Ընտանեկան նպաստները չեն բարձրանա, քանի դեռ էլեկտրաէներգիայի ծախսը սուբսիդավորվում է 10/08/2015   12:24  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Անապահով ընտանիքների նպաստները չեն բարձրացվի, քանի որ էլեկտրաէներգիայի սակագինը դեռ վերջնականապես չի թանկացել: Կառավարությունն այսօրվա նիստում մոտավորապես այս տրամաբանությամբ որոշում կայացրեց` չեղյալ հայտարարելով այս տարվա հունիսի 25-ին ընդունած իր որոշումը, որով 2000 դրամով պետք է  բարձացվեին ընտանեկան և սոցիալական նպաստների բազային չափերը:
Ներկայացնելով որոշման հիմնավորումը՝ Աշխատանքի և սոցիալական հարցրեի նախարար Արտեմ Ասատրյանն ացաց. «2015 թվականի օգոստոսի 1-ից նախատեսվում էր Էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացում 6.93 դրամով: Բնակչության սոցիալական վիճակը մեղմելու նպատակով կառավարությունը 2000 դրամով բարձրացնելու էր ընտանեկան և սոցիալական նպաստների բազային չափը: Սակայն սակագնի բարձրացում 2015Ք-ի օգոստոսի 1-ից տեղի չունեցավ, և, ըստ էության, նախագծի ընդունումը չիրագործվեց»:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն էլ ավելացրեց, որ էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման որոշումից հետո կառավարությունն ի սկաբզնե որոշել էր աջակցել նպաստառու ընտանիքներին` նրանց նպաստի չափը 2000 դրամով բարձրացնելով, բայց հիմա արդեն որոշում է կայացվել ևս մեկ տարի էլեկտրաէներգիայի թանկացման չափով սուբսիդավորել մինչև 200 ԿՎ էլեկտրաէներգիա սպառող բոլոր ընտանիքներին:
«Քանի որ ընդլայնում ենք այդ ցանկը և 604 հազար ընտանիքի սուբսիդավորում ենք, այս որոշումը չեղյալ ենք անում»,- մեկնաբանեց Հովիկ Աբրահամյանը:
14:13 02/10/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՕգոստոսը ցո՞ւրտ ամիս էր, թե՞ կառավարությունն էլի քամի է անում
16:08 01/10/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿսուբսիդավորվեն միայն մինչև 10 000 դրամի էլեկտրաէներգիա սպառող բաժանորդները
12:00 01/10/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԷլեկտրաէներգիայի թանկացումն արդարացված է, բայց փոխհատուցումը չի դադարեցվի

Решение об увеличении семейных пособий отменено в виду субсидирования разницы при повышении энерготарифа 10/08/2015   13:13  |  Актуальная тема
Семейные пособия не увеличатся, пока имеет место субсидирование разницы при повышении тарифа на электроэнергию.Об этом было заявлено на заседании правительства Армении в четверг.
Таким образом, решение от 25 июня, согласно которому базовую часть семейного и социального пособий должна были увеличиться на 2 тыс. драмов, было аннулировано.
Представляя доводы в пользу принятия данного решения, министр труда и по социальным вопросам Артем Асатрян отметил:”С 1 августа 2015 года планировалось повышение тарифа на электроэнергию на 6.93 драма. Чтобы смягчить затруднительное социальное положение населения, правительство намеревалось повысить базовую часть семейного и социального пособий. Однако намечавшегося с 1 августа повышения не произошло, и, по сути дела, проект не был реализован”,- сказал Асатрян.
В свою очередь премьер-министр Овик Абраамян напомнил, что после принятия решения о повышении тарифа на электроэнергию, правительство решило помочь малоимущим семьям. Однако, по словам Абраамяна, было принято решение о субсидировании разницы между повышенным и действовавшим до 1 августа 2015 года энерготарифами для всех семей, потребляющих до 200 кВт/ч электроэнергии в месяц.
“Мы отменяем вышеупомянутое решение, поскольку планируем субсидировать расходы 604 тыс. семей”, - сказал Овик Абраамян.