Սամվել Կարապետյան. 3 միլիոն բնակչության շահը մեզ համար, անկասկած, առաջնային է և չի կարող համեմատվել որոշ կոռումպացված աշխատակիցների ու անբարեխիղճ սպառողների շահի հետ 10/16/2015   12:18  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Տաշիր» ընկերությունների Խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանը, ՀԷՑ-ի պաշտոնական կայքում, հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր»-ի ձեռքբերման կապակցությամբ:
Հայտարարությունն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
Ինչպես արդեն հայտարարել ենք, 2015 թ. սեպտեմբերի 30-ին «Տաշիր» ընկերությունների Խումբը և «Ինտեր ՌԱՕ» ընկերությունը պայմանագիր են ստորագրել՝ Հայաստանի Հանրապետության էլեկտրաէներգետիկ ակտիվների առքուվաճառքի վերաբերյալ։
Կողմերի պայմանավորվածության համաձայն «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն («ՀԷՑ») շարունակելու է ամբողջ ծավալով կատարել իր կողմից նախկինում ստանձնած պարտավորությունները: «Տաշիր» ընկերությունների Խումբը նաև ամբողջությամբ իր վրա է վերցրել «ՀԷՑ»-ի կառավարման պարտականությունը:  Ընկերության կառավարումը կլինի պարզ, հանրության համար հասկանալի ու թափանցիկ՝  հիմնված կորպորատիվ պատասխանատվության կարևորագույն բաղկացուցչի վրա:
«ՀԷՑ» զարգացման գերակա նպատակներից  է հակաճգնաժամային ծրագրի ներդրումը, ընկերության ֆինանսական գործունեության օպտիմալացումը, սպասարկման որակի բարձրացումը և «ՀԷՑ»-ի ֆինանսա-տնտեսական վերահսկողության ապահովումը՝  այդ թվում նաև համապատասխան նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրման միջոցով։
Նախևառաջ, նախատեսում ենք արդյունավետ ներդրումների միջոցով բաշխիչ ցանցերի ենթակառուցվածքի արդիականացում: Համընդհանուր անզիջում պայքար ենք մղելու արատավոր երևույթների, կոռումպացված աշխատողների և անբարեխիղճ սպառողների դեմ և ներքին ռեսուրսների կենտրոնացմամբ, այդ թվում նաև՝  էլեկտրաէներգիայի կորուստների նվազեցմամբ կրճատելու ենք Ընկերության ծախսերը, որի արդյունքում հետագայում հնարավոր կլինի խուսափել «ՀԷՑ»-ի  մասով էլեկտրաէներգիայի սակագների բարձրացումից:
3 միլիոն բնակչության շահը մեզ համար, անկասկած, առաջնային է և չի կարող համեմատվել որոշ կոռումպացված աշխատակիցների ու անբարեխիղճ սպառողների շահի հետ:
Հայաստանի Հանրապետության բնակչությանն աջակցելու նպատակով որոշում եմ ընդունել իմ անձնական միջոցների հաշվին՝ ՀՀ կառավարության հետ հավասարության սկզբունքով փոխհատուցել 2015թ. օգոստոսի 1-ից բարձրացված սակագների տարբերությունը՝ բնակչության և փոքր բիզնեսի համար:
Պատրաստ ենք նոր մոտեցումների, նոր որակի աշխատանքի և անկեղծ, կառուցողական գործընկերային փոխհարաբերությունների հաստատմանը:
Շնորհակալություն ակնկալվող սերտ համագործակցության համար»:
09:10 14/10/2015  |  ՄամուլՀԷՑ-ի չարաշահումները, հնարավոր է, առաջիկայում իրավական ընթացք ստանան. «Չորրորդ իշխանություն»
09:04 14/10/2015  |  ՄամուլՀԷՑ-ի նոր սեփականատերը մտադիր է փոխել ընկերության գործելաոճը. «Ժողովուրդ»

Новый владелец “ЭСА” пообещал предпринять шаги, которые позволят избежать роста тарифов на электроэнергию 10/16/2015   12:48  |  Актуальная тема
Новый владелец ЗАО  “Электросети Армении”, президент  группы компаний “Ташир” Самвел Карапетян распространил заявление, в котором  пообещал предпринять шаги, позволяющие избежать роста тарифов на электроэнергию.
30 сентября 2015 года группа компаний “Ташир” и компания “Интер РАО” подписали договор купли-продажи электроэнергетических активов Республики  Армения.
Как отмечается в заявлении, стороны сделки договорились о продолжении выполнения  ЗАО “Электрические сети Армении” ранее взятых на себя обязательств в полном объеме. Группа компаний “Ташир” также полностью взяла на себя обязательства по управлению ЭСА, которое, по словам нового владельца компании, будет прозрачным, понятным для общественности и основанным на важнейшей составляющей корпоративной социальной ответственности.
“Среди приоритетных задач развития ЭСА - внедрение антикризисной программы, оптимизация финансовой деятельности компании, повышение качества предоставляемых услуг, обеспечение контроля финансово-экономической деятельности, в том числе путем внедрения соответствующих новейших технологий”, — заявили в компании.
Кроме того, как отмечается в релизе, планируется  провести модернизацию инфраструктуры распределительных сетей путем эффективного инвестирования, развернуть “тотальную и бескомпромиссную борьбу против порочных явлений, коррумпированных работников и недобросовестных потребителей. Кроме того, компания намерена  посредством концентрирования внутренних ресурсов, в том числе уменьшения потерь электроэнергии, сократить расходы компании, что позволит в дальнейшем избежать повышения тарифов на электроэнергию по части ЭСА.
“Интересы трехмиллионного населения для нас, несомненно, на первом месте и их невозможно сравнивать с интересами ряда коррумпированных сотрудников и недобросовестных потребителей”, - говорится в заявлении,.
Отмечается также, что с целью поддержки населения Армении принято решение в течение последующего года за счет личных средств собственника паритетно с правительством Армении компенсировать разницу между повышенным и действовавшим до 1 августа 2015 года тарифами на электроэнергию для населения и малого бизнеса.
“Мы готовы к новым подходам, честной и качественной работе, налаживанию конструктивных партнерских взаимоотношений”, - говорится в заявлении.
10:25 14/10/2015  |  Пресса“Жоховурд”: ”Элсети Армении” планируют ликвидировать институт электриков
10:44 30/09/2015  |  Пресса“Айкакан жаманак”: “Роснефть” может выступить в каком-нибудь статусе в сделке по продаже “Элсетей Армении”