Գյումրիում տեղի ունեցած սպանության հետքերով. կատարվել են մի շարք խուզարկություններ 04/20/2015   15:19  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի  Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Գյումրի քաղաքի բնակիչներ Ալվարդ և Քնարիկ Շահումյանների սպանության, նրանց գույքն ավազակությամբ հափշտակելու դեպքի առթիվ։
Ըստ Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայք-էջի՝ նախնական տվյալների համաձայն՝ 2015 թվականի ապրիլի 18-ին՝ ժամը 22-ի սահմաններում, առերեւույթ հանցագործություն կատարած անձը գույք հափշտակելու դիտավորությամբ մուտք է գործել Շահումյանների բնակարան եւ որպես զենք  օգտագործվող առարկայի՝ կտրող-ծակող գործիքի գործադրմամբ բազմաթիվ վնասվածքներ հասցրել Ալվարդ Շահումյանի եւ նրա մոր մարմնի տարբեր մասերին՝ պատճառելով կյանքի հետ անհամատեղելի վնասվածքներ։
Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 8-րդ կետերով եւ 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ, 4-րդ կետերով։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։ Դեպքի վայրի զննությամբ վերցվել են տարբեր փորձանմուշներ և նշանակվել դատագենետիկական փորձաքննություն։
Քրեական գործով հարցաքննվել է մի քանի տասնյակ անձ, օրենքով սահմանված կարգով կատարվել մի շարք խուզարկություններ։
Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին՝ ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցառումներ՝  հնարավոր վկաներ հայտնաբերելու,  առերեւույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ։

Ряд обысков проведен по делу о жестоком убийстве матери и дочери в городе Гюмри 04/20/2015   16:01  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено в следственном управлении СК Армении по Ширакской области по факту убийства матери и дочери в городе Гюмри. Об этом сообщается на сайте Следственного комитета РА.
Дело заведено по пп. 1 и 8 ч. 2 ст. 104(Убийство двух и более лиц, совершенное из корыстных побуждений, заказное, а также сопряженное с вымогательством, разбоем или бандитизмом) и пп. 3 и 4 ч. 2 ст. 175 (Разбой, совершенный с незаконным проникновением в жилище, хранилище или помещение и с применением оружия или иных предметов, используемых в качестве оружия)УК РА.
“По предварительным данным, 18 апреля 2015 года, около 22:00 по местному времени предполагаемый преступник с целью ограбления проник в дом к Шаумянам и нанес колюще-режущим предметом множественные ранения Алвард Шаумян и ее матери, причинив ранения, не совместимые с жизнью”, - говорится в сообщении.
Ведомство также информирует, что предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия для всестороннего исследования всех обстоятельств инцидента. При осмотре места происшествия взяты различные образцы и направлены на судебно-генетическую экспертизу.
“В рамках расследования уголовного дела опрошены несколько десятков лиц. В установленном законом порядке проведены обыски. Соответствующим подразделениям полиции дано поручение предпринять необходимые меры по поиску возможных свидетелей для установления личности предполагаемого преступника”, - отмечается в сообщении СК РА.