Հարկային տեսուչը կալանավորվել է՝ խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեղադրանքով 06/09/2015   15:30  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով ՀՀ ֆինանսների նախարարության Լոռու տարածքային հարկային տեսչության աշխատակից Հրաչ Մ.-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով մեղադրանք է առաջադրվել:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը, նա 2014-2015 թվականների ընթացքում հայտնաբերել է Լոռու մարզի վարչական տարածքում ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող քաղաքացիների, սակայն «Հարկերի մասին» ՀՀ օրենքի 26-րդ հոդվածի համաձայն՝ պարտավոր լինելով օրենքով սահմանված կարգով պետական գրանցում չունեցող, չհաշվառված կամ հարկային մարմիններում չհաշվառված անձանց կողմից ձեռնարկատիրական, ապօրինի գործունեությամբ զբաղվելու դեպքում գանձել տուգանք, վարչական պատասխանատվության չենթարկելու, վերոհիշյալ փաստերը չարձանագրելու և ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությունը չդադարեցնելու, ինչպես նաև «Ստուգումների կազմակերպման և անցկացման մասին» ՀՀ օրենքի 2-րդ և 3-րդ հոդվածների  համաձայն՝ օժտված լինելով տնտեսավարող սուբյեկտի գործունեության ոլորտում օրենքի և այլ իրավական ակտերի հիման վրա պետական մարմիններին ներկայացված կամ հրապարակված հաշվետվությունների արժանահավատությունը պարզելու նպատակով ստուգումներ իրականացնելու լիազորությամբ, վերջիններիս օգտին իր լիազորությունների շրջանակում ակնհայտ ապօրինի անգործության համար՝ այն է ստուգումներ չիրականացնելու, առանց գրանցման աշխատող անձանց չհայտնաբերելու և չգրանցելու, վարչական պատասխանատվության չենթարկելու պայմանով, կաշառք ստանալու դիտավորությամբ նախնական համաձայնության գալով Լոռու մարզի տարածքային հարկային տեսչության տեսուչ Ա. Պ.-ի հետ՝ խմբով պահանջել և ստացել են խոշոր չափերով կաշառք:
Խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ մեղադրվող հարկային տեսչության աշխատակից Հրաչ Մ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը:

В Армении сотрудник налоговой инспекции взят под стражу по обвинению в получении крупной взятки 06/09/2015   16:17  |  Актуальная тема
Сотрудник Лорийской территориальной налоговой инспекции Грач. М. взят под стражу по обвинению в получении крупной взятки. Об этом сообщает пресс-служба Специальной следственной службы Армении.
Ему инкриминируют деяния, предусмотренные частью 2 статьи 311(Получение должностным лицом взятки за заведомо неправомерное действие или бездействие в пользу взяткодателя или представляемого им лица), пунктом 1 частью 3 статьи 311( Получение должностным лицом взятки за заведомо неправомерное действие или бездействие в пользу взяткодателя или представляемого им лица, совершенное с вымогательством) и пунктами 2 и 3 части 3 статьи 311 (Получение должностным лицом взятки за заведомо неправомерное действие или бездействие в пользу взяткодателя или представляемого им лица, совершенное группой лиц по предварительному сговору в крупных размерах)Уголовного кодекса РА.
Сообщается, что Грач. М. в течение 2014-2015 гг. по предварительному сговору с инспектором территориальной налоговой инспекции Лорийской области А.П.потребовал и получил от граждан, занимавшихся незаконной предпринимательской деятельностью, крупную взятку в обмен на то, чтобы не протоколировать факт нарушения, не привлекать их к административной ответственности, не проводить проверок и не приостанавливать их незаконную деятельность.
“В отношении Грача М. избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Расследование продожлается”, - информирует ведомство.