ՀԷՑ-ն սպառնացել ու վերջնագիր է ներկայացրել ՀԾԿՀ-ին 06/17/2015   12:13  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀԷՑ-ը երեկ երեկոյան բավական խիստ ու վերջնագրի ոճով նամակ է ուղարկել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին, որտեղ իր անհամաձայնությունն է հայտնել՝ հանձնաժողովի կողմից առաջարկված շուրջ 7 դրամ թանկացման հետ: Ավելին՝ սպառնացել է, որ այսքան բարձրացման դեպքում կհրաժարվի Հայաստանում աշխատել:
Ինչպես այսօր նիստի ժամանակ ներկայացրեց ՀԾԿՀ սակագնային քաղաքականության վարչության պետ ԳարեգինԲաղրամյանը՝ ընթերցելով ՀԷՑ-ի նամակը, ընկերությունը դժգոհել է, որ հանձնաժողովը չի ընդունել իր ներկայացրած հայցով սահմանված 240 000 դրամ միջին աշխատավարձի չափը սակագնում հաշվարկելու առաջարկը: Բանախոսը հայտնեց, որ հաշվարկում ընդունվել է ապրիլին ՀՀ-ում սահմանված 172 000 դրամ միջին աշխատավարձի սահմանը:
ՀէՑ-ը դժգոհ է նաև, որ սակագնի մեջ հանձնաժողովը չի ներառել իրենց ներկայացրած վերանորոգման 300 մլն դրամի ծախսը, որը ՀԷՑ-ը ներկայացրել է որպես ներդրումներ: Բացի այդ, ընկերությունը նամակում պահանջում է իր վարձակալության պայմանագրերը ևս հիմք ընդունել ու դրանց վրա ծախսված միջոցները ներառել սակագնի մեջ:
ՀԷՑ-ը նամակում նաև անհամաձայնություն է հայտնել հանձնաժողովի հիմք ընդունած տեխնոլոգիական անխուսափելի կորուստների 11.2% ցուցանիշը և հայտնել, որ դրանք իրականում 12.4% են կազմում:
Իսկ նամակն ավարտելով՝ ՀԷՑ-ն սպառնում է, որ որոշման նախագիծը հաստատելու դեպքում կա՛մ կսկսի շատ վատ աշխատել, կա՛մ ընդհանրապես կհեռանա Հայաստանից:
Նամակում մասնավորապես ասվում է. «Ընկերությունը չի կարող երաշխավորել մատակարարվող էլեկտրաէներգիայի հուսալիության և որակի՝ ընկերությանը ներկայացվող անհրաժեշտ պահանջների բավարարումը, ինչպես նաև՝ ապահովել մատուցվող ծառայության որակի պահպանմանն ու բարելավմանն ուղղված ներդրումների իրականացումը: Վերը նշվածի առնչությամբ, սակագների հաստատման դեպքում, ընկերությունը կդիմի հանձնաժողովին՝ ստեղծված իրավիճակում լիցենզավորված գործունեության իրականացման հնարավորությունը քննարկելու նպատակով:
Միաժամանակ ցանկանում ենք ընդգծել, որ նման մոտեցման դեպքում, երբ սակագնում անտեսվում է հիմնավորված ծախսերի գերակշիռ մասը, ընկերությունը հորդորում է հանձնաժողովին ուշադրություն դարձնել կայացրած որոշման կարևորությանը և դրանից բխող պատասխանատվությանը, քանի որ այս պարագայում ընկերությունը հայտնում է իր պարտականությունների անհրաժեշտ ծավալով կատարման անհնարինության մասին»:
ՀԷՑ-ի նամակն ընթերցելուց հետո Գարեգին Բաղրամյանը հայտարարեց. «Աշխատակազմը գտնում է, որ հիմնավորված չեն պահանջները, և մենք պնդում ենք մեր արած առաջարկները»:
Հանձնաժողովի նիստը շարունակվում է: Զուգահեռ հանձնաժողովի շենքի դիմաց շարունակվում է ընդդեմ էլեկտրաէներգիայի թանկացման բողոքի ակցիան:
12:01 17/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱզատ խոսքը կեղծ դրոշակ դարձրած` ԶԼՄ-ները չհիմնավորված, կեղծ տեղեկատվություն են տարածում. Էդուարդ Շարմազանով (Տեսանյութ)

Компания “Электросети Армении” предъявила КРОУ ультиматум, угрожая сбоями в работе 06/17/2015 13:21 | Актуальная тема
Компания “Электрические сети Армении” во вторник направило письмо в духе ультиматума в Комиссию по регулированию общественных услуг, в котором выразило свое несогласие по поводу предложения КРОУ повысить тариф на электроэнергию примерно на 7 драмов.
Как сообщил на заседание КРОУ в среду начальник Управления тарифной политики Комиссии Гарегин Баграмян, зачитав письмо ЭСА, компания выразило недовольство тем, что КРОУ не приняла ее предложения об учете при расчете тарифа средней заработной платы в размере 240 000 драмов, установленного в поданной заявке. Он также сообщил, что при расчете учитывался предельный размер средней заработной платы в Армении - 172 000 драмов.
“Элсети Армении” негодуют также по поводу неучета расходов на ремонтные работы в размере 300 млн. драмов, которые “ЭСА” представила в качестве инвестиций. Кроме того, компания в письме требует принять за основу договор об аренде и включить расходы на них в тариф.
В случае принятия не приемлемого для ЭСА решения компания грозит сбоями в работе или уходом с армянского рынка.
“Компания не может гарантировать надежность и качество поставляемой электроэнергии, удовлетворение требований, предъявляемых к компании, а также осуществление инвестиций, направленных на поддержание и улучшение качества оказываемой услуги. В случае утверждения тарифа, компания обратится в Комиссию для рассмотрения целесообразности осуществления лицензированной деятельности в сложившейся ситуации”, - говорится в письме “ЭСА”.
При этом в письме подчеркивается, что при таком подходе, при котором в тарифе проигнорирована преимущественная часть обоснованных расходов, компания призывает Комиссию обратить внимание на важность принятого решения и ответственность, вытекающую из него, поскольку в таком случае компания заявляет о невозможности выполнения своих обязанностей в необходимом объеме.
В свою очередь Гарегин Баграмян отметил, что Аппарат комиссии считает требования необоснованными и настаивает на своем предложении.
Данная инициатива вызвала волну возмущения в обществе. 27 мая в армянской столице прошла многотысячная акция протеста против подорожания электроэнергии.