Տնտեսական աճը 2014թ-ին, 2013թ-ի համեմատ, ավելացել է 0.1%-ով 05/25/2015   13:18  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Տարեկան տնտեսական աճը Հայաստանում ավելացել է 0.1%-ով՝ կազմելով 3.4%՝ նախորդ տարվա 3.3%-ին դիմաց: Այս մասին այսօր հայտարարեց ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը՝ հավելելով, որ աճի դանդաղումների վրա ազդել են հիմնականում արտաքին գործոններ, այդ թվում՝ ՌԴ-ից տրանսֆերտների նվազումը:
Իրական աճ է արձանագրվել գյուղատնտեսական ոլորտում, անկում՝ շինարարության ոլորտում: Արդյունաբերությունն աճել է 2.7%-ով: Իսկ պետբյուջեի պակասուրդը 2014թ-ին, Արթուր Ջավադյանի խոսքով, կազմել է ՀՆԱ-ի 2%-ը՝ 2013թ-ի 1.7%-ի դիմաց:
Ի դեպ, կառավարության պահուստային ֆոնդի 44.4%-ը 2014թ-ին ծախսվել է դրամաշնորհների վրա, իսկ արտաբյուջետային ֆոնդից ամենաշատն օգտվել է Ոստիկանությունը՝ ծախսելով դրա ավելի քան 65%-ը:
13:06 25/05/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱրտաքին պարտքի ցուցանիշը ԿԲ նախագահին չի անհանգստացնում
18:30 01/07/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՊետական բյուջեն կատարվել է ավելի քան 18.6 մլրդ դրամ հավելուրդով
11:27 28/12/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՆախագահ Սերժ Սարգսյանն ստորագրել է «Հայաստանի Հանրապետության՝ 2014 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքը

Глава Центробанка Армении назвал одну из причин замедления темпов роста экономики 05/25/2015   14:43  |  Актуальная тема
Экономический рост в Армении по итогам 2014 года составил 3.4%,что больше на 0.1% по сравнению с показателями за прошлый год – 3.3%. Такие данные в понедельник привел председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян, добавив, что на замедление темпов роста экономики в основном сказались внешние факторы, в числе которых – сокращение трансфертов из РФ.
"Реальный рост был зафиксирован в сельскохозяйственной сфере, в то время как строительство пережило спад. Промышленность добилась роста в 2.7%. А дефицит госбюджета в 2014 году составил 2% от ВВП против 1.7% за 2013 год”, - проинформировал Джавадян.
44.4% средств резервного фонда было потрачено на гранты. Большей частью средств внебюджетного фонда воспользовалась полиция, израсходовав более 65% от них.