Վերելակի արագության սահմանափակչի զսպանակը եղել է ապակարգավորված 07/14/2015   15:50  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով պարզվել են Բաշինջաղյան փողոցի 2-րդ նրբանցքի 1-ին շենքի վերելակի խափանման պատճառները, որի հետեւանքով մահացել էր բնակչուհի, 1978թ. Հ.Շահբազյանը։ Բազմակողմանի քննության արդյունքներով՝ երկու անձի մեղադրանք է առաջադրվել։
Ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ 2015թ. մարտի 21-ին՝ ժամը 13:45-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Բաշինջաղյան փողոցի 2-րդ նրբանցքի 1-ին շենքի վերելակը խափանվել էր, և խցիկը 11-րդ հարկից ընկել հորանը, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել էր վերելակում գտնվող, 1978թ. ծնված Հ.Շահբազյանի մահը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 157-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Տեխնիկայի անվտանգության կամ աշխատանքի պաշտպանության կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է տուժողի մահ)։
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, քրեական գործով ձեռնարկված քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ նշված շենքի վերելակի արագության սահմանափակչի զսպանակը եղել է ապակարգավորված, ինչի հետեւանքով չեն գործել վերելակի արագության սահմանափակչից գործարկվող որսիչները, գործելու դեպքում խցիկի ընթացքը կարգելակվեր և այն կպահվեր ուղղորդների վրա: Արդյունքում՝ 2015 թվականի մարտի 21-ին՝ ժամը 13:45-ի սահմաններում, շահագործման ընթացքում վերելակը խափանվել է և 11-րդ հարկից ընկել է հորանը՝ դառնալով Երևան քաղաքի բնակչուհի Հ.Շահբազյանի մահվան պատճառ:
Կատարված բազմակողմանի, օբյեկտիվ նախաքննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ վերելակների անվտանգ տեխսպասարկման և շահագործման վերահսկման կազմակերպման համար պատասխանատուն «Աջափնյակ վերելակ» ՓԲԸ տնօրենն է, ով պատասխանատու եղել Երևան քաղաքի Բաշինջաղյան 2-րդ նրբանցք 1-ին շենքի մարդատար վերելակի տեխնիկական վիճակի զննման և անվտանգ շահագործման համար։
Նախնական քննության արդունքներով՝ տնօրենը, խախտելով Տեխնիկական անվտանգության ապահովման պետական կարգավորման մասին ՀՀ օրենքի 11-րդ հոդվածի պահանջները, չի նախաձեռնել կատարելու վերելակի՝ 2014 թվականի ամենամյա տեխնիկական անվտանգության փորձաքննությունը, ինչպես նաև չի վերահսկել վերելակի պարբերական տեխնիկական զննումը, որը էլեկտրամեխանիկի կողմից իրականացվել է ոչ պատշաճ` ի խախտումն ՀՀ կառավարության 2006 թվականի փետրվարի 9-ի «Վերելակների և դրանց շահագործման անվտանգության պահանջների տեխնիկական կանոնակարգը հաստատելու մասին» N 692-Ն որոշմամբ սահմանված պահանջների։
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ «Աջափնյակ վերելակ» ՓԲԸ տնօրենին և էլեկտրամեխանիկին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 157-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
18:51 21/03/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԻնչո՞ւ է ընկել բնակելի շենքում վերելակի խցիկը
15:34 21/03/2015  |  Արտակարգ պատահարներԱջափնյակում վերելակի վայր ընկելու հետևանքով մահացել է երիտասարդ կին, ով տվյալ շենք էր գնացել հաճախորդին մերսելու
12:00 10/09/2014  |  Արտակարգ պատահարներՔաղաքացու ձեռքն ու ոտքը մնացել են վերելակի և պատի միջև ընկած հատվածում

Установлены причины падения лифта в ереванской высотке, в результате которого погибла 37-летняя женщина 07/14/2015   17:25  |  Криминальная хроника
Установлены причины неисправности лифта в одном из высотных зданий в Ереване, при падении которого погибла 37-летняя женщина, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Как сообщало ранее ведомство, 21 марта 2015 года, примерно в 13:45 в доме №1 по адресу: 2-й переулок, ул. Башинджагяна испортился лифт, кабина которого сорвалась с 11-го этажа в шахту, что повлекло по неосторожности смерть находившейся в кабине лифта А. Шахбазян 1978 года рождения.
По данному факту следственным отделом административных районов Ачапняк и Давташен следственного управления Следственного комитета Армении по городу Ереван было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 157(Нарушение правил техники безопасности или охраны труда лицом, ответственным за их соблюдение, повлекшее по неосторожности смерть потерпевшего)УК РА.
В результате предпринятых в рамках расследования уголовного дела следственных и процессуальных действий выяснилось, что пружина ограничителя скорости была не отрегулирована, что привело к сбою ловителей, приводимых в действие ограничителями скорости. При срабатывании ловителей, кабина затормаживается и удерживается с помощью направляющих башмаков. В результате 21 марта 2015 года, примерно в 13:45 лифт в ходе эксплуатации вышел из строя и сорвался с 11-го этажа в шахту, став причиной смерти жительницы Еревана А. Шахбазян.
В ходе всестороннего и объективного расследования было добыто достаточно доказательств, указывающих на то,что за техобслуживание и безопасную эксплуатацию пассажирского лифта в доме №1 по адресу: г. Ереван, 2-й переулок, ул. Башинджагяна отвечал директор ЗАО “Ачапняк лифт”.
По предварительным результатам расследования, директор, нарушив требования статьи 11 закона РА “О государственном регулировании обеспечения технической безопасности”, не инициировал в 2014 году проведения ежегодной инспекции технической безопасности лифта, а также не проконтролировал периодический техосмотр лифта, который проводился электромехаником ненадлежащим образом с нарушением требований, установленных решением правительства N 692-Ն от 9 февраля 2006 года “Об утверждении технического регламента “Требования к безопасности лифтов при их эксплуатации””.На основе совокупности добытых в ходе досудебного производства доказательств директору ЗАО “Ачапняк лифт” и электромеханику предъявлено обвинение по части 2 статьи 157 УК РА, информирует ведомство.