Ժամկետային զինծառայողի մահվան գործով մեղադրանք է առաջադրվել ծառայակցին 05/26/2015   19:20  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ժամկետային զինծառայող Հարություն Համբարյանի մահվան դեպքի առթիվ ՀՀ Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության երրորդ կայազորային քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել նույն  զորամասի ավագ հրաձիգ-զենիթահար, շարքային Դ.Հարությունյանին։
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ նախաքննությամբ ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ Դ.Հարությունյանը,  խախտելով զինծառայողների փոխհարաբերությունների կանոնագրքային կանոնները, իր թվացյալ գերակայությունն ընդգծելու շարժառիթներով, վիրավորել և բռնություն է գործադրել զինծառայող Հ.Համբարյանի նկատմամբ։
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ Դ.Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական  օրենսգրքի 359-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 360-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ)։
Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, ինչը դատարանը մերժել է։
Քրեական գործով նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողոթյուն իրականացնող դատախազը դատարանի որոշման դեմ ներկայացրել է վերաքննիչ բողոք։

Стрелку-зенитчику АО НКР предъявлено обвинение по делу о гибели сослуживца 05/27/2015 09:56 | Актуальная тема
Старшему стрелку-зенитчику Армии обороны НКР Д. Арутюняну предъявлено обвинение в рамках расследуемого во втором гарнизонном следственном отделе ГВСУ СК Армении уголовного дела по факту гибели сослуживца - солдата срочной службы Арутюна Гамбаряна. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Следствием было установлено, что Д. Арутюнян, нарушив уставные правила взаимоотношений между военнослужащими с целью подчеркнуть свое мнимое превосходство, оскорбил и применил силу в отношении А. Гамбаряна.
На основе добытых следствием доказательств Д. Арутюняну предъявлено обвинение по части 1статьи 359 (Нарушение уставных правил взаимоотношений между военнослужащими при
отсутствии между ними отношений подчиненности) и по двум эпизодам по части 1 статьи 360 (Оскорбление военнослужащего)УК РА. Следователь представил ходатайство о применении в отношении обвиняемого меры пресечения в виде заключения под стражу, которое суд отклонил.
Прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного следствия, подал апелляцию на решение суда.