Անուրանալի է Գուրգեն Դալիբալթայանի ավանդը ՀՀ զինված ուժերի կայացման գործում. ՀՀ Նախագահ 09/01/2015   21:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ցավակցական հեռագիր է հղել Դալիբալթայանների ընտանիքին՝ գեներալ-գնդապետ Գուրգեն Դալիբալթայանի մահվան կապակցությամբ:
«Խոր ցավով տեղեկացա անվանի ռազմական գործիչ, գեներալ-գնդապետ Գուրգեն Դալիբալթայանի մահվան մասին:
Անուրանալի է Գուրգեն Դալիբալթայանի ավանդը Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստեղծման և կայացման, բանակաշինության գործում: Նրա անունը անխզելորեն կապված է Արցախյան ազատամարտի կարևորագույն մարտական գործողությունների նախապատրաստման և իրականացման հետ:
Լինելով Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի առաջին պետը և Հանրապետության Նախագահի երկարամյա գլխավոր ռազմական տեսուչը՝ անվանի զորավարը իր հարուստ գիտելիքներն ու տասնամյակների փորձառությունը ամբողջովին ծառայեցրեց մեր ազգային-ազատագրական պայքարի և հայոց բանակի հաղթանակներին:
Խորին ցավակցություն եմ հայտնում ձեզ, ձեր հարազատներին և մերձավորներին, Գուրգեն Դալիբալթայանի զինակից ընկերներին»,-ասված է ՀՀ Նախագահի ցավակցական հեռագրում:

Президент Армении выразил соболезнования семье генерал-полковника Гургена Далибалтаяна 09/02/2015   00:21  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян 1 сентября направил телеграмму соболезнования семье Далибалтаянов в связи с кончиной генерал-полковника Гургена Далибалтаяна. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
«С глубокой болью узнал о кончине известного военного деятеля, генерал-полковника Гургена Далибалтаяна.
Неоспорим вклад Гургена Далибалтаяна в дело создания и становления Вооруженных сил, военного строительства Республики Армения. Его имя неразрывно связано с подготовкой и осуществлением важнейших боевых действий Арцахской освободительной войны.
Будучи первым Начальником Главного штаба Вооруженных сил Республики Армения и многолетним Главным военным инспектором Президента Республики, знаменитый полководец свои богатые знания и опыт десятилетий полностью использовал в интересах нашей национально-освободительной борьбы и побед армянской армии.
Выражаю глубокие соболезнования вам, вашим родным и близким, товарищам по оружию Гургена Далибалтаяна», - говорится в телеграмме соболезнования президента Армении.