Վաղաժամկետ ազատման ինստիտուտը ՀՀ-ում չի գործում 10/16/2015   12:46  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Դատապարտյալների` պատժի կրումից ազատման մեխանիզմը չի գործում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեցին Քրեակատարողական հիմնարկներում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբի անդամները` հվելելով, որ ռեժիմի փոփոխության դրույթը, ի տարբերություն ազատման, երբեմն գործում է:
Ի դեպ, բանախոսները նաև հայտնեցին, որ հանդիպել են հացադուլ հայտարարած դատապարտյալներին, որոնք նույն վաղաժամկետ ազատման իրավունքը իրացման խնդիրն են բարձրացրել:
«Ես միայն մեկ դեպք եմ հիշում Հայաստանում գործի վերաբացման, լոռու մարզում, մանկահասակ աղջկա սպանության համար դատապարտված Արմեն Պողոսյանի գործը»,- նշեց Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի փաստաբան Ռոբերտ Ռևազյանը` հավելելով, որ գործի վերաբացումից հետո պարզվել է, որ Պողոսյանն անմեղ է ու հանիրավի է դատապարտված: Ի դեպ, նա նաև փաստեց, որ վերջինը մեղավոր էր ճանաչվել ինքնախոստովանության հիմքով:
«Պարզ է, որ դա եղել է խոշտանգումների արդյունքում, բայց այս փաստի բացահայտումից հետո, որևէ ընթացք չտրվեց, ոչ ոք չպատժվեց»,- ասաց Ռևազյանը:
Հիվանդության հիմքով պատժից ազատվելու դեպք ևս Հայաստանում եզակի է գրանցվել: Այս մասին հայտնեց հետազոտող, վերլուծաբան «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ում, Քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբի փորձագետ Հայկ Թադևոսյանը։ Նա նաև հավելեց, որ դա տեղի է ունենում միայն այն դեպքում, երբ հրիվանդ դատապարտյալի վիճակն այնպիսին է լինում, որ այլևս անհնար է նրա ՔԿՀ-ում գտնվելը:

Институт условно-досрочного освобождения в Армении не действует - наблюдатели 10/16/2015 13:05 | Актуальная тема
Механизм освобождения осужденного от отбывания наказания в Армении не действует. Об этом на встрече с журналистами в пятницу заявили члены г мониторинговой группы, осуществляющей общественный контроль в уголовно-исполнительных учреждениях.
Они сообщили, что встретились с проводившими голодовку пожизненно осужденными, которые тоже затронули вопрос о реализации права на условно-досрочное освобождение.
“Я помню только один случай в Армении о возобновлении дела, которые имело место в Лорийской области. Речь идет об убийстве малолетнего ребенка, за которое был осужден Армен Погосян”, -напомнил адвокат Роберт Ревазян, добавив, что после возобновления дела по вновь открывшимся обстоятельствам выяснилось, что Погосян не виновен и осужден по ошибке. Он также отметил, что мужчину признали виновным на основе признательных показаний.
“Понятно, что это имело место в результате пыток, однако после установления данного факта, делу не был дан ход, и никто за это не понес наказания”, - сказал Ревазян.