Եվրախորհրդարանի փոխնախագահը ծնկի է իջել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում. News 04/27/2015   12:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 24-ին NEWS.am-ի ֆոտոխցիկը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հուզիչ տեսարան է արձանագրել. Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Ռիչարդ Չարնեցկին ծնկի էր իջել Անմար կրակի մոտ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Ռիչարդ Չարնեցկին Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահն է, Եվրոպական պահպանողականների եւ ռեֆորմիստների խմբակցության անդամ։ Նա փոխնախագահի պաշտոնում ընտրվել է 2014թ. հուլիսի 1-ին։ Նախկին լրագրող է, Լեհաստանի կառավարության նախկին անդամ, Եվրոպական խորհրդարանում է 2004 թվականից։
Նա Հայաստան էր ժամանել ապրիլի 22-ին եւ մասնակցել է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումին, որտեղ ելույթ էր ունեցել։
13:36 24/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք չէինք կարող անմասն մնալ Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված գործընթացներից. DEMYC նախագահ

Вице-председатель Европарламента опустился на колени перед Вечным огнем в Цицернакаберде - СМИ 04/27/2015   12:19  |  Лента новостей
Объектив фотокамеры Новости Армении –NEWS.am 24 апреля в Мемориальном комплексе памяти жертв Геноцида армян на холме Цицернакаберд зафиксировал трогательный момент: вице-председатель Европейского парламента Ричард Чарнецки опустился на колени перед Вечным огнем, чтобы почтить память жертв Геноцида армян.
Ричард Чарнецки - вице-председатель Европейского парламента с 1 июля 2014 года, член фракции Европейских консерваторов и реформистов, бывший журналист, член правительства Польши, депутат Европарламента с 2014 года.
Чарнецки на прошлой неделе посетил Ереван в рамках 100-летней годовщины Геноцида армян в Османской Турции, и 22-23 апреля принял участие в глобальном форуме «Против преступления Геноцида», на котором выступил с докладом.
15 апреля Европейский парламент подавляющим большинством голосов принял резолюцию “О провозглашении 24-го апреля в Евросоюзе Днем памяти жертв Геноцида армян”.