Վլադիմիր Պուտին.Ազգային պատկանելիության շարժառիթով զանգվածային ոչնչացումը չի կարող ունենալ արդարացում 04/22/2015   22:08  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«2015 թվականի ապրիլի 24-ը ողբերգական ողբերգական տարեթիվ է` կապված մարդկության պատմության ամենասարսափելի եւ դրամատիկ իրադարձություններից մեկի` հայ ժողովրդի ցեղասպանության հետ», - նշվում է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այսօր տարածած ուղերձի մեջ` արձանագրելով, որ «100 տարի անց մենք խոնարհում ենք մեր գլուխները ի հիշատակ այս ողբերգության զոհերի, որը մեր երկրում միշտ ընկալվել է որպես սեփական ցավ եւ ողբերգություն»:
Վլադիմիր Պուտինի խոսքերով` Ռուսաստանի դիրքորոշումը եղել ու մնում է օբյեկտիվ եւ հետեւողական` ազգային պատկանելիության շարժառիթով զանգվածային ոչնչացումը չի կարող ունենալ արդարացում: Միջազգային հանրությունը կոչված է գործադրելու բոլոր ջանքերը, որպեսզի նման չարագործություններն այլեւս երբեք ոչ մի տեղ չկրկնվեն: Հայերի նոր սերունդը եւ տարածաշրջան մյուս ժողովուրդները պետք է ապրեն խաղաղության մեջ եւ հաշտ` հեռու այն սարսափներից, որոնք հանգեցնում են կրոնական թշնամության, այլատյացության, ագրեսիվ ազգայնամոլության:
Մաղթում եմ  եղբայրական Հայաստանին, Ռուսաստանում ապրող բոլոր հայերին խաղաղություն եւ բարգավաճում:
09:22 21/04/2015  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուն հանդես է եկել ուղերձով
23:47 19/04/2015  |  Միջազգային լրահոս«Հայ ժողովրդի պատմական տարածքը մասամբ մնացել է Թուրքիայի կազմում. Ռուսական լրատվամիջոց (տեսանյութ)
19:33 16/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԴասախոսություն՝ «Հայ-թուրքական հարաբերությունները և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը» թեմայով
18:26 14/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ՝ միջոցառումներ կրթօջախներում
13:43 12/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍBBC. Ֆրանցիսկոս Պապը Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային սպանությունը որակել է ցեղասպանություն

Путин: Геноцид армянского народа всегда воспринимали в России как собственную боль и беду 04/22/2015   22:02  |  Актуальная тема
Президент России Владимир Путин направил послание участникам вечера памяти «Мир без геноцида» в Москве. Об этом сообщает пресс-служба Кремля.
“Уважаемые друзья!
24 апреля 1915 года – скорбная дата, связанная с одним из самых страшных и драматических событий в истории человечества – геноцидом армянского народа.
Столетие спустя мы склоняем головы перед памятью всех жертв этой трагедии, которую в нашей стране всегда воспринимали как собственную боль и беду.
Позиция России была и остаётся объективной и последовательной: массовому уничтожению по национальному признаку не может быть оправданий. Международное сообщество призвано сделать всё, чтобы подобные злодеяния никогда и нигде не повторились. Новые поколения армян и других народов региона должны жить в мире и согласии, не зная ужасов, к которым приводят разжигание религиозной вражды, агрессивный национализм и ксенофобия.
Желаю братской Армении, всем армянам, живущим в России, добра, мира и благополучия.
Вечная память погибшим”, – говорится в послании.
Вечер памяти “Мир без геноцида”, посвящённый 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи, организован при поддержке Совета при Президенте РФ по межнациональным отношениям, Правительства Москвы и Министерства культуры РФ.