Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր 04/30/2015   12:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հրավերով Երևան ժամանած Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն և պաշտոնական պատվիրակության անդամները Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Կամո Արեյանի ուղեկցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության մեկուկես միլիոն Սուրբ նահատակների հիշատակին։ Այս մասին հայտնում է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Պատվիրակությունը ծաղկեպսակ է դրել հուշահամալիրում և ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ։
Այնուհետ հյուրերն այցելել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, ծանոթացել ցուցադրությանը։ Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն թանգարան-ինստիտուտին է հանձնել փաստաթղթեր, որոնցում պատմական փաստեր են վավերագրված Ցեղասպանությունից փրկված հայերին Պետրոգրադում  ցուցաբերած օգնության մասին։
«Շատ հայեր են ապաստան գտել Սանկտ Պետերբուրգում, այն ժամանակ Պետրոգրադում, առհասարակ Ռուսաստանում։ Անգամ հատուկ ընկերություն էր ստեղծվել՝ անհրաժեշտ օգնությունը համակարգելու համար»,- նշել է Գեորգի Պոլտավչենկոն։
Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետը նաև գրառում է կատարել պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում։
ՀՀ ԳԱԱ Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ  Սուրեն Մանուկյանը Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյին է նվիրել «Русские и армяне в годину испытаний. 1915 год.  Да хранит Господь армян.» («Ռուսներն ու հայերը փորձությունների տարում. 1915 թվական։ Աստված պահապան հայերին։») գրությամբ արծաթե հուշամեդալ, որը թողարկվել է 1916 թվականին, Պետրոգրադը Հայոց ցեղասպանության տարիներին ղեկավարած նահանգապետի կողմից։

Губернатор Санкт-Петербурга посетил ереванский мемориал памяти жертв Геноцида армян 04/30/2015   13:22  |  Лента новостей
Губернатор Санкт-Петербурга Георгий Полтавченко и члены официальной делегации посетили в Ереване мемориальный комплекс “Цицернакаберд”, где почтили память жертв Геноцида армян. Об этом сообщает мэрия Еревана.
Полтавченко находится с визитом в армянской столице по приглашению мэра Еревана Тарона Маргаряна.
Делегация возложила венок к памятнику жертвам Геноцида армян и цветы к вечному огню, увековечивающему память Святых Мучеников.
Гости также побывали в Музее-институте Геноцида армян. Губернатор Санкт-Петербурга вручил музею-институту документы, в которых зафиксированы исторические факты об оказанной в Петрограде помощи армянам, спасшимся от Геноцида.
‘Многие армяне нашли убежище в Санкт-Петербурге, в то время Петрограде, и в целом в России. Была создана даже организация по координации необходимой помощи”,- отметил Георгий Полтавченко.
Губернатор Санкт-Петербурга оставил запись в книге почетных гостей.
Заместитель директора Музея-института Геноцида армян (НАН РА) Сурен Манукян подарил Георгию Полтавченко серебряную медаль с надписью “Русские и армяне в годину испытаний. 1915 год. Да хранит Господь армян”, которая была выпущена в 1916 году губернатором Петрограда.