20-ամյա աղջիկը ծախսել է տան գումարը, հետո ավազակային հարձակման իմիտացիա ստեղծել 06/24/2015   17:49  |  Քրեական խրոնիկոն
Չարենցավանում 20-ամյա աղջկա նկատմամբ ավազակային հարձակում կատարելու ահազանգի հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել են մի շարք հանգամանքներ, որոնք վկայում են դրա կեղծ լինելու մասին:
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ 2015 թվականի հունիսի 20-ին՝ ժամը 20:40-ին, Ոստիկանության Չարենցավանի բաժին ահազանգ է ստացվել, ապա ներկայացվել հաղորդում, որ դիմակավորված 3 անձ մտել է նույն քաղաքի բնակարաններից մեկը, կապկպել տանտիրոջ 20-ամյա աղջկան ու  հափշտակել 5 միլիոն ՀՀ դրամ:
Հաղորդման հիման վրա Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, որի շրջանակներում ձեռնարկվել են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները բազմակողմանի հետազոտելու և օպերատիվ բացահայտելու ուղղությամբ։
Կատարված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ իրականում ավազակային հարձակում տեղի չի ունեցել։
Ձեռք բերված ապացույցների համաձայն՝ աղջիկն առանց ծնողներին իրազեկելու և թույլտվություն ստանալու, նրանց կուտակած գումարն ամբողջությամբ ծախսել է իր ընկերների հետ։  Վախենալով հոր հնարավոր արձագանքից՝ աղջիկը հունիսի 16-ին խառնել է տան իրերը, ապա ինքն իրեն կապկպել, զանգահարել  է ազգականին  ու օգնություն խնդրել:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել է քննչական փորձարարություն, որի ժամանակ 20-ամյա աղջիկը նկարագրել է իր գործողությունները, այդ թվում՝ ինքն իրեն կապելու եղանակը։

20-летняя девушка в армянском Чаренцаване имитировала разбойное нападение из-за денег, потраченных ею на друзей 06/24/2015   18:52  |  Криминальная хроника
20-летняя девушка в армянском Чаренцаване инсценировала разбойное нападение из-за денег, потраченных ею на друзей, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
В результате предпринятых действий выяснилось, что никакого разбойного нападения на самом деле не было совершено. Согласно добытым доказательствам, девушка без ведома и разрешения родителей потратила накопленные ими деньги на друзей. Испугавшись реакции отца, девушка 16 июня устроила переполох в доме, связала себя, а затем позвонила родственнику и просила у него помощи.
В ходе предварительного следствия был проведен следственный эксперимент, в ходе которого 20-летняя девушка описала свои действия, в том числе способ, при помощи которого связала себя.
“20 июня сего года в отдел полиции Армении по городу Чаренцаван поступил сигнал, за которым последовала подача сообщения о том, что трое неизвестных в масках проникли в одну из квартир, связали девушку и украли из дома 5 млн. драмов. На основе сообщения следственным управлением по Котайкской области было возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 175 Уголовного кодекса, в рамках которого предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия, направленные на всестороннее исследование всех обстоятельств инцидента и его оперативное раскрытие”, - говорится в сообщении ведомства.