Ոստիկանությունը՝ ապրիլի 23-ին և 24-ին անցկացվելիք միջոցառումների, մասնակիցների տեղափոխության, երթևեկության և անվտանգության հետ կապված պայմանների մասին 04/21/2015   17:07  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
ՀՀ Ոստիկանությունը տեղեկատվություն տարածել՝ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ապրիլի 23-ին և 24-ին անցկացվելիք միջոցառումների, մասնակիցների տեղափոխության, երթևեկության և անվտանգության հետ կապված պայմանների վերաբերյալ:
• 2015 թ. ապրիլի 23-ին, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, ժամը 17:00-ից, բաց խորանի մոտ տեղի կունենա Հայոց ցեղասպանության նահատակների սրբադասման արարողությունը, որը կհեռարձակվի ուղիղ եթերով, ինչպես նաև կցուցադրվի Երևանի Հանրապետության հրապարակում տեղադրված մեծ էկրանների վրա:
• Հաշվի առնելով միջոցառումների ծավալը, մասնակցել ցանկացողների քանակը և բազմաթիվ պաշտոնական պատվիրակությունների ներկայությունը՝ ՀՀ ոստիկանությունը, Երևանի և Էջմիածնի քաղաքապետարանները մշակել են հատուկ երթուղիներ, համաձայն որոնց՝ Երևանի Բրազիլիայի հրապարակից Էջմիածին կմեկնեն անվճար ավտոբուսներ, որոնք ուղևորներին կհասցնեն մինչև Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տարածք և, այնուհետև, միջոցառման ավարտին կվերադարձնեն Երևան:
Խորհուրդ է տրվում խուսափել սեփական փոխադրամիջոցների օգտագործումից:
• Սեփական ավտոմեքենաներով Էջմիածին մեկնողների տրանսպորտային միջոցները պետք է կայանել Էջմիածնից դեպի Արմավիր տանող ճանապարհահատվածում, որտեղից էլ ցանկացողներին ավտոբուսներով կտեղափոխեն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին:
• Անվտանգության նկատառումներից ելնելով` Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տարածք, ինչպես նաև ստորև նշվող այլ հանրային միջոցառումների անցկացման վայրեր մուտք գործող անձանց արգելվում է`
- կրել կամ ունենալ քիմիական, պայթուցիկ, հրավառ և դյուրավառ նյութեր, ինչպես նաև այն իրեր և միջոցներ, որոնց առկայությունը կամ կիրառումը կարող է վտանգ ներկայացնել շրջապատում գտնվող անձանց համար,
- ունենալ ռազմամթերք, զենքի ցանկացած տեսակ և դրանց փամփուշտներ (բացառությամբ այն անձանցից, ովքեր, ելնելով ծառայողական պարտականությունների կատարումից, ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով իրավունք ունեն պահել, կրել, կիրառել և օգտագործել հաշվեցուցակային հրազեն),
- ունենալ մեծածավալ առարկաներ, այդ թվում՝ տնտեսական և այլ մեծ պայուսակներ, տոպրակներ, պարկեր, ճամպրուկներ, ուսապարկեր և այլն:
Միջոցառման անցկացման ժամանակ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տարածք բերվող անձնական իրերը ենթարկվելու են զննման:
• 2015 թվականի ապրիլի 23-ի երեկոյան՝ ժամը 20:00-ին, Երևան քաղաքի Հանարապետության հրապարակում տեղի կունենա ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման համար մշտապես պայքարող «SOAD» ռոք խմբի համերգը, որն անցնում է «Wake up the souls» («Արթնացրեք հոգիները») խորագրով:
Մուտքը Հանրապետության հրապարակ իրականացվելու է միայն Շահումյան հրապարակի կողմից` Վազգեն Սարգսյան փողոցով` անվտանգության գոտիներն անցնելուց հետո:
Մուտքն անվճար է, բայց սահմանափակ է մասնակիցների ընդհանուր թվով:
2015 թ. ապրիլի 23-ին՝ ժամը 08:00-ից մինչև 24:00, սահմանափակվելու է Հանրապետության հրապարակ մուտք գործող փողոցների երթևեկությունը, մասնավորապես՝
- Ամիրյան փողոցը՝ Մաշտոց-Ամիրյան փողոցների խաչմերուկից,
- Աբովյան փողոցը՝ Աբովյան-Թումանյան փողոցների խաչմերուկից,
- Նալբանդյան փողոցը՝ Նալբանդյան-Թումանյան փողոցների խաչմերուկից,
- Հանրապետության փողոցը՝ Հանրապետության-Բուզանդ փողոցների խաչմերուկից,
- Տիգրան Մեծ պողոտան՝ Տիգրան Մեծ-Խանջյան փողոցների խաչմերուկից,
- Գր. Լուսավորիչ փողոցը՝ Գր. Լուսավորիչ-Իտալիայի փողոցների խաչմերուկից,
- Խորենացի փողոցը՝ Խորենացի-Զաքյան և Խորենացի-Մ. Մկրտչյան փողոցների խաչմերուկներից:
• Ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի տարածքում արտերկրյա բարձրաստիճան պատվիրակությունների մասնակցությամբ անցկացվելու են արարողակարգային միջոցառումներ: Այցելուների համար մուտքը դեպի հուշահամալիր կբացվի ժամը 13:00-ից: Հուշահամալիր այցելությունը շարունակվելու է նաև ապրիլի 25-ին:
• Ապրիլի 24-ին՝ երեկոյան 20:15-ին, Հանրապետության հրապարակում տեղի կունենա Համաշխարհային 24/04 նվագախմբի համերգը` տասնյակ երկրներից ժամանող 140 երաժիշտների, աշխարհահռչակ խմբավարների և մենակատարների մասնակցությամբ: Մուտքն անվճար է:
Մուտքը Հանրապետության հրապարակ իրականացվելու է Վազգեն Սարգսյան, Ամիրյան փողոցների և Տիգրան Մեծ պողոտայի հատվածներից անվտանգության գոտիներն անցնելուց հետո:
Աբովյան և Նալբանդյան փողոցների հատվածներում քաղաքացիների մուտք (ելք) չի իրականացվելու:
• 2015 թվականի ապրիլի 24-ին` երեկոյան ժամը 22:00-ին, Հանրապետության հրապարակից կմեկնարկի ավանդական ջահերով երթը դեպի Ծիծեռնակաբերդ:
Երթուղին՝ Հանրապետության հրապարակ – Ամիրյան փողոց- Մաշտոցի պողոտա – Ֆրանսիայի հրապարակ – Բաղրամյան պողոտա – Բարեկամության հրապարակ – Կիևյան փողոց – Կիևյան կամուրջ – Կ. Դեմիրճյանի անվան ՄՀՀ – Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:

Дорожное движение в Ереване и Эчмиадзине будет ограничено в дни проведения мероприятий по случаю 100-й годовщины Геноцида армян 04/21/2015   17:46  |  Информационная платформа
Дорожное движение в Ереване и Эчмиадзине будет ограничено в дни проведения мероприятий по случаю 100-й годовщины Геноцида армян. Об этом сообщает полиция Армении.
Ведомство напоминает, что 23 апреля 2015 года в 17:00 в Первопрестольном Святом Эчмиадзине начнется церемония канонизации жертв Геноцида армян, которая будет транслироваться в прямом эфире, а также будет показана на больших экранах, размещенных на площади Республики в Ереване.
“Ввиду большого объема мероприятий, большого количества желающих принять участие в мероприятиях и присутствия многочисленных официальных делегаций, полиция Республики Армения совместно с мэриями городов Эчмиадзина и Еревана разработали специальные маршруты, согласно которым, с площади Бразилии г. Еревана в г. Эчмиадзин отправятся бесплатные автобусы, которые доставят пассажиров до Кафедрального собора в Эчмиадзине, а по завершении мероприятия доставят участников обратно в Ереван”, - говорится в сообщении.
Использование собственных транспортных средств не рекомендуется.
Полиция просит граждан, намеревающихся отправиться в Эчмиадзин на личных транспортных средствах, парковать свои автомобили у развилки, ведущей из Эчмиадзина в Армавир: оттуда бесплатные автобусы доставят вас в Первопрестольный Святой Эчмиадзин.
В целях обеспечения безопасности участников мероприятия, всем лицам, входящим на территорию Первопрестольного Святого Эчмиадзина, а также в другие места проведения массовых мероприятий, категорически запрещается:
- носить или иметь при себе химические, взрывные и легковоспламеняющиеся вещества, а также предметы и средства, наличие или же применение которых может представлять угрозу для окружающих;
- иметь при себе боеприпасы, любой вид оружия и патроны к ним (за исключением лиц, имеющих предусмотренное законодательством РА право на хранение, ношение, применение и использование табельного огнестрельного оружия, используемого для выполнения своих служебных обязанностей);
- иметь при себе предметы больших размеров, в том числе хозяйственные сумки или же другие сумки больших размеров, пакеты, целлофановые пакеты, чемоданы, рюкзаки и т.д.
Будет произведен досмотр личных вещей, заносимых на территорию Первопрестольного Святого Эчмиадзина во время проведения мероприятия.
23 апреля 2015 года в 20:00 на Площади Республики в Ереване состоится концерт рок-группы «SOAD», ведущей последовательную борьбу в деле международного признания и осуждения Геноцида армян. Концерт будет проходить под лозунгом «Wake up the souls» («Разбудите свои души»).
Вход на площадь Республики будет открыт только со стороны площади Шаумяна, по улице Вазгена Саркисяна после прохождения контроля безопасности.
Вход свободный, но общее количество участников ограничено.
23 апреля 2015 года с 08:00 до 24:00 будет ограничено движение по следующим улицам, ведущим к площади Республики:
— улица Амиряна, с перекрестка улиц Маштоца и Амиряна,
— улица Абовяна, с перекрестка улиц Абовяна и Туманяна,
— улица Налбандяна, с перекрестка улиц Налбандяна иТуманяна,
— улица Анрапетутян, с перекрестка улиц Анрапетутян и Бюзанда,
— проспект Тиграна Меца, с перекрестка проспекта Тиграна Меца и улицы Ханджяна,
— улица Григора Лусаворича, с перекрестка улиц Григора Лусаворича и Италии,
— улица Хоренаци, с перекрестков улиц Хоренаци и Закяна и улиц Хоренаци и М. Мкртчяна.
• 24 апреля с участием высокопоставленных зарубежных делегаций состоятся протокольные мероприятия в Мемориальном комплексе памяти жертв Геноцида армян. Вход в мемориальный комплекс для посетителей будет открыт с 13:00. Посещение мемориального комплекса продолжится также 25 апреля.
• 24 апреля в 20:15 на площади Республики в Ереване состоится концерт Всемирного оркестра 24/04 с участием 140 музыкантов, дирижеров и солистов со всего мира. Вход свободный.
Вход на площадь Республики будет открыт с улиц Вазгена Саркисяна, Амиряна и проспекта Тиграна Меца после прохождения контроля безопасности. Вход (выход) граждан с улиц Налбандяна и Абовяна будет закрыт.
• 24 апреля 2015 года в 22:00 с площади Республики начнется традиционное факельное шествие к Мемориалу памяти жертв Геноцида армян Цицернакаберд.
Маршрут: площадь Республики – ул. Амиряна — проспект Маштоца — площадь Франции – проспект Маршала Баграмяна – площадь Дружбы – улица Киевян – мост Киевян – Спортивно-концертный комплекс имени Карена Демирчяна «Амалир» – Мемориальный комплекс памяти жертв Геноцида армян.