Սահմանադրությամբ ԿԲ-ին և՛ գների, և՛ ֆինանսական կայունության ապահովման գործառույթի վերապահումը, մեղմ ասած, խիստ քննարկելի է. Վարդան Այվազյան 09/16/2015   16:05  |  Սահմանադրական բարեփոխումներ
Սահմանադրությամբ Կենտրոնական բանկին և՛գների, և՛ ֆինանսական կայունության ապահովման գործառույթի վերապահումը, մեղմ ասած, խիստ քննարկելի է:
Այս կարծիքը ԱԺ նիստում Սահմանադրությունում փոփոխությունների նախագծի քննարկման ժամանակ հայտենց ԱԺ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, հանրապետական Վարդան Այվազյանը՝ համաձայնելով իր ընդդիմադիր գործընկերոջ՝ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանի հետ:
Ինչպեսև Բագրատյանի, այնպես էլ Այվազյանի հարցին արձագանքելիս հիմնական զեկուցող, ՀՀ Նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Վարդան Պողոսյանը նրանց հրավիրեց սահմանադրական փոփոխությունները մշակող մասնագիտական հանձնաժողովի հետ խնդիրը քննարկելու:
Ի դեպ՝ պատասխանելով Հրանտ Բագրատյանի հարցին՝ հիմնական զեկուցողը, մասնավորապես, նշել էր, թե Կենտրոնական բանկի կողմից գների կայունության ապահովման հետ կապված «Հայաստանն առաջինն ու վերջինը չի եղել,  որ դա որպես խնդիր կամ նպատակ ամրագրել է Սահմանադրության մեջ, և այդ առումով մենք համապատասխան ձևակերպումն ապահովել ենք»:
Ինչ վերաբերում է ֆինանսական կայունությանը, ապա, ըստ Վ.Պողոսյանի, նման առաջարկներ արվել են ԿԲ-ի կողմից՝ հենվելով Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գնահատականների վրա, որոնք ներկայացված են եղել 2013թ.-ին Հայաստանի ֆինանսական կայունության գնահատման փաստաթղթում:
17:17 15/09/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներՍահմանադրության նախագծի հեղինակներն աշխատում են անվճար
16:58 15/09/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներԲՀԿ-ն կհայտնի իր դիրքորոշումը՝ Սահմանադրության նախագծի վերաբերյալ

Депутат от РПА назвал дискуссионным положение о делегировании ЦБ функции по обеспечению как ценовой, так и финансовой стабильности 09/16/2015   16:35  |  Конституционные реформы
Положение в проекте изменений Конституции Армении о делегировании Центральному банку страны функции по обеспечению и ценовой, и финансовой стабильности, мягко говоря, представляется весьма дискуссионным.Такое мнение на заседании Национального Собрания Армении в среду выразил председатель постоянной комиссии НС по экономическим вопросам, депутат от правящей Республиканской партии Вардан Айвазян, согласившись со своим оппозиционным коллегой, экс-премьером РА Грантом Багратяном.
Основной докладчик, официальный представитель главы государства Вардан Погосян в ответ пригласил обсудить данный вопрос с Спецкомиссией, занимающейся разработкой изменений в Конституцию.
Отвечая на вопрос Гранта Багратяна, основной докладчик отметил, что Армения – не первая и не последняя в вопросе наделения ЦБ функцией обеспечения ценовой стабильности.
Что касается финансовой стабильности, то, по словам Погосяна, подобные предложения поступили от Центробанка на основе оценок Международного валютного фонда, которые были представлены в документе по оценке финансовой устойчивости Армении от 2013 года.