ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահին ներկայացվել է անցած շաբաթների ընթացքում շփման գծում լարվածության աճի մանրամասներն ու հրադադարի խախտումների հետևանքները 10/09/2015   19:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ս.թ. հոկտեմբերի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ, դեսպան Պիեռ Անդրիոյին:
Ինչպես հայտնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը, հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և շփման գծում տիրող իրավիճակը: Դեսպան Անդրիոյի խնդրանքով Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրեց անցած շաբաթների ընթացքում շփման գծում լարվածության աճի մանրամասներն ու հրադադարի խախտումների հետևանքները:
Կարևորելով սահմանագոտում իրադրության հետագա լարվածության աճի անթույլատրելիությունը և բանակցային գործընթացում կառուցողականություն ցուցաբերելու անհրաժեշտությունը՝ կողմերը կարծիքներ փոխանակեցին նաև փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորման և հրադադարի ռեժիմի պահպանման տարբեր հնարավորությունների շուրջ:

Замглавы Минобороны Армении обсудил с французским сопредседателем МГ ОБСЕ ситуацию на границе с Азербайджаном 10/09/2015   19:52  |  Лента новостей
Первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян на состоявшейся в пятницу встрече с французским сопредседателем Минской группы ОБСЕ, послом Пьером Андриё обсудил ситуацию на армяно-азербайджанской границе и карабахо-азербайджанской линии соприкосновения, сообщает пресс-служба оборонного ведомства.
Давид Тоноян по просьбе посла представил подробности касаемо роста напряженности на линии соприкосновения, а также последствия нарушения режима прекращения огня.
Указав на недопустимость дальнейшего роста напряженности и необходимость конструктивного подхода к переговорному процессу, стороны обменялись мнениями относительно возможностей формирования атмосферы взаимного доверия и сохранения режима прекращения огня.