ժամ»

Венецианская комиссия единогласно утвердила заключения по проекту изменений в Конституцию Армении 10/24/2015   14:25  |  Актуальная тема
Венецианская комиссия единогласно утвердила представленные экспертной группой заключения по проекту изменений в Конституцию Армении, сообщает пресс-служба армянского парламента.
В заседании принимали участие представители 60 стран.
Предварительные заключения касаемо первых семи и десятой глав проекта об изменениях в Основной закон Армении, второе предварительное заключение относительно 8, 9 и 11-16 глав были утверждены в рамках состоявшегося 23 октября пленарного заседания Европейской комиссии “Демократия посредством права”(Венецианская комиссия), в котором принял участие председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян.
Заключения были подготовлены на основе наблюдений членов комиссии С.Бартоле, А. Эндзиньш, К.Грабенвартера, Т. Хабриевой, Е. Танчева и К.Туори.
Члены Венецианской комиссии высоко оценили проект реформы Конституции, назвав его документом, соответствующим международным стандартам демократии.