Գալուստ Սահակյանը ելույթ է ունեցել Վենետիկի հանձնաժողովի նիստում 10/23/2015   15:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 23-ին մասնակցել է «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) նիստին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ներկայացնում ենք նիստի ընթացքում Գալուստ Սահակյանի ելույթն ամբողջությամբ, որը վերաբերում է Սահմանադրության փոփոխությունների ընթացքին:
«Վենետիկի հանձնաժողովի մեծարգո նախագահ պարոն Ջանի Բուկիկիո,
հանձնաժողովի հարգարժան անդամներ,
տիկնայք եւ պարոնայք,
ինձ համար պատիվ է ելույթ ունենալ այստեղ, քանզի Վենետիկի հանձնաժողովն այն կառույցն է, որը կանգնած է Հայաստանի Հանրապետությունում իրավական ու ժողովրդավարական բարեփոխումների ակունքներում, որի անդամները հայաստանցի մասնագետների հետ միասին ջանք ու եռանդ չեն խնայել մեր երկրում իրավական ու ժողովրդավարական համակարգերի ամրապնդման գործում, որի կարծիքը չափորոշիչ է դարձել ինչպես իրավաբանների, այնպես էլ քաղաքական գործիչների համար:
Հայաստանի Հանրապետությունում սահմանադրական բարեփոխումների ներկայիս գործընթացը, որի սկիզբը դրվեց 2013 թվականին, ձեր իսկ աջակցությամբ ու մասնակցությամբ, հասնում է տրամաբանական ավարտին. այս տարվա դեկտեմբերի 6-ին մեր երկրում անցկացվելու է Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվե:
Սահմանադրության առաջարկող փոփոխությունները հերթական քայլն են Հայաստանի Հանրապետությունում մարդու իրավունքների եւ ազատությունների, ժողովրդավարության հաստատման եւ իրավական պետության կառուցման շարունակվող գործընթացում:
Վստահեցնում եմ, որ դրանց իրագործումը գրեթե անհնար կլիներ առանց Վենետիկի հանձնաժողովի ակտիվ մասնակցության:
1995 թ. ընդունված Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը «իշխանակենտրոն» էր՝  «անձնակենտրոն» իշխանական համակարգով: Այդ Սահմանադրության առանցքը ոչ թե մարդն էր՝ իր հիմնական իրավունքներով, այլ Հանրապետության նախագահը՝ իշխանության բոլոր ճյուղերի նկատմամբ իր գերակա դիրքով:
2005 թ. կատարված սահմանադրական բարեփոխումները, կարեւոր քայլ լինելով հիմնական իրավունքների երաշխավորման եւ պառլամենտարիզմի զարգացման ճանապարհին, այդուհանդերձ, չկարողացան ամբողջովին լուծել ,մարդակենտրոնե Սահմանադրություն եւ հավասարակշռված կառավարման համակարգ ստեղծելու խնդիրները:
Ուստի՝ ներկայումս առաջարկվող սահմանադրական բարեփոխումների հիմնական նպատակներն են երկրում կայուն ժողովրդավարական համակարգի հաստատումը եւ իրավական պետության անկյունաքարը հանդիսացող իրավունքի գերակայության երաշխավորումը:
Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը մշակելիս համակողմանի ուսումնասիրվել է սահմանադրական զարգացումների համաշխարհային փորձը: Առավելագույնս հաղթահարվել են ներսահմանադրական բացերն ու անհստակությունները, երաշխավորվել է Սահմանադրության ինքնաբավությունը, դինամիկ, էվոլյուցիոն զարգացումը` սահմանադրաիրավական անհրաժեշտ ու բավարար նախադրյալներ ստեղծելով երկրում իրավունքի գերակայության երաշխավորման ու սահմանադրականության ամրապնդման համար:
Նախագիծն առաջարկում է անփոփոխելի հոդվածների շարքում ավելացնել նաեւ 3-րդ հոդվածը, որը որպես սահմանադրական կարգավորումների առանցք է դիտարկում մարդուն եւ նրա արժանապատվությունը:
Նախագիծը շեշտում է ընտանիքի՝ որպես հասարակության բնական եւ հիմնական բջջի հատուկ պաշտպանությունը՝ առաջին անգամ այն ներառելով սահմանադրական կարգի հիմունքներում:
2005թ. սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում Սահմանադրության 2-րդ գլխում իրականացվեցին զգալի բովանդակային եւ կառուցվածքային փոփոխություններ, որոնք հիմնական իրավունքների պաշտպանության համար անհրաժեշտ սահմանադրաիրավական հիմք են:
Միաժամանակ, հիմնական իրավունքների բնագավառում 2005թ. սահմանադրական փոփոխություններն իրականացվեցին իրավունքների ու ազատությունների չտարբերակված ամրագրման տրամաբանության շրջանակներում, որի հետեւանքով սկզբունքային լուծումներ չտրվեցին իրավունքների անմիջական գործողության երաշխավորման հիմնախնդրին, քանի որ հստակ չտարանջատվեցին ու չամրագրվեցին անմիջականորեն գործող իրավունքները, ինչպես նաեւ դրանց պաշտպանության առանձնահատկությունները: Ասվածը հատկապես վերաբերում է դասական հիմնական իրավունքների եւ սոցիալական իրավունքների սահմանազատմանը:
Այս բաժնում կցանկանայի առանձնացնել նաեւ ինքնաբուխ հավաքների իրավունքը, որը սահմանվել է որպես սուբյեկտիվ իրավունք, եւ սահմանադրական մակարդակում համաչափության սկզբունքի ամրագրումը:
Առաջարկվող նախագծում արմատական վերանայման է ենթարկվել հիմնական իրավունքների սահմանափակումների խնդիրը: Դա վերաբերում է ինչպես հիմնական իրավունքների սահմանափակման հիմնական ձեւի՝ օրենքի վերապահման ամրագրմանը, այնպես էլ սահմանափակումների հիմքերին: Հատուկ կարեւորություն ունի նաեւ սահմանափակումներին ներկայացվող պահանջների հստակեցումը:
Կցանկանայի հատուկ անդրադառնալ կառավարման ձեւի փոփոխություններին: Այս փոփոխությունները, հաշվի առնելով դրանց քաղաքական բնույթը, քաղաքական շրջանակներում ամենաքննարկվածն են: Գործող՝  կիսանախագահական համակարգի բացերին ու թերություններին բազմաթիվ գիտական ատենախոսություններ ու աշխատություններ են նվիրված: Ազգային ժողովում Հանրապետության նախագահի քաղաքական թիմի բացարձակ մեծամասնության առկայության եւ ներխորհրդարանական հակակշիռների բացակայության պայմաններում մեծանում է քաղաքական մենիշխանության վտանգը:
Դա հանգեցնում է նրան, որ բացարձակ է դառնում նախագահական իշխանությունը՝ չունենալով գործուն հակակշիռներ ո՛չ օրենսդիր եւ ո՛չ էլ գործադիր իշխանության կողմից:
Հանրապետության նախագահի գործառույթների ու լիազորությունների միջեւ ապահովված չէ անհրաժեշտ համամասնականություն, առկա է անհստակություն գործադիր իշխանության գործառութային դերի, իրավասության եւ պատասխանատվության միջեւ:
Նախագծի 4-6-րդ գլուխները նախատեսում են ժամանակակից խորհրդարանական համակարգ, որը հստակորեն իրականացնում է Ազգային ժողովի եւ կառավարության միջեւ իշխանությունների գործառութային բաժանումը, իսկ Հանրապետության նախագահը հետեւում է Սահմանադրության պահպանմանը:
Առաջարկվող փոփոխություններով առաջին անգամ սահմանվում է նաեւ Ազգային ժողովի ընտրության 100 տոկոսանոց համամասնական համակարգ:
Քանի որ խորհրդարանական համակարգում հիմնական քաղաքական բաժանարար գիծը ոչ թե կառավարության եւ խորհրդարանի, այլ քաղաքական մեծամասնության եւ խորհրդարանական փոքրամասնության միջեւ է, նախագիծը խորհրդարանական փոքրամասնությանը վերապահել է իր դերին համարժեք իրավունքներ՝ մասնակցություն ունենալ պետական իշխանության տարբեր մարմինների ձեւավորմանը, ստեղծել քննիչ հանձնաժողովներ, զբաղեցնել ղեկավար պաշտոններ Ազգային ժողովում եւ այլն:
Նախագծում դատական իշխանությանը վերաբերող կարգավորումները նպատակ ունեն ներդնել դատական իշխանության եւ դատավորի լիարժեք անկախությունը երաշխավորող կառուցակարգեր, բարձրացնել դատական իշխանության ինքնուրույնությունը եւ ինքնակառավարման արդյունավետությունը, ինչպես նաեւ հստակեցնել Սահմանադրական դատարանի կարգավիճակի եւ գործառույթների հետ կապված խնդիրները:
Վերը թվարկվածները կատարված փոփոխությունների ընդամենը մի փոքր մասն են:
Մենք ուրախության ու հպարտության զգացում ենք ապրում, քանի որ առաջարկվող փոփոխությունները Վենետիկի հանձնաժողովի նախնական կարծիքներում արժանացել են դրվատանքի ու գովասանքի խոսքերի, համապատասխանող համարվել ժամանակակից եվրոպական չափորոշիչներին:
Ես ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ Հայաստանի իշխանություններն ամեն ինչ անելու են դեկտեմբերի 6-ին նշանակված՝ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն պատշաճ մակարդակով անցկացնելու համար: Համոզված եմ, որ Վենետիկի հանձնաժողովի աջակցությունը կունենանք նաեւ Սահմանադրության փոփոխություններից հետո նախատեսվող օրենսդրական փոփոխությունների հարցում:
Եւս մեկ անգամ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել հայ ժողովրդի լավ բարեկամ պարոն Ջանի Բուկիկիոյին, աշխատանքային խմբին եւ Վենետիկի հանձնաժողովի բոլոր անդամներին»:

Галуст Саакян представил Венецианской комиссии преимущества предлагаемых изменений в Конституцию Армении 10/23/2015   18:59  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян в пятницу принял участие в заседании европейской комиссии “Демократия посредством права” (Венецианская комиссия), в ходе которой выступил с речью. Текст выступления спикера касаемо изменений в Конституцию Армении приводит пресс-служба армянского парламента:
“Глубокоуважаемый председатель Венецианской комиссии г-н Джанни Букикио,
уважаемые члены комиссии,
Для меня честь выступить здесь, поскольку Венецианская комиссия – стоящая в истоках правовых и демократических реформ в Республике Армения структура, члены которой вместе с армянскими специалистами не жалели сил и энергии для укрепления правовых и демократических систем в нашей стране, чье мнение стало критерием как для правоведов, так и политических деятелей.
Нынешний процесс конституционных реформ в РА, начало которому было положено в 2013 г. при вашем содействии и участии, достигает логического завершения – 6 декабря этого года в нашей стране будет проведен референдум по изменениям Конституции.
Предлагаемые изменения Конституции – очередной шаг в продолжающемся в РА процессе утверждения прав и свобод человека, демократии и правового государства. Уверяю, что их осуществление было бы почти невозможным без активного участия Венецианской комиссии.
Принятая в 1995 г. Конституция РА была системой “власти личности”. Стержнем этой Конституции был не человек, со своими основными правами, а Президент Республики – со своим приоритетным положением по отношению ко всем ветвям власти.
Проведенные в 2005 г. конституционные реформы, будучи важным шагом на пути к гарантии основных прав и развитию парламентаризма, тем не менее, не смогли разрешить, сосредоточить Конституцию на проблемах человека и создании системы сбалансированной системы управления.
Поэтому основные цели предлагаемых ныне конституционных реформ – утверждение в стране стабильной демократической системы и гарантия являющегося краеугольным камнем правового государства верховенства права.
При разработке проекта изменений Конституции всесторонне изучен мировой опыт конституционных развитий. Максимально преодолены внутриконституционные пробелы и неопределенности, гарантирована самодостаточность Конституции, динамичное, эволюционное развитие, создавая необходимые и достаточные конституционно-правовые предпосылки гарантии верховенства права и укрепления конституционности в стране.
Проект предлагает в ряд неизменных статей добавить также 3-ю статью, которая в конституционном регулировании рассматривает как основу человека и его достоинство.
Проект выделяет специальную защиту семьи – как естественной и главной ячейки общества, впервые включая ее в основы конституционного порядка.
В итоге конституционных реформ 2005 г. во 2-ю главу Конституции были внесены существенные содержательные и структурные изменения, которые явились необходимой конституционно-правовой основой для защиты основных прав. В то же время, в области основных прав конституционные изменения 2005 г. были осуществлены в рамках логики недифференцированного закрепления прав и свобод, вследствие чего не было дано принципиальных решений проблеме гарантии прямых действий прав, так как не были четко разграничены и закреплены непосредственно действующие права, а также особенности их защиты. Сказанное особенно касается разграничения классических основных прав и социальных прав.
В этом разделе хотелось бы выделить также право на стихийные митинги, которое определено как субъективное право, и закрепление принципа пропорциональности на конституционном уровне.
В предлагаемом проекте подверглась радикальному пересмотру проблема ограничений основных прав. Это касается как главной формы ограничения основных прав – с закреплением законом, так и основ ограничений. Особую важность имеет также уточнение представляемых к ограничениям требований.
Хотел бы особо обратиться к изменениям формы правления. Эти изменения, учитывая их политический характер, - самые обсуждаемые в политических кругах. Пробелам и недостаткам действующей – полупрезидентской – системы посвящено множество научных диссертаций и трудов. В условиях наличия в НС абсолютного большинства политической команды Президента Республики и отсутствия внутрипарламентских противовесов возрастает опасность политического единовластия. Это приводит к тому, что исключительной становится президентская власть, не имея действенных противовесов ни со стороны законодательной, ни исполнительной власти.
Между функциями и полномочиями Президента Республики не обеспечено необходимой пропорциональности, налицо неопределенность между функциональной ролью, компетенцией и ответственностью исполнительной власти.
4-6-я главы проекта предусматривают современную парламентскую систему, которая четко осуществляет функциональное разделение властей между НС и Правительством, а Президент Республики следит за соблюдением Конституции.
Предлагаемыми изменениями впервые устанавливается также 100% пропорциональная система избрания НС.
Поскольку в парламентской системе основная политическая разделительная линия проходит не между правительством и парламентом, а политическим большинством и парламентским меньшинством, проект оставляет за парламентским меньшинством равнозначные ее роли права – участие в формировании различных органов власти, создание следственных комиссий, занятие руководящих должностей в НС и т.д.
Все вышеперечисленное – всего лишь малая часть внесенных изменений.
Мы испытываем радость и гордость, так как предлагаемые изменения в предварительных мнениях Венецианской комиссии удостоились одобрения и похвалы, признаны соответствующими современным европейским стандартам.
Я хочу заверить, что власти Армении сделают все возможное для проведения назначенного на 6 декабря референдума по изменениям Конституции на надлежащем уровне. Уверен, что удостоимся поддержки Венецианской комиссии также в вопросе намечаемых после изменений Конституции законодательных изменений.
Еще раз хочу поблагодарить хорошего друга армянского народа г-на Джанни Букикио, рабочую группу и всех членов Венецианской комиссии”.