Արգելվել է թռչնամիս ներկրել Թուրքիայից 05/07/2015   13:37  |  Առողջություն
ՍԱՊԾ-ն տեղեկացնում է, որ ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Արմեն Հայրապետյանի՝ մայիսի 7-ի հրամանով՝ 2015 թվականի մայիսի 7-ից արգելվել է Թուրքիայի Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծել կենդանի թռչուն, թռչնամթերք, հումք (փետուր, աղվամազ), ապրանքային և ինկուբացիոն ձու, մսոսկրային ալյուր, կերեր, լրացակերեր (բացառությամբ սինթետիկ և քիմիական նյութեր պարունակող լրացակերերի), պոլիմերային և ստվարաթղթե պալարային տուփեր և միջադիրներ՝ մինչև կարանտինի չեղյալ հայտարարելը:
Որոշումը կայացվել է Թուրքիայի Հանրապետությունում արձանագրված թռչնի գրիպ (H5N1 տիպի) հիվանդության մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն կանխելու նպատակով: Նշենք, որ հրամանի գործողությունը չի տարածվում Թուրքիայից մինչև 2015 թվականի ապրիլի 23-ը արտահանված ապրանքների վրա:
Հիշեցնենք նաև, որ Թուրքիայի Հանրապետությունից ներկրվող սննդամթերքը սահմանված կարգով ենթարկվում է պարտադիր լաբորատոր փորձաքննության և միայն անհամապատասխանություններ չլինելու դեպքում է թույլատրվում մուտքը Հայաստանի Հանրապետության տարածք:
18:06 03/03/2015  |  ԱռողջությունՍԱՊԾ-ն պարզաբանում ձուկ-ձկնամթերքի արտահանման վերաբերյալ տեղեկությունները
17:35 27/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՊարզաբանում է ՍԱՊԾ-ն
14:32 30/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՍննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը 2015թ. տարեկան ծրագրով կիրականացնի ավելի քան 1160 ստուգում
14:37 11/11/2014  |  ԱռողջությունԿասեցվել է «Հավի կոտլետ» և «Պելմենի տավարի մսով» արտադրատեսակների արտադրությունը
10:34 30/10/2014  |  ՄամուլՍԱՊԾ միլիոնատեր պետը. «Հայկական ժամանակ»
18:56 21/10/2014  |  ԱռողջությունՀայաստանի Հանրապետությունում բացակայում է խոզերի աֆրիկական ժանտախտը. ՍԱՊԾ
14:11 02/09/2014  |  ԱռողջությունԿասեցվել է «Մատնաքաշ» հացի արտադրությունը
15:35 01/07/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է հնարավորինս խուսափել փողոցային առևտրից օգտվելուց
18:19 12/06/2014  |  Առողջություն«Ձյան փաթիլներ» ԱԿ-ին թույլատրվել է շարունակել «Պաղպաղակ 0,5 փաթեթով» և «Պաղպաղակ մանկական» արտադրատեսակների արտադրությունը

Армения запретила ввоз птицепродуктов из Турции 05/07/2015   16:14  |  Здоровье
Государственная служба безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении запретила импорт из Турции в Армению живой птицы, птицепродуктов, сырья(перьев и пуха), товарных и инкубационных яиц,мясокостной муки,комбикормов(за исключением комбикормов, содержащих синтетические и химические вещества), пластиковых и картонных коробок и прокладок до отмены карантина. Об этом сообщает Госслужба безопасности продуктов питания РА
Соответствующий приказ 7 мая с.г. подписал начальник Службы Армен Айрапетян.
Решение было принято с целью предотвращения проникновения в Армению зарегистрированного в Турции вируса птичьего гриппа(типа H5N1). Запрет не распространяется на вышеуказанную продукцию, ввезенную из Турции до 23 апреля 2015 года.
Напомним, что импортируемые из Турции продукты питания проходят обязательное лабораторное исследование, и их ввоз на территорию Армении допускается лишь при отсутствии несоответствий.